Po volbách chce ČSSD zavést majetková přiznání

  15:30aktualizováno  15:30
- Usednou-li po červnových volbách do vlády sociální demokraté a budou plnit to, co teď slibují, začnou se lidé velmi záhy zajímat o to, jakou hodnotu má vlastně jejich majetek. Jedním z ústředních témat Zemanovy strany totiž jsou majetková přiznání, a jak se zdá, na zákon, který by je uvedl v život, přijde řada mezi prvními.
"Jedním z našich úplně prvních úkolů ve vládě bude akce čisté ruce," prozradil předseda Miloš Zeman.

V rámci této akce chtějí sociální demokraté prosadit zákon o majetkových přiznáních. Podle návrhu ČSSD by přiznání vypisoval každý, kdo má majetek v hodnotě nad deset milionů korun. Započítal by do toho hodnotu jak všech nemovitostí a cenných papírů, tak movitých věcí v hodnotě nad deset tisíc korun včetně automobilů či starožitností a uměleckých předmětů.

Právě to však, kromě dalších potíží, považují experti ministerstva financí za kámen úrazu. "Lidé si zatím neumějí správně spočítat ani jednoduchou daň z nemovitostí," konstatoval náměstek ministra financí Michal Frankl. Místopředseda ČSSD a stínový ministr financí si však nemyslí, že by sčítání majetku a vypisování úředních papírů mělo lidi zvlášť obtěžovat. "Když někdo umí sestavit daňové přiznání, tak dá do kupy i přiznání majetku. Nedělejme z lidí hlupáky! Vyplnit o jeden papír ročně víc, to přece nikoho nezabije," řekl Svoboda.

Majetková přiznání v podobě navržené sociálními demokraty odmítají jako zbytečné obtěžování lidí nejen politické strany hlásící se k pravici, ale vzhledem k nepředstavitelným komplikacím v praxi i experti z finančních úřadů. "Vůbec netuším, jak bychom měli zvládat například kontrolu správného ohodnocení majetku. To by berní úředník musel být génius, aby zvládl všechno - aby byl stavař, zemědělec, prostě podle povahy majetku. To si vůbec v těch podmínkách, v jakých jsme, nedovedu představit," rozčiluje se ředitel Finančního úřadu Prahy 4 František Vondrák.

O jednom řešení by přesto věděl: podstatně rozšířit řady berních úředníků. Původně avizovaný účel majetkových přiznání - odhalit, kdo má jaký majetek a zda si ho mohl pořídit legálně, tedy za zdaněné příjmy - přitom jemně zpochybňují už i sami sociální demokraté.

"Je samozřejmé, že to první přiznání, které by se provedlo, by vlastně bylo legalizací i všech podvodně nabytých majetků, protože zpětně nemůžeme prozkoumávat, kde na to ten člověk vzal," přiznal poslanec Jaroslav Bašta. Smyslem této akce by podle ČSSD tedy bylo alespoň to, že po předložení dalšího přiznání za rok by se ukázalo, jaký další majetek si dotyčný člověk pořídil. "Přibude-li vám za rok majetek o sto tisíc korun a vy prokážete, že jste za těch sto tisíc odvedl daně, tak je to zdaněné a je vše v pořádku. Pokud by to v pořádku nebylo, tak byste musel daně dodatečně zaplatit," řekl místopředseda ČSSD Ivo Svoboda.

Jak to bude v případě, že si někdo nový majetek pořídí, ale za nezdaněné peníze, a v majetkovém přiznání nic neuvede? I na to mají sociální demokraté odpověď. Alespoň poslanec Bašta: "Ono se může stát, že u takového člověka zazvoní berňák a optá se ho: Pane, vy jste kupoval tuhle komodu. Ta stála tolik a tolik, vaše daňové přiznání za uplynulý rok je na tolik a tolik. Kde jste na to vzal?" Bašta měl odpověď i na otázku, jak se vlastně finanční úřad o komodě dozví: "K dalším vlastnostem moderního státu patří i to, že jsou nákupy nebo peněžní pohyby nad určitou mez evidovány."

Silné argumenty proti zavádění majetkových přiznání ze strany politických konkurentů i daňových odborníků už sociální demokraty přinutily k tomu, aby svůj původní záměr změkčili. Z původně navrhované výše pěti milionů korun zvedli laťku na deset milionů. To už podle ČSSD musí stačit k tomu, aby se to "normálních" lidí vůbec nedotklo.

"Deset milionů korun, to je vysoko nad tím, co si obrovská většina obyvatel vydělá prací. Prostě majetek za více než deset milionů korun si za život nemohou pořídit," tvrdí Svoboda. Navrhovaný desetimilionový limit je podle něho dělán tak, aby do něj spadli hlavně podnikatelé a podniky. Takové tvrzení ovšem vyvrací realita. Například v Praze se cena rodinných domů pohybuje okolo sedmi až osmi milionů korun. A pokud by mělo jít skutečně o kvalifikovaný odhad nemovitosti, a nikoliv cenu od oka, majitelé domů by za něj zaplatili zhruba třináct tisíc korun. Úřední odhad přitom platí jen jeden rok.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Najdete na iDNES.cz