Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počet insolvenčních návrhů stoupl do června o 58 procent

  10:17aktualizováno  14:15
V prvním pololetí letošního roku bylo v České republice podáno celkem 4 021 insolvenčních návrhů, což je o téměř 58 procent více než ve stejném období loni. Informovala o tom společnost Creditreform. Podle jejích odhadů se bude situace i nadále zhoršovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V samotném červnu totiž bylo podáno celkem 891 návrhů, což je za jeden kalendářní měsíc podle Creditreform nejvíce insolvenčních návrhů v historii insolvenčního rejstříku.

"Vzhledem k tomuto vývoji očekáváme, že již koncem srpna 2009 dosáhne počet podaných insolvenčních návrhů na firmy počtu podání za celý rok 2008," uvedla analytička Creditreform Miloslava Osvaldová. Nejmarkantnější je nárůst počtu insolvenčních návrhů právnických osob, a to o 87 procent.

Podobný vývoj očekává také Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. "Počet podaných návrhů odpovídá hospodářské situaci a do konce roku ještě pravděpodobně poroste," uvedl.

V průběhu prvního pololetí bylo přitom u právnických osob pro formální závady v podání odmítnuto 442 návrhů, na 746 společností byl prohlášen konkurz a 845 návrhů bylo zamítnuto pro nedostatek majetku dlužníka.

"Z uvedeného vyplývá, že více než polovina zbankrotovaných firem nemá žádný majetek a věřitelé se nedočkají ani částečné náhrady svých pohledávek," upozornila společnost.

Podle Hrnčíře však zamítnutí konkurzu pro nedostatek majetku ještě neznamená, že věřitel vyčerpal všechny nástroje, jak se alespoň částečně ke svým pohledávkám dostat. "Jednou z možností je například zjistit, zda statutární orgán dlužníka neporušil své povinnosti, a následně vymáhat nedobytné pohledávky dlužníka přímo na něm," dodal.

Creditreform je jednou z předních společností, která poskytuje hospodářské informace, zajišťuje inkaso pohledávek a nabízí další služby v oblasti řízení finančních rizik, a to prostřednictvím sítě více než 170 kanceláří po celé Evropě.

Insolvenční návrhy leden - červen   
měsíc rok 2008 rok 2009 
leden 273 441
únor 495 594
březen 487 678
duben 497 723
květen 390 694
červen 409 891
Celkem 2 551 4 021

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz