Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Počet návrhů na osobní bankrot loni vzrostl o dvě třetiny

  • 76
Více než šestnáct tisíc lidí požádalo loni v Česku o osobní bankrot a oddlužení. Meziročně se tak jejich počet zvýšil o dvě třetiny, navíc se objevuje čím dál více návrhů na bankrot i u lidí se středním příjmem.

Na začátku stojí většinou jeden či více spotřebitelských úvěrů na nákup televizoru, počítače či dovolené. Následuje neočekávaná událost - třeba v podobě ztráty zaměstnání či delší nemocenské a už končí člověk v dluhové pasti s neschopností splácet dluhy.

Toto je téměř typické schéma cesty, jaká dovedla za uplynulý rok 16,5 tisíce obyvatel Česka k podání návrhu na osobní bankrot. Více než deset tisíc jich podle soudů splnilo zákonné podmínky a oddlužení jim bylo povoleno. Během pěti let tak musí splatit 30 procent svých závazků a žít jen z nezabavitelného minima. Na konci je ale čeká život bez dluhů.

Čísla vyplývají ze statistik společnosti Creditreform, která údaje o insolvencích sleduje.

Přírůstek bankrotů se stále zvyšuje

Počet podaných návrhů od roku 2008, kdy instituce osobního bankrotu vznikla, neustále roste. Soudy tak v minulém roce zaznamenaly o dvě třetiny více insolvenčních návrhů než za rok 2010. Meziroční přírůstek se navíc stále zvyšuje. Zatímco v roce 2010 bylo oproti roku 2009 o 5 700 insolvenčních návrhů více, loni už meziroční rozdíl přesáhl 7 000 návrhů.

"Nárůst je pořád vysoký. To je patrné při srovnání s Německem, kde změna počtu insolvencí ročně kolísá mezi pěti až šesti procenty,“ upozornila Miloslava Osvaldová z Creditreform. Podle ní lze navíc přírůstek počtu insolvencí v řádu desítek procent očekávat i v letošním roce.

Za přibývající bankroty může stoupající zadlužení domácností ve spojení s růstem nezaměstnanosti. Pokud jeden nebo více členů domácnosti přijdou o práci, přestanou své závazky zvládat. Vliv na celkovou ekonomickou situaci bude mít podle Creditreformu i zvýšení spodní sazby DPH.

Podle Davida Šmejkala z Poradny při finanční tísni, která pomáhá lidem v nouzi zdarma vypracovat návrh na osobní bankrot, se lidé nejvíce zadluží nekontrolovaným hromaděním spotřebitelských úvěrů. Často také nezvládnou splátky mobilním operátorům nebo dluží dopravním podnikům pokutu za cestování bez jízdenky.

Nejvíce dluží třicátníci, poroste však počet starších dlužníků

Nejvíce dlužníků je ve věku mezi 31 až 40 lety. Jde tedy především o lidi ve věku, kdy zařizují domácnost nebo si pořizují bydlení. Mladší lidé většinou ještě nejsou ekonomicky zabezpečeni, a zpravidla se proto k půjčce vůbec nedostanou. Starší lidé si zase berou půjčky podstatně méně.

Podle Osvaldové se ovšem bude postupem času pozice nejvíce zadlužené věkové skupiny posouvat směrem ke starším generacím. Hypoteční trh a nabídka spotřebitelských úvěrů se totiž rozjely v Česku, na rozdíl například od západní Evropy, poměrně pozdě. To potvrzuje i Šmejkal. "Objevuje se více lidí v seniorském věku. Také už k nám nechodí jen lidé s nižším vzděláním a příjmem. Řada klientů má středně vysoký příjem,“ dodal Šmejkal.

Počet insolvencí se liší také podle regionů. Podle Věry Kameníčkové ze společnosti Czech Credit Bureau bylo v minulém roce nejvíce bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji. "Nejmenší počet vykázal kraj Vysočina a Praha,“ uvedla Kameníčková. Upozorňuje zároveň, že meziroční nárůst byl na severu Moravy a ve Slezsku výrazně nižší než v jiných částech republiky.

Využití institutu osobního bankrotu však není pro každého. Podle Davida Šmejkala zákonné podmínky nesplní až polovina klientů, kteří do poradny přijdou. Pro řadu dalších je zase pětileté období příliš náročné a jejich situace ještě není tak krizová, že by nešla řešit jiným způsobem. "Navrhujeme například přefinancování formou konsolidovaného úvěru,“ dodal Šmejkal.

V minulém roce přibylo i firemních bankrotů a tempo jejich přírůstku se oproti předchozím letům zvýšilo. Ve srovnání s rokem 2010 tak počet krachujících firem vzrostl o pětinu. Podle výše tržeb byl největším konkurzem minulého roku pád loterijní společnosti Sazka.

Osobní bankroty podle krajů
Praha 1,9
Vysočina2,4
Jihočeský 4,5
Zlínský 4,6
Jihomoravský 4,6
Pardubický 5,1
Středočeský 5,7
Liberecký 6,5
Olomoucký 7,9
Moravskoslezský 9,2
Plzeňský 9,3
Hradecký 10,6
Ústecký 13,5
Karlovarský 16,2
Počet bankrotů na 10 000 obyvatel, údaje za leden až srpen 2011. Pramen: CCB Czech Credit Bureau