Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Půjčky na bydlení zažívají boom, lidé si berou hypotéku za 1,7 milionu

  • 7
Nebývale prudce se loni rozrostly řady lidí, kterým banky poskytly dlouhodobé půjčky na bydlení. Loni si hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření vzalo 137 tisíc. Rok předtím to bylo o 67 tisíc méně. Celkem tak počet Čechů zatížených těmito druhy půjček vystoupal na 766 tisíc.

Průměrná výše dlouhodobé půjčky (hypoték a úvěrů ze stavebního spoření) se však snížila o 160 tisíc korun na průměrných 1,5 milionu korun na klienta. Výše úvěru však zahrnuje všechny hypotéky z minulých let, loni si průměrně klient vypůjčil 1,7 milionu korun, což bylo o 14 procent méně oproti roku 2012. Lidé navíc ztrácejí zájem o krátkodobé půjčky, uvedla společnost Czech Credit Bureau.

Nejčastěji si peníze na bydlení s dlouhou dobou splatnosti půjčují lidé mezi 35 a 45 lety. Lidí vázaných hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření bylo loni 766 tisíc, což je o 22 procent více než předloni. "Takový nárůst jsme nikdy nezaznamenali," uvedla Zuzana Pečená, výkonná ředitelka společnosti Czech Banking Credit Bureau. Společnost provozuje bankovní registr klientských informací.

Hypotéka od FINmarket.cz

Porovnejte si hypotéky online na FINmarket.cz. Podívejte se na hypotéku od ČSOB, Komerční banky, Raiffeisenbank nebo hypotéku od Unicredit banky a zvolte si tu nejvýhodnější!

"Domnívám se, že důvod je shodný s rokem 2012. Jsou velmi atraktivní podmínky získání hypotéčního úvěru na českém trhu," vysvětlila Pečená rekordní nárůst. "Už v roce 2012 jsme zaznamenali nebývale vysoký zájem o dlouhodobé půjčky určené k financování bydlení. Ovšem v uplynulém roce byl nárůst klientů ještě skoro dvakrát vyšší," dodala.

Celkově banky na dlouhodobých úvěrech na bydlení loni poskytly 1,122 bilionu korun a na krátkodobých půjčkách 358 miliard. 

Trh krátkodobých půjček stagnuje

Trh s krátkodobými půjčkami na bydlení, které poskytují nebankovní instituce, ovšem stagnuje. Loni trh sice vzrostl o procento, ale v posledních čtyřech letech se tempo neustále snižuje. Krátkodobý úvěr mělo loni 2,5 milionu klientů a průměrná vypůjčená částka na klienta se zvýšila o tisíc korun na 140 tisíc. U nových smluv však objem těchto půjček vzrostl o 14 procent na 104 tisíc.

"V nebankovním registru se pohybujeme v průměru u dvou smluv na jednoho klienta," uvedl Jiří Rail, ředitel Czech-Non-Banking Bureau. Naopak u dlouhodobých půjček má každý klient v průměru jednu smlouvu.

U hypoték a úvěrů ze stavebního spoření je mnohem méně půjček ohroženo nesplácením než u nebankovních půjček (1,6 procenta vs. 9,6 procenta). Průměrně klient na dlouhodobých úvěrech dluží 571 tisíc korun a na krátkodobých nebankovních půjčkách 120 tisíc korun. Lidé s hypotékou jsou tedy disciplinovanější a daří se jim splatit větší část půjčky předtím, než se dostanou do problémů, ve srovnání s těmi, co mají krátkodobé úvěry.