Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počítače nekomunikují. Lidé musí obíhat úřady

  1:00aktualizováno  9. srpna 20:43
Manželské páry, které společně zdanily příjmy a jdou žádat o příspěvek na bydlení či na dítě, narazí na úřadech na problém. Počítačové systémy státních úřadů nejsou na zavedení společného zdanění připravené. Nekomunikují spolu a nedokážou si samy obstarat informace pro výplatu dávek.

Páry budou muset běhat po úřadech kvůli opisům daňového přiznání. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Peníze, jimiž společné zdanění manželů vylepšilo rozpočty více než tří set tisíc českých rodin, už jsou zpravidla utraceny. Teď přicházejí potíže, na rodiny kvůli výhodnějšímu zdanění číhá další obíhání úřadů.

Když člověk vyplní žádost o příspěvky a přizná, že danil za celý pár, pošle ho úředník nově ještě pro opis z daňového přiznání na finanční úřad.

Oprava je možná, ale až za rok
Bez něj dávku nikdo neschválí. Dosud si sociální pracovník mohl údaje z daňového přiznání zjistit sám z počítače. "Ministerstvo nás vybídlo, abychom data získali buď od klienta, nebo si pro ně šli na finanční úřad sami," říká Aneta Helešicová, která má na starosti sociální podporu v Praze 2.

Celá věc je aktuální právě teď v létě, protože od počátku července lidé začali podávat žádosti o čtvrtletní dávky, jako je přídavek na bydlení. A v nich už je třeba započítat příjem za rok 2005 včetně úspory na společném zdanění. Úředníci, kteří sociální dávky schvalují, v počítači nenajdou, kolik rodina ušetřila, a proto je posílají pro nové potvrzení na finanční úřad.

"S obavami očekávám podzim," dodává Helešicová. V té době rodiny žádají o přídavek na dítě. Ten je velmi rozšířený: pobírá jej devět párů z deseti. Společného zdanění přitom využilo zhruba 350 tisíc rodin.

Kdo za celou patálii může? Ministerstvo financí a ministerstvo práce svaluje vinu jedno na druhé. Jaroslav Růžek z tiskového oddělení ministerstva financí říká, že na tom, jaká data z finančních úřadů dát úřadům sociálním, se každoročně domlouvají jen v září.

"Další údaje není možné narychlo poskytnout v elektronické podobě s ohledem na technologické lhůty zpracování softwaru," uvedl Růžek. Zavedení společného zdanění však bylo známo dva roky dopředu.

Oprava programů navíc v soukromých firmách zpravidla trvá jen několik dní. "Sladění programů daňové správy a sociální podpory je náročné na pracovní a finanční kapacity," vysvětluje prodlevu Irena Dlesková z ministerstva práce.

Výsledkem je, že společně danící žadatelé o příspěvek na bydlení či přídavek na dítě si budou moci odpustit zbytečnou cestu na finanční úřad až za rok. Tedy až v době, kdy budou prokazovat příjmy za rok 2006. Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Další z rubriky

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Za stokorunu více než 200 tisíc. Sázky na MS dosáhly rekordních 3 miliard

KDO JI ZÍSKÁ? Vyhrají finále mistrovství světa fotbalisté Francie, nebo...

Sázky na fotbalové MS dosáhly v Česku zhruba tří miliard korun, dosud rekordní Euro 2016 tak překonaly o více než...

Čínské balíky se budou do Evropy rozvážet ze skladu u Prahy

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huajie v Pavlově u Prahy buduje celoevropskou logistickou základnu pro internetové obchody z Číny....

Najdete na iDNES.cz