Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Počítače nekomunikují. Lidé musí obíhat úřady

  1:00aktualizováno  9. srpna 20:43
Manželské páry, které společně zdanily příjmy a jdou žádat o příspěvek na bydlení či na dítě, narazí na úřadech na problém. Počítačové systémy státních úřadů nejsou na zavedení společného zdanění připravené. Nekomunikují spolu a nedokážou si samy obstarat informace pro výplatu dávek.

Páry budou muset běhat po úřadech kvůli opisům daňového přiznání. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Peníze, jimiž společné zdanění manželů vylepšilo rozpočty více než tří set tisíc českých rodin, už jsou zpravidla utraceny. Teď přicházejí potíže, na rodiny kvůli výhodnějšímu zdanění číhá další obíhání úřadů.

Když člověk vyplní žádost o příspěvky a přizná, že danil za celý pár, pošle ho úředník nově ještě pro opis z daňového přiznání na finanční úřad.

Oprava je možná, ale až za rok
Bez něj dávku nikdo neschválí. Dosud si sociální pracovník mohl údaje z daňového přiznání zjistit sám z počítače. "Ministerstvo nás vybídlo, abychom data získali buď od klienta, nebo si pro ně šli na finanční úřad sami," říká Aneta Helešicová, která má na starosti sociální podporu v Praze 2.

Celá věc je aktuální právě teď v létě, protože od počátku července lidé začali podávat žádosti o čtvrtletní dávky, jako je přídavek na bydlení. A v nich už je třeba započítat příjem za rok 2005 včetně úspory na společném zdanění. Úředníci, kteří sociální dávky schvalují, v počítači nenajdou, kolik rodina ušetřila, a proto je posílají pro nové potvrzení na finanční úřad.

"S obavami očekávám podzim," dodává Helešicová. V té době rodiny žádají o přídavek na dítě. Ten je velmi rozšířený: pobírá jej devět párů z deseti. Společného zdanění přitom využilo zhruba 350 tisíc rodin.

Kdo za celou patálii může? Ministerstvo financí a ministerstvo práce svaluje vinu jedno na druhé. Jaroslav Růžek z tiskového oddělení ministerstva financí říká, že na tom, jaká data z finančních úřadů dát úřadům sociálním, se každoročně domlouvají jen v září.

"Další údaje není možné narychlo poskytnout v elektronické podobě s ohledem na technologické lhůty zpracování softwaru," uvedl Růžek. Zavedení společného zdanění však bylo známo dva roky dopředu.

Oprava programů navíc v soukromých firmách zpravidla trvá jen několik dní. "Sladění programů daňové správy a sociální podpory je náročné na pracovní a finanční kapacity," vysvětluje prodlevu Irena Dlesková z ministerstva práce.

Výsledkem je, že společně danící žadatelé o příspěvek na bydlení či přídavek na dítě si budou moci odpustit zbytečnou cestu na finanční úřad až za rok. Tedy až v době, kdy budou prokazovat příjmy za rok 2006. 
Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Mlékárny tlačí výkupní ceny mléka dolů. Mají nový argument: dovoz eidamu

Asiago DOP

Mlékárny si předloni zoufaly, že prodělávají na másle. Nyní tomu už tak není. Teď je straší cenový propad eidamu. Mohou...

Zákon o omezení hazardu je bezzubý, gambleři hrají dál téměř bez omezení

(Ilustrační snímek)

Nový zákon o regulaci hazardu ukládá od ledna spousty povinností. Jenže je bezzubý. Pololegální herny ho obcházejí...

Najdete na iDNES.cz