Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počítačové disky zdražily kvůli thajským povodním až na trojnásobek

  1:39aktualizováno  1:39
Ceny pevných disků sloužících jako úložiště dat v počítačích, noteboocích, DVD rekordérech a centrech domácí zábavy se prudce zvýšily. To samé může potkat stolní počítače a notebooky. Mohou za to katastrofální záplavy v Thajsku, které zastavily nebo omezily výrobu řady dílů pro počítačový a automobilový průmysl.

Thajsko je po Číně druhý největší producent pevných disků na světě a problémy kvůli vodě má nyní jednička Western Digital, dvojka Seagate i čtyřka Toshiba. Ilustrační foto | foto: Jiří Zahrádka

Například disk Seagate Barracuda o kapacitě 2 000 gigabytů se ještě před týdnem prodával v obchodech za cenu okolo 1 800 korun, nyní stojí v průměru více než 4 300 korun, vyplývá z údajů srovnávacího serveru Heureka.cz. Externí disk značky Western Digital Elements o poloviční kapacitě, který se používá pro zálohování či přenos velkých souborů, poskočil za týden z 1 700 na 3 800 korun.

Skokové zvýšení cen na dvoj- i trojnásobek za poslední týden jde napříč značkami a velikostmi. Dovozci, distributoři i obchodníci odhadují, že je jen otázkou času, kdy se tento nárůst projeví v cenách přístrojů s pevnými disky, jako jsou DVD rekordéry a kamery.

Hlavním důvodem jsou několik měsíců trvající povodně v Thajsku, které se postupně rozšířily na většinu území a vyřadily z provozu celou řadu výrobců dílů pro počítačový a automobilový průmysl. Výroba pevných disků je zatím jen nejviditelnější obětí záplav, velké problémy budou mít vedle automobilek do konce roku i výrobci videokamer a set top boxů, říkají průzkumníci trhu z iHS iSuppli.

Thajsko je po Číně druhý největší producent pevných disků na světě a problémy kvůli vodě má nyní jednička Western Digital, dvojka Seagate i čtyřka Toshiba. Nejde přitom jen o zaplavenou výrobu, ale i o přetržený dodavatelský řetězec a nemožnost dostat lidi to továren.

iSuppli odhaduje, že se v nejrušnějším čtvrtém čtvrtletí vyrobí o 50 milionů kusů méně (pokles o téměř 28 procent) a po vyprázdnění skladů budou mít začátkem roku 2012 největší problémy výrobci notebooků, popřípadě kamer a foťáků Sony, Nikon a Canon.

"Výrobci disků kvůli výpadku továren v Thajsku zkrátka zboží nemají, ale také nemají důvod ho zdražovat. Prostě ho neumějí dodat a vykrýt plnohodnotně poptávku. Veškeré navýšení ceny tak vzniká v dalším dodavatelském řetězci," říká David Petrovič, obchodní ředitel společnosti 100MEGA Distribution, významného IT distributora v Česku. Podle něj navíc po loňské zkušenosti s přeplněnými sklady držela řada společností malé zásoby. "Proto byl nárůst ceny tak značný a rychlý." Jako první byly podle něj vyprodané zásoby Western Digital, následoval Seagate.

Zájemci mohou mít štěstí u některých méně používaných typů či méně vytížených obchodů, které zásoby nepřecenily na tržní cenu.

Zdražit mohou i počítače a notebooky

"V celé Evropě chybějí miliony disků a je vidět, že kdo má přístup k nějakým dodavatelům nebo je hodně předzásobený, tak s cenou účelově spekuluje," popisuje Tomáš Kučera, šéf nákupu výpočetní techniky ElectroWorldu. Podle něj je už část předvánočního zboží na skladech a toho se změna cen netýká.

Zatím obchodníci nevidí posun v cenách počítačových sestav a notebooků, ale to se může velmi rychle změnit, upozorňují. U levnějších modelů s cenou od deseti do patnácti tisíc tvoří pevný disk zhruba desetinu konečné ceny.

"Ceny harddisků vzrostly, museli jsme proto začít zvedat i naše ceny pro budoucí objednávky, abychom se vyrovnali s rostoucími náklady," uvedl minulý pátek na konferenci s investory Jim Wong, prezident tchajwanského výrobce počítačů Acer. Podle něj nyní nakupuje firma disky o pětinu dráž.

iSuppli odhaduje výpadky na šest a více měsíců. Nejvíce záplavy pomohou výrobcům nové generace disků, takzvaných SSD, založených na flash pamětech. Ty mají řadu výhod, jako je rychlost a nízká spotřeba, avšak proti klasickým diskům byly drahé. Tato nevýhoda zmizela s velkou vodou v Thajsku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz