Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Sledování, placení a mýto v jednom. Pražské lesy zrušily podezřelý tendr

  • 14
Organizace Lesy Praha, která spravuje metropolitní lesy a parky jako je Stromovka či Petřín, zrušila spornou soutěž na sledování vozidel a nástroj pro placení na benzinkách. Všichni tři zájemci byli vyřazeni. Způsob vypsání zakázky naznačuje, že mohla být neodborně vypsaná, nebo zmanipulovaná.

Zakázka sloučila tři různá zadání - satelitní sledování vozidel pomocí GPS včetně e-knihy jízd, pořízení nástroje pro bezhotovostní platbu na benzinkách pomocí platební karty a systém k úhradě poplatků z mýta. Jedním z požadavků na platební systém bylo, aby dodavatel uměl zprostředkovat platby alespoň na 80 procentech čerpacích stanic v Česku včetně Prahy. Předpokládaná cena čtyřleté smlouvy byla 4,5 milionu korun.

Zejména sloučení rozdílných věcí do jedné zakázky se nelíbí právníkům osloveným redakcí iDNES.cz, ale i některým vyřazeným firmám. „Naprosto nesmyslně se sloučily dva předměty dodávky dohromady (...) Navíc požadavky na pokrytí území ČR službou platebních karet v takovém rozsahu nemůže splnit žádný distributor nebo prodejce pohonných hmot samostatně,“ namítá Vladimír Vejvoda, výkonný ředitel společnosti Princip, která byla vyřazena.

„Výběrové řízení ‚Obchodní a platební nástroj a sledování vozidel‘ pro Lesy hl.m. Praha bylo dle našeho názoru postaveno tak, že předmět plnění mohla splnit pouze jedna společnost v ČR. Mám na mysli CCS," uvedl Vejvoda. Zda šlo o záměr, nebo neodbornost, nemá tušení.

CCS nesouhlasí s tím, že byla v zakázce sloučena diametrálně rozdílná zadání. Podle marketingového ředitele Marka Paneše spolu monitorování aut a tankovací karty úzce souvisí. "Obě služby jsou z pohledu firem významnými nástroji pro optimalizaci nákladů na tankování a dalších nákladů na autopark a synergický efekt současného používání obou nástrojů, pokud jsou vzájemně kompatibilní, přináší firmám úspory v řádech desítek procent," uvedl.

„Naším cílem bylo nedělit zakázku,“ odpověděl pouze šéf Lesů Praha Vladimír Krchov na otázku, proč se služby poptávaly v jednom balíku. Požadavek na 80procentní pokrytí čerpacích stanic označil za přiměřený. Krchov pražské lesy vede od dubna, dříve působil ve státní firmě Lesy ČR na pozici technického ředitele. (zadávací podmínky zde)

Důvodem zrušení zakázky je, že byli všichni tři uchazeči vyloučeni pro nesplnění podmínek. Společnost DFC System mimo jiné proto, že neuvedla procentní pokrytí čerpacích stanic a uvedla špatně ceny. Společnost Princip nabídla jen satelitní sledování v ceně 1,3 milionu. CCS Česká společnost pro platební karty, která zakázku ocenila na 2 miliony korun, vypadla, protože nedodala seznam statutárních orgánů nebo členů statutárních orgánů, kteří v posledních třech letech pracovali pro Lesy Praha.

Zadání omezovalo počet zájemců

Vyloučení CCS je však diskutabilní. Podle právničky společnosti OTIDEA Lucie Žilkové mohl zadavatel podle striktního výkladu zákona CCS vyloučit, ale podle judikatury a obecně doporučované praxe by měla firma dostat šanci na doplnění nabídky. „Kdyby zadavateli zbyla jediná nabídka, musel by soutěž zrušit a buď přepracovat zadávací podmínky, anebo zahájit navazující otevřené řízení. Jestliže vyloučil všechny uchazeče, má ještě možnost po zrušení soutěže zahájit některé z typů jednacího řízení s omezeným počtem zájemců,“ uvedla Žilková.

Právníci také tvrdí, že spojení tří předmětů do jedné zakázky není ideální. "Zadavatel měl rozdělit zakázku na tři samostatné části," míní Žilková. Zadání totiž mohlo omezit možnost účasti firem, které jsou schopny dodat alespoň některou z poptávaných služeb. "Ze strany zadavatele tedy pravděpodobně došlo k omezování hospodářské soutěže," dodala právnička. Rozdělením zakázky by se navíc zvýšila šance na dosažení lepší ceny.

Správně podle ní není formulován ani požadavek na pokrytí 80 procent benzinek. To by mohlo znamenat, že v některých místech nebude vůbec možné platit kartou. Lepší by podle ní byl požadavek na rovnoměrné pokrytí po celé ČR.

Pokrytí mohla splnit jen CCS

CCS je podle další z vyloučených firem DFC System jedinou společností, která mohla splnit podmínku 80 procentního pokrytí. „V současnosti máme asi 200 čerpacích stanic, tj. pokrytí asi pětinu,“ uvedl Zbyněk Dostál z obchodního oddělení. „Všechno ostatní kromě požadavku pokrytí sítě jsme schopni splnit,“ podivil se nad zadáním soutěže.

Také CCS však nepovažuje požadavek na pokrytí za ideální. „Požadavek na pokrytí alespoň 80 procent ČR a zároveň alespoň 80 procent Prahy akceptační sítí pro tankovací karty považujeme za ne příliš šťastný, ale chápeme ho tak, že zadavatel má zcela přesnou představu o kvalitě služeb a požaduje ji. Jsme si vědomi toho, že takto výhodné pokrytí v ČR má zejména CCS, ale je také potřeba vzít v úvahu možné vzájemné akceptace karet různých řetězců,“ uvedl šéf marketingu Paneš.

Současný šéf Lesů Praha Vladimír Krchov je v čele podniku stoprocentně vlastněného Prahou krátce. Od dubna nahradil Martina Kroutila, zakázku však už stihl vypsat Krchov. 

Už minulé vedení přitom čelilo za vypisování veřejných zakázek kritice. Podle analýzy společnosti Deloitte Advisory se koncem roku 2013 objevilo podezření z porušování zákona při zadávání veřejných zakázek opakovaně. Lesy Praha mimo jiné dodavatelům proplácely faktury na vyšší částky, než jaké byly vysoutěženy, proplácely duplicitní faktury a netransparentně vybíraly vítěze soutěží.