Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Speciální finančák hlídá podezřelé firmy. Na rizikové ukáže „semafor“

  • 116
Bič na rizikové firmy a cukr pro ty hodné. Specializovaný finanční úřad (SFÚ) má pomoci zabránit daňovým únikům v řádu miliard korun ročně. Náskok podvodníků mají zmenšit nové výkazy i elektronizace daní. Úředníci si třídí firmy podle míry rizika. Žlutá barva na pomyslném semaforu označuje nejvíc rizikové.

SFÚ spravuje velké firmy a finanční společnosti a jeho analytici je třídí podle rizika, že zkrátí stát na dani. „Normální firma bez rizika je bezbarvá, ty se střední rizikovostí jsou šedivé a nejvíc rizikové žluté,“ říká v rozhovoru pro MF DNES šéf SFÚ Jan Ronovský.

K těm žlutým posílá finančák kontroly častěji. Kontroloři se na místě neprobírají jen stohy daňových dokladů. Snaží se zjistit, jestli podezřelá transakce, u které mohl stát přijít o daň, mohla proběhnout. Například jestli firma vůbec někdy měla lidi a přepravní kapacity na obchodování se zaúčtovaným zbožím.

„Svědeckými výpověďmi ověřujeme, jestli lidé, kteří to měli fyzicky zajišťovat, vůbec na tom místě mohli být, jestli vůbec neexistují,“ vysvětluje postup Ronovský.

Ministerstvo financí odhaduje úniky na DPH v řádu nízkých desítek miliard ročně. V rámci boje proti nim letos slíbilo finanční správě účinnější nástroje. Pomoci má zavedení nového povinného formuláře pro firmy - kontrolního výkazu DPH podle slovenského vzoru. Po vzoru sousedů vznikl i operační tým Kobra, jenž sdružuje daňové úředníky, celníky a policisty.

Příprava daňového podvodu bude novým trestným činem

Další novinkou bude zavedení trestného činu přípravy daňového podvodu. To umožní úředníkům nahlásit podezřelou firmu policii ještě dřív, než k úniku dojde. Obojí začne fungovat zřejmě od roku 2016.

Žlutě a šedivě analytici označují i firmy, které se snaží si papírově snížit zisky, aby ušetřily na dani z příjmu. Na ně si daňová správa posvítí už letos. „V následujících dnech začneme sbírat informace o převodních cenách od všech poplatníků, spravovaných specializovaným finančním úřadem formou dotazníku,“ říká Jiří Žežulka, šéf finanční správy.

Právě transferové ceny jsou po DPH a spotřební dani největší oblastí, kde se krátí daně. Některé firmy z holdingových skupin si účelově zvyšují ceny, aby si zvýšily náklady, nemusely platit daně a zisky vyvádějí do zahraničí.

„V oblasti daně z příjmů je evidentní důslednější zkoumání transakcí mezi společnostmi ve skupině z hlediska jejich ceny a zkoumá také význam fakturovaných služeb ve skupině,“ říká daňový specialista Petr Toman z poradenské KPMG, která radí s daněmi velkým firmám.

Bezproblémovým firmám úřad poskytne konzultace

Úřad však nemá pouze trestat. K „bezbarvým“ klientům úřad přistupuje servisně. „Poskytujeme jim konzultace a zodpovídáme metodické dotazy,“ říká Ronovský. SFÚ má 460 pracovníků, daňovou správou se zabývá 165 z nich. Jsou specializovaní na jednotlivé obory podnikání.

„Můžeme se otevřeně bavit s týmem specialistů o tom, kde vidíme daňová rizika. Opadá postupně obava, že SFÚ zneužije informace, které získá při otevřeném dialogu,“ pochvaluje si Peter Chrenko, partner pro daně auditorské PwC.

Pomocí má úřadu také nový software. Dnes totiž pracuje s oddělenými databázemi, nově mají být data shromážděna centrálně. „Chystá se nástroj datového skladu, kde se budou data centrálně shromažďovat, propojovat a vyhodnocovat,“ říká Ronovský.

Kromě správy velkých firem se úřad zabývá také registrací účastníků druhého důchodového pilíře, cenovou kontrolou a dohledem nad hazardními firmami.