Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podílové listy YSE lze prodat výhodněji, než akcie

aktualizováno 
- Ne všichni, kteří investovali v kuponové privatizaci do fondů YSE, mají stejnou šanci, že se jim vložené peníze vrátí. Jeden podílový fond z druhé vlny je již otevřený a druhý se na otevření chystá jejich podílníci mají možnost své podíly prodat za cenu, která odpovídá jejich reálné hodnotě. Hůře jsou na tom ti, kteří drží akcie bývalých investičních fondů, které se přeměnily na klasické akciové společnosti. Jejich akcie totiž tak jednoduše zpeněžit nelze.

YSE Profit a YSE Akcionářů

YSE - Profit, podílový fond z druhé vlny se přeměnil na otevřený podílový fond a v minulém roce se sloučil s fondem International, IS Linh ArT, a.s. otevřený podílový fond. Podílníci fondu YSE Profit se tedy stali podílníky fondu International.

"Za jeden podílový list fondu YSE Profit, otevřený podílový fond obdrželi podílníci pět set šedesát devět podílových listů fondu International s nominální hodnotou jedna koruna," upřesňuje Radoslava Kodymová, generální ředitelka investiční společnosti Linh Art, která fond spravuje.

"Tento fond je zaměřen na investování do zahraničních cenných papírů a za rok 1999 dosáhl zhodnocení devatenáct procent," dodává Radoslava Kodymová. Majitelé podílových listů mohou kdykoli požádat o zpětný odkup společnost IS Linh ArT. Ta jim vyplatí částku, odpovídající hodnotě majetku, který připadá na prodávané podílové listy.

Majitel cenných papírů v takovém případě neplatí žádnou srážku. Na otevření se ale mohou těšit i podílníci podílového fondu YSE Akcionářů. V současné době společnost Linh ArT,spravující tento fond, očekává informace od Komise pro cenné papíry ohledně přeměny na otevřený podílový fond.

Několik týdnů až měsíců po jejich obdržení by měli mít podílníci možnost odprodat své podílové listy společnosti Linh ArT. Při této transakci ale budou pravděpodobně muset zaplatit poměrně vysoké srážky.

Na první tři měsíce po otevření se plánuje výše srážek při odprodeji devatenáct procent hodnoty podílových listů, od čtvrtého do šestého měsíce patnáct procent, od sedmého do devátého měsíce je to deset procent. Poté bude srážka činit čtyři procenta z hodnoty podílových listů.

YSE, a.s. - investiční fond
YSE, a.s. - investiční privatizační fond z první vlny kuponové privatizace se změnil na běžnou akciovou společnost, jejíž nynější název je SG - Industry, a.s.

S akciemi společnosti se obchoduje na RM-Systému i na pražské burze. Cena za jednu akcii je ovšem velmi nízká. V současnosti se pohybuje zhruba mezi čtyřiadvaceti a sedmadvaceti korunami.

YSE 2, a.s.
V nepříjemné situaci jsou lidé, kteří ve druhé vlně investovali do fondu YSE 2. Ten se přeměnil na běžnou akciovou společnost Bohemia Venture. Její akcie byly přeměněny na listinné a neobchoduje se s nimi na burze, ani v RM - Systému.

Společnost neplánuje obnovení veřejné obchodovatelnosti akcií. Nadějně prozatím nevypadá ani dividendová politika firmy. "Představenstvo doporučuje zisky příštích let reinvestovat," říká člen představenstva Josef Novosvětský. "Z tohoto důvodu nebude pravděpodobně navrhovat valné hromadě výplatu dividend."

V současné době by si akcionáři především měli vyzvednout listinné akcie. Ty se vydávají v sídle společnosti na adrese Krátkého 4/250, Praha 9 od pondělí do čtvrtka od 10.00 hodin do 12.00 hodin a od 13.00 do 15.00 hodin. Majitel akcií se musí prokázat průkazem totožnosti.

Je možno také převzít akcie prostřednictvím zástupce s plnou mocí, která jej opravňuje k převzetí akcií v listinné podobě. Je v zájmu akcionářů učinit tak co nejdříve, protože zhruba od července by mohly být akcie v úschově u obchodníka s cennými papíry.

Při jejich předávání ale nelze vyloučit zaúčtování poplatků za úschovu - proto by se mohlo stát, že akcionář by při převzetí svých akcií ještě platil.

Co může dělat majitel cenných papírů Bohemia Venture, chce-li je prodat? První možností je, že sám najde zájemce o koupi. Může též zkusit nabídnout je některým obchodníkům s cennými papíry. V těchto případech ale není úspěch příliš pravděpodobný.

Zbývá kontaktovat samotnou společnost Bohemia Venture s prosbou o spolupráci při hledání potenciálních zájemců. Dlouhodobě lze doporučit drobným akcionářům, aby začali aktivně vykonávat svá akcionářská práva.

To znamená účastnit se valných hromad a tam prosazovat své návrhy a chránit své zájmy. Letošní valná hromada se má uskutečnit do konce června. Jak obhajovat své zájmy poradí akcionářům například ve sdružení OSMA, Opletalova 33, Praha 1, 110 00, telefon: 02/24 21 16 13.

První vlna:
YSE, a.s. - přejmenován
YSE, a.s. - investiční fond od 24. května 1996 registrován jako běžná akciová společnost
YSE, a.s. - přejmenována
SG - Industry, a.s.
Adresa společnosti:
SG - Industry, a.s. Washingtonova 17
Praha 1, 110 00
telefon: 02/24 25 46 34 (pouze automat)

Druhá vlna:
YSE 2, a.s. - investiční fond
od 14. června 1996 registrován jako běžná akciová společnost
YSE 2, a.s. - přejmenována
C.A.S. 9. Holding, a.s. - přejmenována

Bohemia Venture, a.s.
Adresa společnosti:
Bohemia Venture, a.s.
Krátkého 4/250, Praha 9, 190 00
telefon: 02/83 89 29 76 fax: 02/83 89 15 95

YSE - Profit IS Linh ArT a.s. - uzavřený podílový fond
od 1. dubna 1999 přeměněn na otevřený podílový fond
YSE - Profit IS Linh ArT a.s. otevřený podílový fond
sloučen
International, IS Linh ArT, a.s. - otevřený podílový fond

YSE Akcionářů IS Linh ArT a.s. - uzavřený podílový fond

Adresa společnosti, která fondy spravuje:

Investiční společnost Linh ArT a.s., Slezská 32, Praha 2, 120 00
telefon: 02/24 25 26 35, fax: 02/24 25 12 26
Bezplatná informační telefonní linka: 0800 18 75 12

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
KOMENTÁŘ: Protiunijní Sněmovna ekonomice nepřidá. Pozor na daňové kolotoče

Devět politických stran ve Sněmovně je sám o sobě prvek nestability a nečitelnosti, což nikdy není dobré pro ekonomiku. Volby krátkodobě s českou ekonomikou...  celý článek

daně
Nová Sněmovna změní život zaměstnanců i podnikatelů. Tvrdí, že k lepšímu

Politické strany, které usednou v novém parlamentu, se chystají změnit podmínky pro podnikání. Podle předvolebních slibů chtějí snižovat daně z příjmů pro...  celý článek

Šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček
Ani elektřina, ani plyn. Budoucností jsou spalovací motory, říká plynárník

Neuplyne týden, aniž by nějaký významný politik neohlásil přechod k elektromobilitě. O konci spalovacích motorů se stále častěji mluví i v automobilkách. Ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.