Rozhněvaní lidé se domáhali prodejní akce s obědem a dárky

  13:13aktualizováno  13:13
Asi padesátka lidí se v úterý ani ve středu na předváděčce v pardubickém Domě kultury Dukla nedočkala přislíbeného obědu ani dárků. Rozhněvaní, převážně starší lidé dokonce přivolali obchodní inspekci. Organizátoři nakonec lidem rozdali kuřecí stehna.

Při strkanici lidé z dodávky shodili plastový nástavec k mixéru. „Víte, jak je to drahý?!“ hudroval prodejce. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Výlety, zábavný program s hudbou, oběd zdarma. A dárky. To jsou lákadla, kterými firmy přitahují zejména důchodce na předváděcí akce všeho druhu. V pardubickém kulturním domě Dukla se ale v úterý a ve středu příliš nepovedly.

Společnost Czech Reisen slibovala lidem předváděcí akci, kuřecí stehno s bramborem a jarní přípitek. To vše za třicet korun vstupného. A k tomu všemu, jak jinak, dárek zdarma.

"Byli jsme tady už v úterý a pět minut před začátkem těm lidem někdo zavolal a poslali nás domů. Ani nám neřekli proč, jenom ať přijdem druhej den," zlobil se ve středu dopoledne Jindřich Jílek ze Svítkova, který si současně stěžoval, jak byli distributoři nepříjemní a vulgární.

"V úterý nám jenom řekli: Seberte se a vypadněte. To je hrozný jednání," přidala se důchodkyně Zdeňka Procházková.

Lidé byli podráždění a sprostí

Ve středu se celá situace opakovala. To se ale sešlo místo úterních třiceti hned padesát lidí. A přístup prodejců se znovu opakoval. "Ty lidi byli podrážděný a sprostý. Jejich přístup se změnil, až když přišli obchodní inspektoři," řekl Jílek.

"Jé, vy jste na nás dneska nějakej hodnej," pravila důchodkyně, když přijímala dárek, který jí prodejci podávali z dodávky. Místo slíbeného celého králíka ale dostala, stejně jako všichni ostatní, chlazené kuřecí stehno v hodnotě deseti, patnácti korun.

"Neznám žádnou jinou firmu na světě, která by rozdávala dárky, i když se předváděčka nekonala. A to vám odpustím i těch třicet korun vstupnýho, který jste měli zaplatit," prohlašoval suverénně mladý muž v dodávce.

Na otázku reportéra, proč byla akce zrušena, jen odvětil, že do toho nikomu nic není.

Chodím na akce, nechci být sama

Repliku, že je asi zbytečné na takové akce chodit, komentovala jedna z přítomných, zhruba osmdesátiletá stařenka, tím, že je pořád sama a že je jí smutno. A tady si popovídá se známými a kamarádkami.

"Možná by bylo lepší jít si s nimi sednout do cukrárny a dát si tam kremroli," doporučil jí jeden z kolemjdoucích. "Příště to asi udělám," odpověděla.

Celou situaci sledovali inspektoři České obchodní inspekce, kteří akci dokumentovali. "I přesto, že jsme se legitimovali, prodejci se nám odmítli představit a odmítli s námi mluvit," uvedl jeden z nich.

Celou záležitost bude inspekce podle Slavomíra Pipy, ředitele východočeské pobočky ČOI, řešit až poté, co zjistí, zda už měla společnost Czech Reisen problémy i v jiných krajích.

"Musíme informovat kolegy v dalších oblastních inspektorátech, pak vše vyhodnotit a zvážit další právní kroky," dodal ředitel.

Prodejci umějí dobře manipulovat s lidmi

Na dotaz na informační lince společnosti Czech Reisen, proč se akce nekonala, se dostalo redakci stručné odpovědi: "Jó, tak to my teda nevíme. Ten předvádějící se rozhodl, že to dělat nebude, tak to teď řešíme," odpověděla slečna v telefonu a položila sluchátko.

Předváděcí akce jsou již několik let zejména mezi důchodci ohromný fenomén.

"Mám obavy, že tomu tak ještě dlouho bude. Nejhorší přitom je, že to nespraví ani nové zákony a předpisy," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová, podle níž tihle prodejci velmi dobře umějí manipulovat s lidmi, a někteří sociologové dokonce tvrdí, že především u starších lidí doslova vypěstovali závislost na dárcích.

V konečném důsledku mohou účastníci v Pardubicích prodejcům možná i poděkovat, že se akce nekonala.

"Možná jim ušetřili spoustu peněz, které třeba ani nemají, kdyby si na akci něco na úvěr koupili," dodala mluvčí obchodní inspekce Fléglová.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Česko dostane od Srbska 222 milionů korun. Země splácí své staré dluhy

Ministryně financí Alena Schillerová přichází na ranní jednání vlády. (14. 11....

Česká republika dostane od Srbska 221,7 milionu korun za staré dluhy. Příslušnou dohodu v pondělí podepsala na zámku v...

Pokud Češi nezačnou víc třídit, sběr odpadů se zdraží, říká ministerstvo

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Skládek už máme dost, budeme víc recyklovat a zbylým odpadem alespoň topit, plánuje ministerstvo životního prostředí....

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Najdete na iDNES.cz