Audit: Za chyby v čerpání fondů může i ministerstvo. Kalousek to odmítl

  7:10aktualizováno  13:31
Za chyby a podvody v čerpání eurofondů v Ústeckém a Karlovarském kraji nemohou jen kraje, ale i ministerstvo financí, citoval Český rozhlas - Radiožurnála audit Evropské komise. Podle mluvčí komisaře pro regionální politiku audit potvrdil chyby ve výběru projektů i špatnou kontrolu ze strany auditního orgánu, tedy ministerstva financí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Ministerstvo to tvrdě odmítá. Minulý týden resort oznámil, že pozastavil proplácení evropských dotací u regionálních programů ROP Jihozápad, ROP Severovýchod a ROP Moravskoslezsko, a také u Operačního programu Podnikání a inovace a Integrovaného operačního programu. Audit ministerstva u těchto programů zjistil při čerpání více chyb, než dovolují pravidla EU.

Zhruba 90 procent pochybení se podle mluvčího ministerstva týká zadávání veřejných zakázek. Ministr financí Miroslav Kalousek zdůraznil, že ministerstvo financí musí v tomto případě hájit zájmy českého rozpočtu i rozpočtu EU, a dokud chybovost nebude napravena, nemůže být čerpání obnoveno.

Podle zjištění Evropské komise ale pochybilo i ministerstvo financí. "Úřad, který měl projekty kontrolovat, to nedělal dostatečně", řekla Českému rozhlasu mluvčí Shirin Wheelerová. Podle ní je přitom klíčový jak výběr projektů, tak i jejich kontrola.

Kalousek odmítl odpovědnost resortu za kontrolu

Proti nařčení se ministerstvo financí ostře ohradilo. Odpovědnost je plně na krajích a jejich vedení, argumenty krajů jsou ostudné, řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Ministerstvo financí ostře odmítá zjednodušenou interpretaci, či spíše dezinterpretaci mluvčí Evropské komise, že částečnou odpovědnost za chyby v ROP nese ministerstvo financí nebo centrální vláda. Mluvčí jasně řekla, že úřad, který měl kontrolovat, to nedělal dostatečně. Nicméně kontrolu měl plně v gesci řídicí orgán ROP, a ne ministerstvo financí," uvedl Kalousek.

Evropská komise na problémy s projekty z regionálních operačních programů v Česku poukazuje už dlouho. Letos v únoru situace vygradovala, když komise odmítla s poukazem na dotační pochybení proplatit projekty z ROP Severozápad za celkem 2,6 miliardy korun. Místo evropských peněz je tak budou muset poměrnou částí zaplatit kraje Ústecký a Karlovarský. Jejich představitelé sice chtějí, aby polovina šla ze státního rozpočtu, to ale vláda odmítá a krajům nabízí pouze půjčku.

Wheelerová zdůraznila, že o tom, kdo peníze konkrétně zaplatí, Evropská komise nerozhoduje. "Je na každé zemi, jak to udělá", uvedla.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Slovensko zdaní obchodní řetězce. Do rozpočtu odvedou miliardy navíc

ilustrační snímek

Slovenští poslanci ve čtvrtek schválili sektorovou daň pro obchodní řetězce s potravinami ve výši 2,5 procenta z...

Léčba mužské neplodnosti - miliardový byznys budoucnosti, věští analytici

Ilustrační fotografie

Problémy s neplodností řeší v téměř polovině případů muži. Přesto je trh zaměřený na mužskou plodnost teprve v...

Realitní krize naruby. V Japonsku se na venkově rozdávají domy zdarma

Ilustrační foto

Japonsko čelí neobvyklému realitnímu problému. Vzhledem k masivnímu přesunu obyvatelstva do měst se vyprazdňují vesnice...

Najdete na iDNES.cz