OKD (ilustrační foto)

OKD (ilustrační foto) | foto: NWR

Babiš otočil a chce, aby OKD koupil stát. Přes firmu ministerstva financí

  • 64
Ministr financí Andrej Babiš chystá vládě předložit návrh ke koupi zkrachovalé těžební společnosti OKD. Koupit těžaře by mělo Prisko, tedy státní firma ovládaná ministerstvem financí. Žádná z nabídek, které dorazily od soukromých investorů, prý podle resortu není dobrá na to, aby umožnila reorganizaci těžaře.

Babiš přitom dosud možnost, aby stát koupil OKD, odmítal. Byl kvůli tomu například v ostrém sporu s exministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Mládek koncem ledna navrhl, aby za symbolickou korunu OKD koupil státní podnik Diamo (psali jsme zde).

Babiš se této možnosti bránil s tím, že je lepší nechat o firmu soutěžit soukromé investory. I když experti z oboru už tehdy říkali, že si nedovedou představit soukromého investora, který by měl seriozní zájem o zdecimovanou firmu, jíž hrozí ukončení těžby a tudíž i dodržení s tím spojených miliardových závazků.

Mládek nakonec návrh na podání nabídky ke koupi OKD přinesl na vládu 20. února. Schválen nebyl a ten samý den navíc premiér Bohuslav Sobotka svého spolustraníka odvolal z pozice ministra. Oficiálně kvůli situaci na trhu s mobilními operátory (psali jsme zde).

Nabídky soukomých investorů prý nestačily

V úterý - tedy měsíc po odmítnutí Mládkova návrhu - přichází s tím samým Babišovo ministerstvo. Argumentuje ale vývojem situace. Nejprve začátkem března informovaly Hospodářské noviny, že oficiální nabídku ke koupi OKD podali dva zájemci. Jedním měly být EP Industries miliardáře Daniela Křetínského, druhým zahraniční hedgeový fond.

Před několika dny se potom údajně obrátilo OKD na státní firmu Prisko - která mu už předtím poskytla provozní financování - zda by Prisko nezvážilo možnost podání nabídky na koupi OKD. Informoval o tom mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský nechtěl informace zveřejněné ministerstvem financí komentovat. Řekl pouze, že o konkrétních krocích, včetně prodejního procesu bude v zákonných lhůtách informovat skrze insolvenční rejstřík.

Těžební firma měla podle Žurovce argumentovat tím, že v rámci prodejního procesu nebyla soukromými investory předložena taková nabídka, která by umožňovala reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšné provedení reorganizace. OKD podle Žurovce při jednání s Priskem připustilo, že jednou z variant by mohl být i konkurz.

„Domníval jsem se, že nějaká fungující nabídka by od soukromých investorů přijít mohla, pokud ale OKD vyhodnotilo, že tu žádná taková nabídka není, předložení nabídky Priskem považuji za logické řešení,“ vysvětlil Babiš, proč na způsobu angažmá státu v OKD změnil názor.

Dodává, že jakmile budou známy základní parametry nabídky, bude předložen materiál k rozhodnutí vládě. Zatímco Diamo, přes které chtěl OKD kupovat Mládek, ovládá jako jediný akcionář ministerstvo průmyslu, Prisko je dceřinná firma ministerstva financí.

Diamo výzvu nedostalo

Prisko se v OKD angažuje už od loňska. V srpnu 2016 poskytlo firmě v úpadku úvěrový rámec ve výši až 700 milionů korun. Podle ministerstva zatím firma nevyčerpala víc než 150 milionů. Úvěr ale smí být použit jen na provoz, nikoli například na zavírání Dolu Paskov. „S navrácením vložených prostředků Prisko i nadále počítá,“ dodal Žurovec.

Prisko rovněž nominovalo dvě osoby, které v návaznosti na půjčku doplnili management OKD. Jde o člena představenstva Michala Kuču a finančního ředitele Michala Sládka. Právě to může být důvod, proč OKD nyní s výzvou oslovilo Prisko.

Naopak Diamo - o jehož nabídce se dřív mluvilo a jednala o ní vláda - vedení OKD neoslovilo. “Diamo takovou výzvu od OKD nedostalo. Na základě vládního usnesení svou nabídku na odkoupení OKD do výběrového řízení nepodalo, ale má ji stále připravenou pro případ, že by o to byl zájem,” říká šéf státní firmy Tomáš Rychtařík.

Nyní to tak vypadá, že ke kontrole politicky citlivého OKD má blíže Babiš, než jeho koaliční partneři, ale zároveň konkurenti blížících se voleb z ČSSD. Ministr financí by tím získal kontrolu nad tokem miliard korun, které do OKD nepochybně v příštích letech poputují. Těžební firmu totiž čeká nákladný útlum a zaplatit ho bude z větší části muset i při optimistických variantách stát.

Překazit Babišovi jeho plán ale stále mohou ministři při hlasování na vládě, tak jako to udělali před měsícem Mládkovi a Diamu. Reakci premiéra (který nyní řídí i ministerstvo průmyslu) Sobotky iDNES.cz shání.