Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman opakuje vyvrácený euromýtus: Brusel prý chtěl zakázat zabijačky

  3:00aktualizováno  3:00
Evropská komise chtěla zakázat domácí zabijačky, tvrdí prezident Miloš Zeman. Ministerstvo zemědělství však o podobném záměru nic neví. Dezinformace o údajném bruselském zákazu zabijaček se objevují opakovaně. Ve skutečnosti porážky mimo jatka nepovoluje více než padesát let český zákon.

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Zeman se označuje za eurofederalistu, zároveň ale často upozorňuje na nesmyslnosti, kterými se podle něj Brusel zabývá místo toho, aby řešil vážné věci. V rozhovoru pro čtvrteční MF DNES uvedl jako příklad zákaz domácích zabíjaček, který ze strany Evropské komise údajně hrozil.

„Víte, že Evropská komise nedávno prakticky zakázala domácí zabijačky. Měl jsem tady na návštěvě předsedu rakouského Bundestagu (prezident měl zřejmě na mysli předsedu Spolkové rady Gottfrieda Kneifela, instituce s názvem Bundestag v současnosti v Rakousku neexistuje, poz. red.), který mi říkal, že jim zase zakazují traktorové sedačky. Jinými slovy neplatí princip subsidiarity. A tento princip znamená, že na národní úrovni musíte řešit to, co řešíte lépe než na úrovni nadnárodní. Ochrana vnějších hranic je nepochybně nadnárodní záležitost, zatímco zabijačky nebo traktorové sedačky jsou záležitostí národních parlamentů,“ prohlásil prezident.

Ministerstvo zemědělství, pod které tato problematika spadá, ovšem o žádném hrozícím zákazu domácích zabijaček nic netuší. Podle mluvčího resortu Hynka Jordána se problematikou usmrcování zvířat zabývá nařízení Rady (ES) č. 1099/2009, které platí od 1. ledna 2013. Nařízení se u domácích porážek zabývá například metodami znehybnění, zakazuje také zvířata bít či jinak týrat. Zabijačky jako takové však neznemožňuje.

„Toto nařízení domácí zabijačky nezakazuje, ani nemělo tyto ambice. O iniciativě, která by měla zakázat domácí porážky, nám není nic známo,“ uvedl Jordán. O hrozícím zákazu nic netuší ani europoslanec Pavel Poc, který se zabývá potravinovou problematikou a zároveň se snaží vyvracet různé mýty, které se kolem evropské legislativy šíří.

Dezinformace o údajném zákazu zabijaček totiž není nijak nová a Poc ji už jednou vyvrátil. Poprvé se podle něj zpráva objevila před téměř čtyřmi lety, kdy měla změna veterinárního zákona údajně zakázat veřejné zabijačky na vesnicích pořádané hasiči a jinými spolky. Tehdejší novela ovšem naopak povolovala domácí porážky skotu mladšího 24 měsíců a veřejných oslav se nijak netýkala.

Zprávu o údajném zákazu Evropská komise dementovala i letos v lednu. Ve skutečnosti totiž porážky zvířat kdekoliv mimo jatka zakazuje česká legislativa a to už přes padesát let. Výjimku mají právě pouze domácí zabijačky. Ovšem pouze ze předpokladu, že veškeré produkty budou spotřebovány v rodině, za jejich prodej i darování hrozí vysoké pokuty. Vstup do EU na tom nic nezměnil.

Autor:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

TEST DNES: Za pětistovku dostanete náruč plnou květů i zvadlé koště

Test kytic

Redaktoři MF DNES v minulých dnech po celé republice vyzkoušeli, jaké pugéty jim v květinářství uvážou za 500 korun...

TEST DNES: Úplné výsledky testu plechovkových ležáků

Test plechovkových ležáků

MF DNES testovala piva v plechovkách. Nakoupili jsme čtrnáct vzorků ležáků různých značek a pozvali čtrnáct odborníků,...

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Najdete na iDNES.cz