Zlaté pražské mzdy jsou často mýtus. Uklízečky vydělají více na jihu Čech

  10:21aktualizováno  10:21
Podle statistik jsou mzdy dlouhodobě nejvyšší v Praze. Neplatí to však pro všechny profese. Porovnáte-li mzdy ve čtrnácti krajích Česka, objevíte povolání, v nichž si mimo Prahu vyděláte za stejnou práci více, než v hlavním městě.

V některých povoláních si mimo Prahu vyděláte více | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podle statistik Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) si nejvíce vydělají uklízeči a uklízečky v Jihočeském kraji. Měsíčně v průměru dostanou 13 303 korun, v Praze si přijdou jen na 12 138 korun.

O nic lépe na tom nejsou pražští zdravotníci. V Praze dostanou o 2 978 méně než jejich kolegové na jihu Čech. Jihočeský zdravotnický personál bere v průměru 24 287 korun, pražský jen 21 309 korun.

Může se hodit

Najděte si dobře placenou práci na jobDNES.cz. vybírejte z aktuálních pracovních nabídek.

Ve většině povolání, jež srovnává ISPV, si ale Praha vede dlouhodobě nejlépe. Řídící pracovníci podniků, pracovníci v oborech IT a v administrativě si měsíčně vydělají v hlavním městě více než v jiných krajích. Naopak nejméně jsou tito zaměstnanci placeni ve Zlínském kraji.

Platy souvisí s mírou nezaměstnanosti, ale ne absolutně. Nejvíce lidí bez práce je dlouhodobě v Ústeckém kraji, přesto zde rvačka o pracovní místa nesráží výdělky odpovídajícím způsobem. Lidé na Ústecku si v průměru vydělají za stejnou práci víc, než třeba zmínění obyvatelé Zlínska.

„Praha je v nabídce práce velmi specifická, protože se tu nachází ředitelské centrály mnoha mezinárodních společností. To přináší i lépe placená místa,“ říká Jan Bureš, hlavní analytik Poštovní spořitelny. „Ústecký kraj je zase zvláštní v tom, že soustřeďuje těžební průmysl, což tlačí výši mezd přirozeně nahoru,“ dodává.

Hrubé měsíční mzdy vybraných zaměstnání
Nejvyšší mzda (v Kč)Nejnižší mzda (v Kč)
ManažeřiPraha 73 425Olomoucký kraj 37 569
IT pracovníciPraha 59 177Zlínský kraj 39 199
ZdravotníciJihočeský kraj 24 287Jihomoravský kraj 17 313
Administrativní pracovníciPraha 24 750Zlínský kraj 15 556
Prodavači Praha 17 872 Zlínský kraj 13 422
Uklízeči a uklízečkyJihočeský kraj 13 303 Moravskoslezský kraj 10 320
Zdroj: ISPV

Zajímavý extrém je patrný mezi řídícími pracovníky podniků v Praze. Tady si vysoce postavený manažer přijde zhruba na 73 tisíc korun. V Olomouckém kraji dostane „jen“ 37 a půl tisíce.

Ne ve všech profesích panují v krajích tak velké rozdíly. Mimo Prahu jsou ale obecně nižší životní náklady - levnější je bydlení i služby.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) činil ke konci druhého čtvrtletí letošního roku takzvaný medián hrubých mezd, tedy střední hodnota všech výdělků, 22 230 korun.

Průměrná hrubá mzda v celé České republice za stejné období stoupla o 960 korun na 26 287 korun. Průměrná mzda v hlavním městě je nyní 33 714 korun, což je o 11 244 korun více než v Karlovarském kraji - kde jsou výdělky v celostátním srovnání naopak nejnižší.

Osmdesát procent českých zaměstnanců pobíralo v prvním pololetí letošního roku mzdu mezi 10 860 a 42 698 korunami.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Masaryk bude na dvacetikoruně, ČNB oslaví výročí republiky novými vzory mincí

ČNB zvýšila úrokové sazby. Co to udělá s hypotékami?

Česká národní banka oslaví 100 let založení Československa emisí nových vzorů 20korunových mincí. Ty se budou od...

V Praze začalo Čínské investiční fórum. Mezi stovkami hostů je i šéf CITIC

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Na Pražském začala další velká událost, která má propojit český a čínský byznys. Dvoudenní investiční fórum hostí přes...

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se řepce, žitu a ovsu

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...Najdete na iDNES.cz