Nepolsky má už zapsanou ochrannou známku Krkonošský pramen, na svých webových stránkách hledá i investora pro společný podnik. Ilustrační foto.

Nepolsky má už zapsanou ochrannou známku Krkonošský pramen, na svých webových stránkách hledá i investora pro společný podnik. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podnikatel chce od státu miliardu, protože nemůže stáčet vodu do lahví

  • 65
Georg Nepolsky, Čech s německým občanstvím, žádá 1,24 miliardy korun za zmařenou investici. Chtěl využít prameny na svých pozemcích a na trh začít dodávat vodu Krkonošský pramen. Za pět let ale nedostal od vodoprávního úřadu souhlas.

Snaha o mimosoudní vyrovnání nevyšla, ministerstvo financí už proto hledá právníky, kteří budou stát ve sporu zastupovat. Na jejich služby vyčlenilo devadesát milionů korun.

Spor vede Nepolsky o pramen vody z několika jímek, které zásobovaly bývalý vrchlabský pivovar. Většina jímek stojí na pozemcích pivovaru.

Právní zástupce Nepolského Viliam Kováčik tvrdí, že úřad zvýhodňuje české firmy. Ty si zažádaly o odběr z pramene později než Nepolsky a povolení dostaly. "Dochází tak k situaci, kdy pan Nepolsky jako prvožadatel nemůže získat povolení k odběru požadovaného množství, protože v jiných jímkách již byl povolen odběr," vysvětlil Kováčik.

Úřad by sice mohl odběr povolit, ale už ne v takovém množství, jaké podnikatel žádal. Pramen má vydatnost v přepočtu osmdesát milionů jedenapůllitrových lahví vody.

Nepolsky má už zapsanou ochrannou známku Krkonošský pramen, na svých webových stránkách hledá i investora pro společný podnik.

Podle vedoucího odboru regionálního rozvoje a životního prostředí vrchlabské radnice Jána Mihalečka řízení trvá dlouho proto, že se Nepolsky několikrát odvolával a dával stížnost pro podjatost.

Vrchlabská radnice však odmítá, že by její úředníci byli podjatí. "Když s žádostí přišel, radili jsme mu, ať nejprve u soudu podá určovací žalobu, to ale neudělal," dodal Mihalečko. Žaloba měla udělat jasno v tom, komu jímky na vodu vlastně patří.

Prodloužení vidí Mihalečko i v tom, že Nepolsky střídal právníky a ti vždy začali vše zkoumat od začátku.

Více než miliardová částka, kterou podnikatel po státu chce, je bez úroků. "Zahrnuje přímé investice, duševní vlastnictví a ušlý zisk, výše nároku je řádně doložena seriózními ekonomickými výpočty," řekl Kováčik.

Obě strany sporu se snažily dohodnout mimosoudně, jednání však zřejmě zkrachovala. "Přes veškerou vstřícnost ze strany pana Nepolského ministerstvo financí ukončilo další mimosoudní jednání, ač podle dohody se mělo pokračovat," sdělil Kováčik. Dodal, že ministerstvo chtělo jen to, aby se Nepolsky přestal soudit.

Ministerstvo však tvrdí, že jednání ještě probíhají. "Stranám se nepodařilo najít společný pohled na předmět sporu," řekl pouze Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí. Úřad už přesto vypsal pro tento spor výběrové řízení na arbitrážní právníky.

Kdy arbitráž začne, není zatím jasné. "V současné době se schvaluje obsazení mezinárodního rozhodčího senátu," uvedl Kováčik.

Výdaje na právníky vychází stát čím dál dráž: loni utratil za tyto služby 228 milionů korun, o rok dříve 150 milionů. Na letošek počítá s 367 miliony korun.

Se státem se o zmařené investice soudí patnáct zahraničních firem. Zatím poslední je případ developerské společnosti ECE kvůli problémům s povolováním stavby obchodního centra v Liberci. - čtěte Čunek svým rozhodnutím porušil zákon, v arbitráži jde o miliardu