Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel Sádecký: Passer měl dost času závazky splnit

  4:30aktualizováno  4:30
Podnikatel Štěpán Sádecký je věřitelem developerské firmy Passerinvest Group. Pohledávku ve výši necelých 4 milionů korun koupil od svého známého Romana Tyce, který dříve pracoval pro Passerinvest Radima Passera. Sádecký pracuje ve firmách kolem majitele skupiny ČKD Petra Speychala.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

V minulých dnech se stal například šéfem bývalého Škodaexportu, který ČKD koupilo loni od státu.

Můžete říci, od jaké společnosti pana Tyce jste pohledávku vůči Passerinvest Group koupil?
Pohledávku za společností Passerinvest Group jsem získal tak jako celou řadu jiných pohledávek, které spravuji, nákupem od třetí osoby. V tomto konkrétním případě šlo o zahraniční společnost. Jak jsem před nákupem bohužel dosud neúspěšně vymáhané pohledávky zjistil, historicky vznikla tak, že pan Passer se nepohodl se svými akcionáři a velice neférovým způsobem se snažil vyhnout zaplacení svých závazků.

Čtěte Firmě miliardáře Passera hrozí exekuce

Nevím, jak v tomto případě, ale jak jsem se dočetl v jeho knize, některým svým bývalým společníkům nechal například zapálit auto, v souvislosti s tím chci také poznamenat, že jsem slyšel o velkých problémech, do kterých pan Tyc díky neochotě Passerinvest Group plnit své závazky upadl.

Kontaktoval jste pana Passera, aby vám pohledávku zaplatil?
Několikrát, pokaždé bohužel neúspěšně. Na všechny telefonické dotazy mých spolupracovníků nám bylo vždy sděleno, že se odvolají a žádným způsobem se se mnou nebudou bavit. Překvapuje mne jedna věc – tento spor se táhne řadu let.

V celém jeho průběhu jsem dle informací právního zástupce společnosti, od které jsem pohledávku zakoupil, nikdo (a to i v době, kdy pan Passer celý spor prohrál, takže mu nezbyla žádná možnost odvolání, pouze dovolání, které nemá odkladný účinek) z jeho právních zástupců neprojevil sebemenší snahu zaplatit, či vůbec jednat, což potvrdilo můj názor na nemožnost vymoci pohledávku jinak než pomocí exekutora.

Co říkáte tvrzením pana Passera, že za firmami držícími pohledávku se skrývají jeho bývalí kolegové Speychal nebo Tyc? Jste s nimi v kontaktu?
Komentovat tvrzení pana Passera bych si snad raději ani nedovolil. Jak jsem četl v jeho knihách, popírá i základní fyzikální zákony, přímo jmenuje politiky, kteří kvůli němu porušují zákony a podobně. Komentovat výroky někoho takového bych raději ponechal na odborném lékaři.

K vaší otázce, jeho jediným věřitelem je společnost Gama Delta, ve které mám podíl. Jestliže pan Passer nehovoří o dalších věřitelích své společnosti, to, že znám určité osoby, které jsou jmenovány, nepopírám. Nicméně jako obchodník nevidím přímou souvislost mezi tím, že mám známé v obchodních kruzích a vlastním nezávislou justicí odsouzenou pohledávkou, kterou jsem výhodně koupil.

Podal jste návrh na exekuci majetku Passerinvest Group. Kdy k ní podle vás může dojít?
Podal jsem návrh na výkon exekuce, neboť moje snaha o úhradu pohledávky nebyla úspěšná. Očekávám rozhodnutí v horizontu několika dní.
 
Zrušíte návrh na exekuci, pokud se potvrdí, že pan Passer dal požadované peníze do soudní úschovy?
Nevidím důvod, měl dost času plnit své závazky a tak neučinil (důkazem je, že se má teprve potvrdit plnění pana Passera do soudní úschovy). Navíc kdo spravedlivěji uspokojí věřitele než exekutor? (stále nabíhá příslušenství, v souvislosti s exekucí jsem alokoval další náklady do vymožení pohledávky)

Současně se z jeho reakcí, o kterých jsem slyšel, domnívám, že dohoda mezi námi není možná a pro mojí společnost by se vyúčtování pohledávky mohlo stát předmětem dalšího soudního sporu. Zatímco takto to za mě vyřeší exekutor zcela v souladu se zákonem, navíc kdybych chtěl panovi Passerovi uškodit, tak podám návrh na prohlášení insolvence.

Závěrem bych rád podotkl, že celá kauza Passerinvest je pro mne pouze jedním z mnoha dluhů, které řeším. Chápu, že pan Passer je v obtížné situaci (v tisku se píše, že kvůli nedostatku financí musel zastavit své projekty, má problémy v soukromém životě atd.) Domnívám se však, že v tomto případě ho pouze dostihla jeho minulost, na které jeho společnost vznikla, to, že i já jako daňový poplatník jsem přispěl na jeho luxusní auta, tím, že jsem se podílel na úhradě dluhů jeho společnosti – Bohemia banka, Komerční banka atd.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Cena elektřiny v Česku je evropský podprůměr, vyplývá z dat Eurostatu

Ilustrační snímek

Česká republika je devátou zemí s nejlevnější elektřinou z evropské osmadvacítky. Průměrná tuzemská cena je 3,8 koruny...

Najdete na iDNES.cz