Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel udělal životní obchod na Kubě

  9:15aktualizováno  9:15
Česká firma Linet z Želevčic u Slaného, výrobce zdravotnické techniky, získala rekordní zakázku ve své historii, která má pikantní nádech. Na jednom z jejích lůžek totiž možná teď leží i chřadnoucí kubánský diktátor Fidel Castro.

Zbyněk Frolík - Zakladatel firmy Linet Zbyněk Frolík. | foto: MF DNES

HLASUJTE V ANKETĚ:
Vadí vám, že český podnikatel vydělává na obchodech s Kubou?

Linet prodal minulý týden pět tisíc lůžek v hodnotě 250 milionů korun do jihoamerické Venezuely na obnovu tamějších třiačtyřiceti nemocnic prostřednictvím kubánské státní obchodní agentury CIMEX.

Protože se firma do soutěže přihlásila později, snažila se předložit nadstandardní nabídku. Podle šéfa Linetu Zbyňka Frolíka proto společnost poslala na Kubu několik vzorových lůžek, mezi nimi i jedno „super intenzivní“ nadstandardní lůžko.

"Když jsme lůžko později chtěli vidět, bylo nám to odmítnuto s tím, že se nachází na specializované klinice. Dalo se z toho usoudit, že bylo použito právě pro Castra," říká Frolík, který bere transakci s Kubánci jako normální obchod.

"Zvyšujeme tím komfort lidem, kteří naše lůžka opravdu potřebují, s tím nemohu mít problém," dodává. Podle Frolíka obchod proběhl přes Kubánce jen kvůli dobrým vztahům Kuby s Venezuelou a díky kubánské lékařské expertize.

Projekt obnovy nemocnic ve Venezuele je rozdělen do více fází, tvrdí Linet. Ve hře je dohromady zakázka na 25 tisíc lůžek a firma by mohla utržit až 1,2 miliardy korun.

Společnost je ve svém oboru jedničkou na českém trhu. Většina její produkce míří do států Evropské unie. Ročně v želevčické továrně vyrobí 360 zaměstnanců 33 tisíc lůžek. Zbyněk Frolík se v roce 2003 stal Podnikatelem roku, právě díky mimořádným výsledkům firmy, s níž začínal před šestnácti lety od nuly. Dnes působí v 75 zemích světa.

Citlivé, nebo běžné obchody?
Podle bývalého šéfa diplomatického zastoupení na Kubě Petra Přibíka, který působil na ostrově od roku 1996 do roku 1998, jsou podobné obchody běžné.

"Castro dluží Venezuele za ropu, tak dělá, co může, aby to splatil," říká Přibík, který osobně považuje obchodování prostřednictvím diktátorského režimu za nemorální. Podle něj nezáleží ani na tom, že jde o nemocniční lůžka.

"Jde jen o peníze. Ti, co s režimem obchodují, jsou bezcharakterní," míní Přibík, který v Havaně nemohl dál působit jako velvyslanec kvůli české kritice kubánského režimu.

Smířlivěji se k obchodní transakci staví Jiří Knitl ze společnosti Člověk v tísni, která podporuje v zemích s nedemokratickými režimy disidenty a opoziční aktivisty. „Tento druh obchodování se v podstatě děje běžně. Já osobně to neodsuzuji, jelikož jde o zdravotnické potřeby, na které se ani nevztahuje americké embargo vůči Kubě,“ uvedl Knitl.

"Česko navíc nepatří mezi země, kterým by se na Kubě obchodovalo nějak jednoduše. Po Spojených státech jsme pro tamější režim nepřítel číslo dvě," dodává Knitl, podle kterého s „ostrovem svobody“ tradičně ve velkém obchodují Španělé, Francouzi nebo Italové.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Zoot řeší obrovské množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

Najdete na iDNES.cz