Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podnikatel udělal životní obchod na Kubě

  9:15aktualizováno  9:15
Česká firma Linet z Želevčic u Slaného, výrobce zdravotnické techniky, získala rekordní zakázku ve své historii, která má pikantní nádech. Na jednom z jejích lůžek totiž možná teď leží i chřadnoucí kubánský diktátor Fidel Castro.

Zbyněk Frolík - Zakladatel firmy Linet Zbyněk Frolík. | foto: MF DNES

HLASUJTE V ANKETĚ:
Vadí vám, že český podnikatel vydělává na obchodech s Kubou?

Linet prodal minulý týden pět tisíc lůžek v hodnotě 250 milionů korun do jihoamerické Venezuely na obnovu tamějších třiačtyřiceti nemocnic prostřednictvím kubánské státní obchodní agentury CIMEX.

Protože se firma do soutěže přihlásila později, snažila se předložit nadstandardní nabídku. Podle šéfa Linetu Zbyňka Frolíka proto společnost poslala na Kubu několik vzorových lůžek, mezi nimi i jedno „super intenzivní“ nadstandardní lůžko.

"Když jsme lůžko později chtěli vidět, bylo nám to odmítnuto s tím, že se nachází na specializované klinice. Dalo se z toho usoudit, že bylo použito právě pro Castra," říká Frolík, který bere transakci s Kubánci jako normální obchod.

"Zvyšujeme tím komfort lidem, kteří naše lůžka opravdu potřebují, s tím nemohu mít problém," dodává. Podle Frolíka obchod proběhl přes Kubánce jen kvůli dobrým vztahům Kuby s Venezuelou a díky kubánské lékařské expertize.

Projekt obnovy nemocnic ve Venezuele je rozdělen do více fází, tvrdí Linet. Ve hře je dohromady zakázka na 25 tisíc lůžek a firma by mohla utržit až 1,2 miliardy korun.

Společnost je ve svém oboru jedničkou na českém trhu. Většina její produkce míří do států Evropské unie. Ročně v želevčické továrně vyrobí 360 zaměstnanců 33 tisíc lůžek. Zbyněk Frolík se v roce 2003 stal Podnikatelem roku, právě díky mimořádným výsledkům firmy, s níž začínal před šestnácti lety od nuly. Dnes působí v 75 zemích světa.

Citlivé, nebo běžné obchody?
Podle bývalého šéfa diplomatického zastoupení na Kubě Petra Přibíka, který působil na ostrově od roku 1996 do roku 1998, jsou podobné obchody běžné.

"Castro dluží Venezuele za ropu, tak dělá, co může, aby to splatil," říká Přibík, který osobně považuje obchodování prostřednictvím diktátorského režimu za nemorální. Podle něj nezáleží ani na tom, že jde o nemocniční lůžka.

"Jde jen o peníze. Ti, co s režimem obchodují, jsou bezcharakterní," míní Přibík, který v Havaně nemohl dál působit jako velvyslanec kvůli české kritice kubánského režimu.

Smířlivěji se k obchodní transakci staví Jiří Knitl ze společnosti Člověk v tísni, která podporuje v zemích s nedemokratickými režimy disidenty a opoziční aktivisty. „Tento druh obchodování se v podstatě děje běžně. Já osobně to neodsuzuji, jelikož jde o zdravotnické potřeby, na které se ani nevztahuje americké embargo vůči Kubě,“ uvedl Knitl.

"Česko navíc nepatří mezi země, kterým by se na Kubě obchodovalo nějak jednoduše. Po Spojených státech jsme pro tamější režim nepřítel číslo dvě," dodává Knitl, podle kterého s „ostrovem svobody“ tradičně ve velkém obchodují Španělé, Francouzi nebo Italové.

Autoři:Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

VIDEO: V každém z nás je sportovec. Ruzyňské letiště fandí olympionikům

V každém z nás je kus sportovce

Letiště Václava Havla Praha vytvořilo sérii tří virálních videí, kterými podporuje české sportovce v Jižní Koreji. Tři...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Najdete na iDNES.cz