Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé nepřiznali 40 miliard zisků

  1:00aktualizováno  1:00
Že mají čeští podnikatelé často propojenou peněženku s firemním účtem, se vžilo jako folklor místního kapitalismu. Statistici však nyní spočítali, kolik peněz firmy neukážou ve svém zisku, protože je majitelé použijí ještě nezdaněné na vylepšení své životní úrovně.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Michal KlímaMF DNES

Přišli na to při pečlivém prozkoumávání výdajů a příjmů domácností.

Není výjimkou, že takzvaně "na firmu" si lidé pořizují i několikamilionové vily.

"Podnikatelé v roce 2003 využili pro spotřebu svých domácností podle odhadů více než 41,8 miliardy korun zisků, které oficiálně nepřiznali," uvádí ve své zprávě Český statistický úřad (ČSÚ).

Objem nepřiznaných zisků byl tehdy téměř pětkrát vyšší než to, co firmy oficiálně vyplatily například formou dividend domácnostem ze zdaněných zisků. Stát tak přišel odhadem zhruba o 15 až 20 miliard korun na daních.

"Věřím, že odhad objemu nepřiznaných zisků podnikatelů může být správný. Jednalo by se zhruba o tři procenta všech příjmů domácností, což není zas tak dramaticky vysoký podíl," komentuje zjištění statistiků ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

I další ekonomové potvrzují, že odhad není nadnesený, dokonce že nákupů zboží, které zaplatí firma a využije podnikatel, bude ještě víc. Firmy si tak snižují daňový základ a majitelé ještě ušetří na DPH.

"Já si osobně myslím, že to bude ještě daleko vyšší suma. Mohou za to složité a nepřehledné daňové zákony. Podnikatelé v tomto prostředí snadněji zatajují příjmy," potvrzuje Jan Hanousek z ekonomického institutu CERGE-EI, který také zkoumal důvody pro rozkvět šedé ekonomiky.

Realitu pak popisují lidé z finančních úřadů, kteří se vydávají do šanonů s účetnictvím firem, jež odvádějí nápadně málo na daních, a nacházejí tam faktury například i za tenisové rakety.

Hit: nafouknuté výdaje za reklamu
"Začíná to vybavením pro domy, sportovními potřebami a končí nepotřebnými výdaji na reklamu. To je hit. Například milion za reklamní spot v rádiu, který ani neběžel. Setkáváme se s tím neustále. Podobné triky dělá tak šest až sedm firem z deseti," líčí ředitel Finančního úřadu v Hradci Králové Jan Vorlíček.

Desítkám hříšníků pak doměřují daně a sankce za každý den, co firma žila se zkrácenými daněmi.

Toky peněz a hospodaření bývají v malých firmách neauditované. I přes kontrolu finančních úřadů v nich existuje větší prostor pro únik vydělaných peněz mimo jejich oficiální účetnictví.

Kontroloři musí prokázat, že si podnikatel do nákladů započítal něco, co nesouvisí s činností firmy nebo co nevedlo ke zvýšení jeho příjmů z podnikání. Sami obchodníci však často pomáhají firmám výdaje ještě víc kamuflovat a vypisují doklady o zaplacení, z nichž nejde přesně vyčíst, o jaké zboží jde, či je vypisují na úplně jiný nákup.

Podle CERGE šedá ekonomika v Česku dosahuje až dvou set miliard korun. Na boj proti ní platí podle ekonomů dvě věci: nižší a jednoduché daně a omezení byrokracie.

"Čím jednodušší systém je, tím jednodušší je jeho kontrola a má i vyšší výnos. Cesty, jak neplatit daně, jsou také drahé. Najímat si poradce na vytváření složitých offshorů se prostě v určité chvíli přestane vyplácet," dodává Hanousek. Dnešní zákon o dani z příjmu má po padesáti novelách 81 tisíc slov a 254 výjimek.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Všichni zaměstnanci mají k dispozici stůl s polohovatelnou deskou.

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Najdete na iDNES.cz