Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé představili 9procentní daně

  15:50aktualizováno  15:50
Se svojí troškou do mlýnice debat o daňové reformě přišli i podnikatelé. Pod hlavičkou Svazu průmyslu odhalili vlastní představu o tom, jak by měl český daňový systém vypadat. Většina lidí by v něm platila daň 9 procent, stát by ale přišel zhruba o 60 miliard korun.
Rozpočet, daně

Rozpočet, daně - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle prezidenta svazu Jaroslava Míla, by reforma snížila roční příjmy státu o 55 až 63 miliard korun. "Jsem přesvědčený, že těch chybějících 60 miliard lze ušetřit snížením nákladů na státní správu," řekl Míl.

Reforma se v podstatě dá vyjádřit velmi jednoduše: snížit daně, a to jak firmám, tak lidem. Majetkové daně by svaz zrušil úplně. Neplatila by se tedy daň z nemovitostí, převodu nemovitostí ani darovací nebo dědická.

Odečitatelné položky by většinou zmizely
Pro podniky i občany, jejichž daňový základ nepřekročí milion korun, navrhuje Svaz průmyslu daň ve výši devíti procent. Zároveň by ale zmizely všechny odečitatelné položky. Jedinou výjimkou by byly úlevy na děti.

V případě překročení milionové hranice navrhuje svaz devatenáctiprocentní zdanění. I tady Míl navrhuje zrušit většinu odečitatelných položek, zachovány by měly být jen ty, které podporují vzdělání nebo výzkum a vývoj.

Stranou pozornosti nezůstává ani DPH. Ta je v současné době nastavena na základní devatenáctiprocentní sazbu. Tu by sice svaz ponechal, nicméně sníženou sazbu by si svaz představoval vyšší, než je současných 5 procent.

"Snížená sazba DPH by měla vzrůst z pěti na devět procent, ale měly by se do ní vrátit všechny položky, u kterých to umožňuje Evropská unie," uvedl svaz v tiskové zprávě.

Jeden zákon pro lidi, druhý pro firmy
Reforma také počítá s rozdělením zákona o dani z příjmu na dvě samostatné normy, z nichž jedna by byla pro fyzické osoby a druhá pro firmy.

Podle Míla by to současnému nepřehlednému systému jen prospělo. Reforma by navíc podpořila malé a střední podnikání. Míl počítá, že navržené změny by omezily šedou ekonomiku a především snížily náklady práce, které jsou podle něj nejvyšší v Evropě.

"Jestliže se jako zaměstnavatel rozhodnete dát zaměstnanci mzdu 20 tisíc korun, v České republice vás celkové náklady přijdou na 36 734 korun, zatímco na Slovensku na pouhých 26 314 Kč," uvedl Míl a dodal, že to je ohromný rozdíl ve chvíli, kdy investor bude zvažovat, ve které zemi chce podnikat.

Rovná daň?
Vládní ĆSSD plánuje změny v dani z příjmů, jejich konkrétní podobu však zatím tají. Podle mluvčího ministerstva financí lze ale dosavadní kroky v reformě veřejných financí považovat za úspěch.

"I Evropská komise potvrdila, že kroky, které jsme provedli, jsou hmatatelné," řekl Zeman s tím, že se deficit daří snižovat dokonce rychleji, než se původně čekalo.

"Nastavení sazeb daní je otázkou konsenzu koaličních partnerů," dodal Zeman.

Daňovou reformou se zabývá i opoziční ODS. Ta navrhuje rovnou daň z příjmu a jednu sazbu DPH ve výši 15 procent. Rovnou daň, se kterou souhlasí i většina ekonomů, mají například v sousedním Slovensku.

Změny navrhované Svazem průmyslu

- daň z příjmu shodná pro firmy i občany ve výši 9 % (daň. základ do 1 mil. Kč )
                                                           - ve výši 19 % (daň.  základ nad 1 mil. Kč)       
- zrušení odečitatelných položek s výjimkou úlev na děti a těch, které podporují   výzkum či vývoj
- základní sazbu DPH zachovat ve výši 19 %, zvýhodněnou sazbu zvýšit ze současných 5 % na 9 % s tím, že do nižší sazby se mají vrátit všechny položky, u kterých to umožňuje EU
- zákon o dani z příjmu se má rozdělit na dvě samostatné normy: jedna platná pro občany, druhá pro firmy
- úplné zrušení majetkových daní
- poměr plateb sociálního a zdravotního pojištění se má obrátit: 35 % by platil zaměstnanec, 12,5 procenta zaměstnavatel
- malí podnikatelé (s tržbami do 15 milionů korun) by nevedli účetnictví, pouze daňovou evidenci

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz