Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé představili 9procentní daně

  15:50aktualizováno  15:50
Se svojí troškou do mlýnice debat o daňové reformě přišli i podnikatelé. Pod hlavičkou Svazu průmyslu odhalili vlastní představu o tom, jak by měl český daňový systém vypadat. Většina lidí by v něm platila daň 9 procent, stát by ale přišel zhruba o 60 miliard korun.
Rozpočet, daně

Rozpočet, daně - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle prezidenta svazu Jaroslava Míla, by reforma snížila roční příjmy státu o 55 až 63 miliard korun. "Jsem přesvědčený, že těch chybějících 60 miliard lze ušetřit snížením nákladů na státní správu," řekl Míl.

Reforma se v podstatě dá vyjádřit velmi jednoduše: snížit daně, a to jak firmám, tak lidem. Majetkové daně by svaz zrušil úplně. Neplatila by se tedy daň z nemovitostí, převodu nemovitostí ani darovací nebo dědická.

Odečitatelné položky by většinou zmizely
Pro podniky i občany, jejichž daňový základ nepřekročí milion korun, navrhuje Svaz průmyslu daň ve výši devíti procent. Zároveň by ale zmizely všechny odečitatelné položky. Jedinou výjimkou by byly úlevy na děti.

V případě překročení milionové hranice navrhuje svaz devatenáctiprocentní zdanění. I tady Míl navrhuje zrušit většinu odečitatelných položek, zachovány by měly být jen ty, které podporují vzdělání nebo výzkum a vývoj.

Stranou pozornosti nezůstává ani DPH. Ta je v současné době nastavena na základní devatenáctiprocentní sazbu. Tu by sice svaz ponechal, nicméně sníženou sazbu by si svaz představoval vyšší, než je současných 5 procent.

"Snížená sazba DPH by měla vzrůst z pěti na devět procent, ale měly by se do ní vrátit všechny položky, u kterých to umožňuje Evropská unie," uvedl svaz v tiskové zprávě.

Jeden zákon pro lidi, druhý pro firmy
Reforma také počítá s rozdělením zákona o dani z příjmu na dvě samostatné normy, z nichž jedna by byla pro fyzické osoby a druhá pro firmy.

Podle Míla by to současnému nepřehlednému systému jen prospělo. Reforma by navíc podpořila malé a střední podnikání. Míl počítá, že navržené změny by omezily šedou ekonomiku a především snížily náklady práce, které jsou podle něj nejvyšší v Evropě.

"Jestliže se jako zaměstnavatel rozhodnete dát zaměstnanci mzdu 20 tisíc korun, v České republice vás celkové náklady přijdou na 36 734 korun, zatímco na Slovensku na pouhých 26 314 Kč," uvedl Míl a dodal, že to je ohromný rozdíl ve chvíli, kdy investor bude zvažovat, ve které zemi chce podnikat.

Rovná daň?
Vládní ĆSSD plánuje změny v dani z příjmů, jejich konkrétní podobu však zatím tají. Podle mluvčího ministerstva financí lze ale dosavadní kroky v reformě veřejných financí považovat za úspěch.

"I Evropská komise potvrdila, že kroky, které jsme provedli, jsou hmatatelné," řekl Zeman s tím, že se deficit daří snižovat dokonce rychleji, než se původně čekalo.

"Nastavení sazeb daní je otázkou konsenzu koaličních partnerů," dodal Zeman.

Daňovou reformou se zabývá i opoziční ODS. Ta navrhuje rovnou daň z příjmu a jednu sazbu DPH ve výši 15 procent. Rovnou daň, se kterou souhlasí i většina ekonomů, mají například v sousedním Slovensku.

Změny navrhované Svazem průmyslu

- daň z příjmu shodná pro firmy i občany ve výši 9 % (daň. základ do 1 mil. Kč )
                                                           - ve výši 19 % (daň.  základ nad 1 mil. Kč)       
- zrušení odečitatelných položek s výjimkou úlev na děti a těch, které podporují   výzkum či vývoj
- základní sazbu DPH zachovat ve výši 19 %, zvýhodněnou sazbu zvýšit ze současných 5 % na 9 % s tím, že do nižší sazby se mají vrátit všechny položky, u kterých to umožňuje EU
- zákon o dani z příjmu se má rozdělit na dvě samostatné normy: jedna platná pro občany, druhá pro firmy
- úplné zrušení majetkových daní
- poměr plateb sociálního a zdravotního pojištění se má obrátit: 35 % by platil zaměstnanec, 12,5 procenta zaměstnavatel
- malí podnikatelé (s tržbami do 15 milionů korun) by nevedli účetnictví, pouze daňovou evidenci

Autoři: ,


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Najdete na iDNES.cz