Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé si stěžují na předražený plyn

  1:00aktualizováno  1:00
Čím dál víc velkých podniků závislých na dodávkách plynu se bouří proti vysokým cenám. RWE Transgas, patřící německé soukromé skupině RWE, ovládá přes osmdesát procent tuzemského trhu. Velkoodběratelé mu nechtějí platit stále vyšší ceny.
Plyn, hořák (c) profimedia.cz/corbis

Plyn, hořák (c) profimedia.cz/corbis - Plyn - ilustrační foto

Jsou mezi nimi Škoda Auto, České dráhy, velké teplárny, hutě, chemičky či energetické společnosti.

Tvrdí, že RWE Transgas zneužívá dominantního postavení a vysoké ceny diktuje neoprávněně.

Zatímco malé odběratele a domácnosti chrání proti příliš strmému růstu cen stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu, velké firmy (takzvaní oprávnění zákazníci) platí už od začátku roku za plyn ceny tržní.

Plyn pro domácnosti na jaře dokonce zlevnil, ale od října podraží zhruba o dvacet procent. Velkoodběratelům se plyn od počátku roku zdražuje nepřetržitě.

"Nárůst cen proti loňsku už činí v průměru 47 procent a u některých odběratelů může být i vyšší," uvedl technický ředitel Kaučuku Kralupy Jindřich Švec, podle něhož proti zdražování plynu Trangasem protestují už skoro čtyři desítky firem.

Transgas zdůvodňuje růst ceny pro všechny kategorie svých zákazníků hlavně zdražováním ropy.

"Naše ceny reálně odrážejí vývoj na světových trzích. Cenové nabídky pro jednotlivé zákazníky jsou  plně konkurenceschopné, ostatně mezi cenami pro velké firmy a domácnosti nebude po zdražení od října už víc jak čtyř- až pětiprocentní rozdíl," říká mluvčí firmy Martin Chalupský. 

Zádrhel je podle něj i v tom, že se velké firmy zatím nepřizpůsobily uvolnění cen na energetickém trhu. "Oprávnění zákazníci se ocitli na liberalizovaném trhu, na který nebyli připraveni," míní Chalupský.

Trh s plynem je i letos iluzí
Trh s plynem v Česku nefunguje, kritizoval minulý týden výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Claude Mandil.

"Česká vláda by měla analyzovat situaci, která brání volné soutěži. Výrazně by se také měla posílit nezávislost Energetického regulačního úřadu a Úřadu pro hospodářskou soutěž, které mají hlídat fungování trhu," řekl Mandil.

"Trh s plynem  u nás skutečně nefunguje, jak by měl," potvrzuje i čerstvý šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. 

"Proto je tu Energetický regulační úřad, aby zasáhl v případě chráněných zákazníků. A když my zjistíme, že Transgas zneužívá svého postavení vůči oprávněným zákazníkům, zasáhneme," řekl Pecina.

Sám uvádí, že považuje cenovou politiku v plynárenství za "velmi závažný problém." Velcí odběratelé, kteří odebírají pětinu veškerého v zemi prodávaného zemního plynu, vytvořili skupinu, která má jednak zkontrolovat cenové výpočty Transgasu, jednak chce prosadit změnu zákonů.

"Skupina RWE generuje obrovské zisky a nakoupila určitou část plynu ještě loni za dobré ceny. Teď odmítá jednat s velkými zákazníky o ceně. Není ale přece možné, aby veškeré riziko spojené s nárůstem ceny ropy přenášela jen na zákazníka, je třeba se o dopady vzájemně podělit," říká Jindřich Švec.

"Transgas si loni naplnil zásobníky za laciné ceny, teď ale prodává za ceny aktuální. Obáváme se, že inkasuje neoprávněný zisk," dodává tajemník Sdružení velkých spotřebitelů energie Luděk Piskač.

Nespokojené firmy se obrátily na Energetický regulační úřad, teplárenský koncern MVV Energie podal stížnost také na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Zatím u nás šetření probíhá, spolupracujeme v jeho rámci také s Energetickým regulačním úřadem," říká Martin Pecina. 

Kromě tvrdší kontroly cen požadují velcí odběratelé plynu také změny zákonů, které by trh více otevřely pro konkurenty Transgasu. 

"Nejvíc nás trápí přístup k zásobníkům plynu, které kontroluje výhradně Transgas," říká Luděk Piskač, podle něhož právě kontrolou nad zásobníky největší český obchodník s plynem brání vstupu konkurentů na trh.

Ačkoliv podle mluvčího Chalupského působí na českém trhu kromě Transgasu na padesát dalších obchodníků, odběratelé mají zkušenost jinou.

"Snaží se tu etablovat pouze společnost Wingas, ostatní se vymlouvají na nedopracovaná pravidla distribuce a uvažují o možnosti nabízet plyn až v roce 2006," řekl Jindřich Švec.

Martin Pecina tvrdí, že trh s plynem se u nás otevřít ani nemůže. Podle něj jsou totiž v platnosti smlouvy, které ještě státní Transgas uzavřel v 90. letech s dodavateli plynu z Ruska a z Norska.

Podle těchto kontraktů musí dvacet let odebírat předem vyjednané objemy plynu, a i kdyby je neodebral, musel by za ně platit.

"Stát je v souladu s  evropskou legislativou povinen zajistit, aby tyto kontrakty mohl Transgas splnit. Otevření trhu by to mohlo ohrozit," řekl. 

Šéf antimonopolního úřadu však slibuje, že ceny Transgasu bude velmi bedlivě sledovat a neoprávněné zisky plynárenské firmě rozhodně neumožní.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Najdete na iDNES.cz