Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé si stěžují na předražený plyn

  1:00aktualizováno  1:00
Čím dál víc velkých podniků závislých na dodávkách plynu se bouří proti vysokým cenám. RWE Transgas, patřící německé soukromé skupině RWE, ovládá přes osmdesát procent tuzemského trhu. Velkoodběratelé mu nechtějí platit stále vyšší ceny.
Plyn, hořák (c) profimedia.cz/corbis

Plyn, hořák (c) profimedia.cz/corbis - Plyn - ilustrační foto

Jsou mezi nimi Škoda Auto, České dráhy, velké teplárny, hutě, chemičky či energetické společnosti.

Tvrdí, že RWE Transgas zneužívá dominantního postavení a vysoké ceny diktuje neoprávněně.

Zatímco malé odběratele a domácnosti chrání proti příliš strmému růstu cen stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu, velké firmy (takzvaní oprávnění zákazníci) platí už od začátku roku za plyn ceny tržní.

Plyn pro domácnosti na jaře dokonce zlevnil, ale od října podraží zhruba o dvacet procent. Velkoodběratelům se plyn od počátku roku zdražuje nepřetržitě.

"Nárůst cen proti loňsku už činí v průměru 47 procent a u některých odběratelů může být i vyšší," uvedl technický ředitel Kaučuku Kralupy Jindřich Švec, podle něhož proti zdražování plynu Trangasem protestují už skoro čtyři desítky firem.

Transgas zdůvodňuje růst ceny pro všechny kategorie svých zákazníků hlavně zdražováním ropy.

"Naše ceny reálně odrážejí vývoj na světových trzích. Cenové nabídky pro jednotlivé zákazníky jsou  plně konkurenceschopné, ostatně mezi cenami pro velké firmy a domácnosti nebude po zdražení od října už víc jak čtyř- až pětiprocentní rozdíl," říká mluvčí firmy Martin Chalupský. 

Zádrhel je podle něj i v tom, že se velké firmy zatím nepřizpůsobily uvolnění cen na energetickém trhu. "Oprávnění zákazníci se ocitli na liberalizovaném trhu, na který nebyli připraveni," míní Chalupský.

Trh s plynem je i letos iluzí
Trh s plynem v Česku nefunguje, kritizoval minulý týden výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Claude Mandil.

"Česká vláda by měla analyzovat situaci, která brání volné soutěži. Výrazně by se také měla posílit nezávislost Energetického regulačního úřadu a Úřadu pro hospodářskou soutěž, které mají hlídat fungování trhu," řekl Mandil.

"Trh s plynem  u nás skutečně nefunguje, jak by měl," potvrzuje i čerstvý šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. 

"Proto je tu Energetický regulační úřad, aby zasáhl v případě chráněných zákazníků. A když my zjistíme, že Transgas zneužívá svého postavení vůči oprávněným zákazníkům, zasáhneme," řekl Pecina.

Sám uvádí, že považuje cenovou politiku v plynárenství za "velmi závažný problém." Velcí odběratelé, kteří odebírají pětinu veškerého v zemi prodávaného zemního plynu, vytvořili skupinu, která má jednak zkontrolovat cenové výpočty Transgasu, jednak chce prosadit změnu zákonů.

"Skupina RWE generuje obrovské zisky a nakoupila určitou část plynu ještě loni za dobré ceny. Teď odmítá jednat s velkými zákazníky o ceně. Není ale přece možné, aby veškeré riziko spojené s nárůstem ceny ropy přenášela jen na zákazníka, je třeba se o dopady vzájemně podělit," říká Jindřich Švec.

"Transgas si loni naplnil zásobníky za laciné ceny, teď ale prodává za ceny aktuální. Obáváme se, že inkasuje neoprávněný zisk," dodává tajemník Sdružení velkých spotřebitelů energie Luděk Piskač.

Nespokojené firmy se obrátily na Energetický regulační úřad, teplárenský koncern MVV Energie podal stížnost také na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Zatím u nás šetření probíhá, spolupracujeme v jeho rámci také s Energetickým regulačním úřadem," říká Martin Pecina. 

Kromě tvrdší kontroly cen požadují velcí odběratelé plynu také změny zákonů, které by trh více otevřely pro konkurenty Transgasu. 

"Nejvíc nás trápí přístup k zásobníkům plynu, které kontroluje výhradně Transgas," říká Luděk Piskač, podle něhož právě kontrolou nad zásobníky největší český obchodník s plynem brání vstupu konkurentů na trh.

Ačkoliv podle mluvčího Chalupského působí na českém trhu kromě Transgasu na padesát dalších obchodníků, odběratelé mají zkušenost jinou.

"Snaží se tu etablovat pouze společnost Wingas, ostatní se vymlouvají na nedopracovaná pravidla distribuce a uvažují o možnosti nabízet plyn až v roce 2006," řekl Jindřich Švec.

Martin Pecina tvrdí, že trh s plynem se u nás otevřít ani nemůže. Podle něj jsou totiž v platnosti smlouvy, které ještě státní Transgas uzavřel v 90. letech s dodavateli plynu z Ruska a z Norska.

Podle těchto kontraktů musí dvacet let odebírat předem vyjednané objemy plynu, a i kdyby je neodebral, musel by za ně platit.

"Stát je v souladu s  evropskou legislativou povinen zajistit, aby tyto kontrakty mohl Transgas splnit. Otevření trhu by to mohlo ohrozit," řekl. 

Šéf antimonopolního úřadu však slibuje, že ceny Transgasu bude velmi bedlivě sledovat a neoprávněné zisky plynárenské firmě rozhodně neumožní.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Najdete na iDNES.cz