Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelem světa se stal král odpadků

  11:57aktualizováno  11:57
Z chudého mladíka se stal Wayne Huizenga boháčem a o víkendu získal v 68 letech v ještě titul Světový podnikatel roku. Huizenga jako jediný podnikatel v historii dokázal šest svých firem dostat na největší světovou burzu v New Yorku, tři z nich patří mezi 500 největších amerických korporací.

Vyhrál ale i díky tomu, že dvě z jeho firem ulehčují životnímu prostředí - zabývají se likvidací odpadků a odpadů. A proslul i svou charitativní činností.

"Velmi si tohoto ocenění vážím. A beru je jako ocenění nejen své práce, ale práce statisíců lidí, se kterými jsem měl možnost během svého života spolupracovat," řekl v sobotu při slavnostním ceremoniálu dojatý Huizenga.

Wayne Huizenga se prosadil ve zdánlivě ne příliš přitažlivém, ale lukrativním oboru: sběru a poté i zpracování odpadků a odpadů.

Jeho firma Waste Management se stala v podstatě i světovým lídrem v "popelářském" byznysu. Proto později založil i společnost, která se zabývala tříděním a zpracováním odpadů. V dalších letech přešel Huizenga i do zábavního průmyslu - založil síť videopůjčoven Blockbuster Entertainment. A aby to nebylo málo, založil i společnosti Auto Nation, což je největší americký dealer aut.

Za Česko se do finále soutěže Světový podnikatel roku pořádané mezinárodní poradenskou firmou Ernst & Young probojoval Miroslav Řihák, zakladatel, spoluvlastník a šéf společnosti Anect, navrhující pro firmy nové technologie.

Za Čechy bojoval Miroslav Řihák
Monacké knížectví je centrem, kam se sjíždějí bohatí a úspěšní lidé z celého světa. A také místem, kde je korunován Světový podnikatel roku.

Letos se o tento titul ucházel s třiceti třemi dalšími soutěžícími z celého světa i Miroslav Řihák, zakladatel, spoluvlastník a šéf brněnské společnosti Anect.

Činnost Anectu není snadné popsat. Zabývá se totiž navrhováním a výstavbou informačních a komunikačních systémů a dalších nových technologií pro podniky. Zjednodušeně řečeno - vnitřní komunikační systémy mnoha velkých firem a státních institucí dnes v Česku na sebe mluví jazykem "Anect".

Firmám tyto technologie umožňují zlepšit jejich fungování, a tím i snižovat náklady.
Řihákova společnost se prosadila hlavně v bankách a ve státní správě. Úspěšně bojuje i proti tak velkým nadnárodním kolosům, jako je IBM nebo Hewlett-Packard.

"Neberu svou účast zde jako můj osobní úspěch. Je to úspěch celého týmu. Na začátku byl nápad a určitá vize. Pro mne je volba podnikatelem roku České republiky potvrzením toho, že ta vize byla správná a uskutečnitelná," říká Miroslav Řihák.

Anect založil Řihák se svými společníky v roce 1993, kdy začínal s patnácti lidmi. Od té doby se tržby firmy zvedly na zhruba miliardu korun ročně. Zaměstnává 180 lidí a působí kromě Brna ještě v Praze i Bratislavě.

Svého koně měla Česká republika na soutěži podnikavých duchů v Monaku i loni. Tehdy se na listinu finalistů probojoval Zbyněk Frolík, šéf společnosti Linet, vyrábějící nemocniční lůžka.

Stará paní z Filipín
Sám Řihák říká, že pro to, aby se člověk stal úspěšným podnikatelem, je hlavně třeba umět vést lidi a přesvědčovat je o tom, že cesta, kterou je vede, je ta správná.
Z ostatních účastníků mezinárodní soutěže pořádané společností Ernst & Young se Řihákovi zalíbila hlavně "ta stará paní z Filipín".

 Dvaaosmdesátiletá nejstarší finalistka Socoro Ramosová začala v deseti letech pomáhat své babičce s prodejem banánů a v devatenácti už založila se svým manželem síť knihkupectví. Proslula hlavně tím, že prodávala učebnice za velmi nízké ceny a její zaměstnanci ještě s nimi s pojízdnou prodejnou objížděli i nejzapadlejší vesničky.

"Ta stará paní mi svým elánem a srdečností připomínala mou babičku Moukovou, která měla těžký život. I když jí sebrali fabriku a dědu poslali do uranových dolů, byla až do vysokého věku aktivní," vzpomíná Řihák.

Vítězem letošního ročníku soutěže Světový podnikatel roku se stal Američan Wayne Huizenga. Začínal svěrem a likvidací odpadků, dnes jeho tři frimy patří mezi 500 největších amerických společností. (

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz