Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikaví Češi vymýšlejí, jak pomoci v létě zahnat nudu

  1:00aktualizováno  1:00
Letní dovolená v Česku už není jen ležení u rybníka nebo návštěva hradů. Čím dál více Čechů se chce rozptýlit silnou dávkou adrenalinu a neváhají za to dobře zaplatit. Rozptýlit dovolenkáře dá stále více práce a je zapotřebí originální nápad.
Lidé neustále hledají nové formy náročných sportů. Ilustrační foto

Lidé neustále hledají nové formy náročných sportů. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Některým lidem prostě nestačí jízda na raftu, potápění nebo skoky na gumě z mostu. Hledá se nový zážitek, který lidé v běžném životě nemají šanci poznat.

Pražská agentura Fortissimo Prague nabízí například jízdu tankem. "Projet se v tanku může klidně i žena. Stačí jen, když se bude řídit našimi instrukcemi," říká Martin Popel z agentury. Za tři hodiny jízdy tankem v bývalém vojenském prostoru v Milovicích u Prahy se platí necelých pět tisíc korun.

Jiný typ rozptýlení nabízí pobyt v silně podchlazené místnosti, který nemá za následek angínu, ale naopak může zdraví prospět. "Je to pocit euforie, uvolňují se endorfiny, hormony štěstí, zbaví vás to depresí a bolesti," říká Milan Bajgar z Čeladné v Beskydech, kde tuto službu zvanou kryoterapie nabízejí.

Zhýčkaní lidé z města zase rádi platí za to, že na chvíli okusí skutečný život na venkově včetně kydání hnoje na statku. "Není to o tom, že bych naši hosté nutně museli vozit kolečka do chléva, ale když sami projeví zájem o pomoc, nebráníme se jí," říká Václav Fiala z Brčálníků nedaleko Železné Rudy na Šumavě.

Služby své farmy cílí na rodiny s dětmi, které mohou na vlastní oči poznat život domácích zvířat a starost o ně.

Lidé také neustále hledají nové formy náročných sportů. "Zájem o adrenalinové sporty roste," potvrzuje Eva Ginzelová, jednatelka firmy Den jak sen, která nabízí například hydrospeed. Při něm ležíte a od pasu dolů jste ve vodě, k řízení plováku slouží pouze ploutve. Jízda je fyzicky náročná a po každém kolečku je nutný odpočinek, při kterém se s instruktorem poradíte o technice dalšího sjezdu.

Všechny netradiční formy zábavy mají jedno společné: zájemci o ně musí sáhnout hlouběji do kapes než při jiných vyžitích. Například za kutálení ve velké nafukovací kouli zvané zorbování zaplatí jednotlivec tři stovky a dvojice pětistovku. Na jízdu na nejdelší motokárové dráze u Plzně si musí zájemce připravit dvě stovky.

Přesto majitelé firem říkají, že zájem o jejich nabídku se rok od roku zvyšuje. "Zájem je vysoký, limitem je pro nás jen výdrž psů," říká Václav Krásný z Prášil, který na Šumavě provozuje po celý rok jízdu na psích spřeženích, v létě místo saní zapojí za husky terénní čtyřkolku.

Rostoucí zájem odráží fakt, že vznikají i firmy, které se na netradiční zážitky specializují a nenabízejí je pouze jako doplněk k tradičnějším turistickým akcím. Kromě agentury Den jak sen je to například Allegria, která mimo jiné nabízí výlet vozem Hummer nebo exkurzi po sex shopu.

Provozovatelé netradičních aktivit svorně říkají, že jsou určeny prakticky pro každého. "Může to být kdokoliv, kdo nebude opilý," vysvětluje Popel, kdo jediný u jejich společnosti nemůže sednout to tanku. U náročných druhů zábavy se však předpokládá, že zájemci nápor na tělo vydrží. U hydrospeedu se čeká, že zájemce je dobrý plavec.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Najdete na iDNES.cz