Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podniky se obávají změn nemocenské

  1:00aktualizováno  1:00
Dva měsíce před platností nového zákona o nemocenské podniky stále nevědí, zda za své nemocné zaměstnance budou muset platit. A používají dvojí taktiku. Jednak lobbují za odklad zákona, což poslanci budou posuzovat tento týden. A pro jistotu také vymýšlejí, jak mít ve firmě co nejméně nemocných lidí.
Nemocní působí podnikům miliardové ztráty už nyní

Nemocní působí podnikům miliardové ztráty už nyní | foto: Profimedia.cz

Přístupy se liší: někde jdou podniky na zaměstnance po dobrém a snaží se jim přidat na péči o jejich zdraví, jinde chystají zpřísnění kontroly zaměstnanců. Někde je už zavedly.

"Pokud zaměstnanec chybí méně než šest procent pracovní doby, dostane vánoční odměnu dvacet tisíc korun," říká ředitel firmy Isolit Bravo Jablonné nad Orlicí Kvido Štěpánek.

"Po dobrém" chce jít na zaměstnance i největší český podnik, Škoda Auto. "Nebudeme lidi přísně kontrolovat, ale spíše jim chceme pomoci, aby byli zdravější," řekl personální šéf Martin Jahn. Firma například přestává prodávat cigarety v areálu či přispívá na odvykací kúry.

Tvrdě na "simulanty"
Řada podniků chystá spíše tvrdší metr. Chtějí využít nabídek některých agentur, které jim slibují kontrolu nemocných zaměstnanců. Tisíce lidí nemocenskou jen zneužívají a ve skutečnosti nemarodí.

Podle Ivana Fleka, šéfa firmy Group4Falck, která nabídla firmám hlídání "simulantů" zneužívajících nemocenskou, podniky nejsou ještě definitivně rozhodnuté, zda jejich služby využijí. "Máme zájemce, ale čekají, jak dopadne hlasování," vysvětlil.

Podniky v nejistotě
Nemocní působí podnikům miliardové ztráty už nyní: ty musí za absentéry platit náhradu a teď jim hrozí, že za krátkodobé nemoci začnou platit peníze místo státního rozpočtu.

Nejistota trápí společnost Škoda Holding. "Změna systému vyplácení nemocenské by nám způsobila velké problémy. Nikdo neví, jak by se nový systém řešil, a do konce roku už zbývá jen něco málo přes dva měsíce," uvedla mluvčí Škody Holding Radka Pistoriusová.

Podle novely zákona by lidem nemocenskou v prvních dvou týdnech nemoci měli vyplácet zaměstnavatelé. Mají mít za to nižší odvody. Změny se týkají hlavně malých firem do 25 zaměstnanců, které budou nuceny změnit účetní software nebo proškolit lidi. "Firmy se přestávají orientovat v situaci, obávají se, že nebudou mít dostatečné finanční rezervy," říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Autor:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

Kultovní Májku Češi mažou i v dnešní biodobě, je extrémně trvanlivá

Podniková prodejna Hamé v Kunovicích nabízí kolem 700 produktů.

Paštiky Májka se na Moravě vyrábějí přes padesát let. Teoreticky je možné i ty první vyrobené pozřít ještě dnes. V...

Najdete na iDNES.cz