Centrála dánské investiční banky Saxo Bank v Kodani.

Centrála dánské investiční banky Saxo Bank v Kodani. | foto: Reuters

Při hře s frankem přišli o miliony. Čeští klienti chtějí žalovat Saxo Bank

  • 180
Čeští investoři, kteří spekulovali se švýcarským frankem, se spojují a hrozí žalobami Saxo Bank. Do rukou právníků se dostává složitý případ, ve kterém „hrátky“ s měnovým kurzem mohly klienty připravit o miliony. Klíčovým momentem v případu je postup banky při nedávném prudkém posílení franku.

Zrušení uměle nastaveného kurzu u švýcarského franku před dvěma týdny byl pro finanční trhy šok. Investory zaskočilo prudké posílení franku, mnozí z nich utrpěli milionové ztráty (více zde). V Česku i za hranicemi kvůli tomu navíc hrozí těžké právní bitvy.

Několik českých klientů dánské investiční banky Saxo Bank se spojilo a obrátili se na právníky serveru Hromadnezaloby.cz. Důvodem je údajná retrospektivní změna dohodnutých kurzových pozic (stop loss order), při kterých brokeři obchod uzavírají. Nastavení pozic mělo klientům zaručit, aby skončili přinejhorším na nule. Někteří čeští investoři u Saxo Bank si však stěžují, že jim vznikla ztráta, kterou po nich chce nyní banka uhradit.

„Tím (změnou pozic, pozn. redakce) se ztráta pro klienta změnila na tři, pět, osm i více milionů korun. Zůstatek na účtu většiny klientů byl tedy po této retrospektivní a jednostranné změně kurzu negativní,“ svěřil se iDNES.cz jeden z klientů. Podle serveru Hromadnezaloby.cz se klienti museli kvůli prudkému pohybu kurzu smířit s tím, že o své peníze přijdou, postup a oznámení banky z následujícího dne o zpětné změně ceny provedených transakcí ale ztráty klientů znásobily a někteří teď bance dokonce dluží.

Reakce Saxo Bank na náhlý pohyb kurzu švýcarského franku.

„Saxo Bank již oficiálně uvedla, že růst franku jí může způsobit ztrátu až 107 milionů amerických dolarů. Tyto peníze nyní požaduje po svých klientech po celém světě, jejichž účty se dostaly do mínusu,“ uvedl ekonom serveru Hromadnezaloby.cz Tomáš Pospíšil.

Banka tvrdí, že nijak nepochybila a řídí se obchodními podmínkami dohodnutými s klienty. „Je možné, že nyní budeme čelit právním výzvám, ale na případu se tím nic nemění. Doufáme nicméně, že k tomu nedojde a s klienty aktivně pracujeme na vytvoření splátkového plánu. Již počátkem září loňského roku jsme varovali, že švýcarský frank může čekat bouře a coby důsledek jsme našim klientům významně snížili úroveň pákového efektu při obchodování. Důsledně dbáme na to, abychom byli odpovědným hráčem a coby lídr odvětví nabádáme všechny ostatní ke stejnému přístupu,“ uvedl finanční ředitel Saxo bank Steen Blaafalk.

Teď se schyluje ke komplikované právní bitvě, která se možná přesune i k soudům v zahraničí. „Pro drobné obchodníky, kteří investovali pouze v řádu stovek tisíců korun a nyní je po nich požadován mnohdy i milion korun, je soudní obrana velmi náročná. Jde o složitou právní problematiku kapitálových trhů, navíc s mezinárodním prvkem. Je třeba hledat specializované advokáty a počítat s nemalými výdaji,“ popisuje právník serveru Pavel Němec.