Podvod v Komerční bance vyšetřuje i rakouská policie

  13:46aktualizováno  13:46
- Transakce s rakouskou firmou, kterou nyní prošetřuje forenzní audit Komerční banky, přijde peněžní ústav přibližně na osm miliard korun. "Komerční banka v souladu s bankovním tajemstvím nezveřejňuje jméno klienta," dodal mluvčí banky Ivo Polišenský. Podle informací deníku MF Dnes by utajovanou společností měla být rakouská obchodní firma B.C.L. Trading. Jejího šéfa vyšetřuje kvůli dalším bankovním podvodům rakouská policie. První výsledky kontroly v Komerční bance přitom ukázaly, že byly překročeny vnitřní limity nastavené pro tohoto klienta.
Šéf rakouské kriminální policie Michael Sika:
"Mohu potvrdit, že jak v Rakousku, tak Česku a Maďarsku probíhá vyšetřování proti této osobě (Baraku Alonovi, šéfovi B.C.L. Trading) ...do celé záležitosti jsou zapleteny také rakouská Trigon Bank a maďarská Postabanka "

Rakouská policie vede proti majiteli a šéfovi v Rakousku registrované firmy B.C.L. Trading Baraku Alonovi vyšetřování pro podvod, a obdobné vyšetřování probíhá souběžně také v ČR a Maďarsku. Pro vídeňský rozhlas to uvedl šéf rakouské kriminální policie Michael Sika.

"Mohu potvrdit, že jak v Rakousku, tak Česku a Maďarsku probíhá vyšetřování proti této osobě," prohlásil Sika. "Existuje zde, a to říkám zcela všeobecně, podezření z podvodu. Uvidíme, co nám vyšetřování ukáže," dodal.

Na dotaz po souvislostech mezi Alonovými aktivitami a českou Komerční bankou Sika potvrdil, že "vyšetřování se vztahuje také na tuto oblast".

Komerční banka minulý týden oznámila, že očekává za letošní rok ztrátu před zdaněním 7,1 miliardy korun, v příštím roce by pak ztráta měla činit 13,2 miliardy korun.
Potvrdil také, že "do celé záležitosti jsou zapleteny" také rakouská Trigon Bank a maďarská Postabanka, "ovšem nemohu říci nic konkrétního, protože jsme ještě nedostali z Maďarska a Česka všechny podklady".

Rakouský deník Wirtschaftsblatt napsal, že rakouská policie zahájila šetření na žádost české policie.

K vydání mezinárodního zatykače na Baraka Alona je však třeba, aby předběžné vyšetřování náležitě potvrdilo oprávněnost podezření; to vyžaduje také další podklady z české i maďarské strany. "Vůči Baraku Alonovi zatím nadále platí předpoklad neviny," píše list.
 
Komerční banka zahájila forenzní audit a podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Na nestandardní postupy banka narazila při kontrole, pachatelé využili mezer v bezpečnostních a kontrolních mechanismech banky. Existuje vážné podezření, že podvodu minimálně svou nedbalostí mohli napomoci i zaměstnanci banky.

Banka si chce kontrolou zajistit odhalení všech možných problémů před zasláním informačního memoranda potenciálním investorům a dokončením privatizace. Investiční memorandum by mělo být rozesíláno přibližně v březnu po zveřejnění letošních hospodářských výsledků.

Svoji účast v případu banka nyní klasifikuje jako pochybnou a vytvořila k ní opravné položky a rezervy. Tato rizika již přitom započítala ve svých výhledech pro hospodaření v letošním a příštím roce.

Komerční banka minulý týden oznámila, že očekává za letošní rok podle mezinárodních účetních standardů ztrátu před zdaněním 7,1 miliardy korun. V příštím roce by pak ztráta měla činit 13,2 miliardy korun.

Autor:


Témata: Komerční banka

Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Agrofert se znovu snaží koupit pekárny United Bakeries

Dodávky firmy Penam určené pro distribuci pečiva.

Pekárenská firma Penam z koncernu Agrofert hodlá koupit jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United...

Kdepak první republika, nejlíp se mají Češi dnes, tvrdí studie

Prezident T. G. Masaryk v doprovodu předsedy vlády Antonína Švehly přicházejí...

Život v Československu ve dvacátých letech 20. století bývá často idealizován. V mnoha ohledech byl však výrazně horší...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Najdete na iDNES.cz