Podvod v Komerční bance vyšetřuje i rakouská policie

  13:46aktualizováno  13:46
- Transakce s rakouskou firmou, kterou nyní prošetřuje forenzní audit Komerční banky, přijde peněžní ústav přibližně na osm miliard korun. "Komerční banka v souladu s bankovním tajemstvím nezveřejňuje jméno klienta," dodal mluvčí banky Ivo Polišenský. Podle informací deníku MF Dnes by utajovanou společností měla být rakouská obchodní firma B.C.L. Trading. Jejího šéfa vyšetřuje kvůli dalším bankovním podvodům rakouská policie. První výsledky kontroly v Komerční bance přitom ukázaly, že byly překročeny vnitřní limity nastavené pro tohoto klienta.
Šéf rakouské kriminální policie Michael Sika:
"Mohu potvrdit, že jak v Rakousku, tak Česku a Maďarsku probíhá vyšetřování proti této osobě (Baraku Alonovi, šéfovi B.C.L. Trading) ...do celé záležitosti jsou zapleteny také rakouská Trigon Bank a maďarská Postabanka "

Rakouská policie vede proti majiteli a šéfovi v Rakousku registrované firmy B.C.L. Trading Baraku Alonovi vyšetřování pro podvod, a obdobné vyšetřování probíhá souběžně také v ČR a Maďarsku. Pro vídeňský rozhlas to uvedl šéf rakouské kriminální policie Michael Sika.

"Mohu potvrdit, že jak v Rakousku, tak Česku a Maďarsku probíhá vyšetřování proti této osobě," prohlásil Sika. "Existuje zde, a to říkám zcela všeobecně, podezření z podvodu. Uvidíme, co nám vyšetřování ukáže," dodal.

Na dotaz po souvislostech mezi Alonovými aktivitami a českou Komerční bankou Sika potvrdil, že "vyšetřování se vztahuje také na tuto oblast".

Komerční banka minulý týden oznámila, že očekává za letošní rok ztrátu před zdaněním 7,1 miliardy korun, v příštím roce by pak ztráta měla činit 13,2 miliardy korun.
Potvrdil také, že "do celé záležitosti jsou zapleteny" také rakouská Trigon Bank a maďarská Postabanka, "ovšem nemohu říci nic konkrétního, protože jsme ještě nedostali z Maďarska a Česka všechny podklady".

Rakouský deník Wirtschaftsblatt napsal, že rakouská policie zahájila šetření na žádost české policie.

K vydání mezinárodního zatykače na Baraka Alona je však třeba, aby předběžné vyšetřování náležitě potvrdilo oprávněnost podezření; to vyžaduje také další podklady z české i maďarské strany. "Vůči Baraku Alonovi zatím nadále platí předpoklad neviny," píše list.
 
Komerční banka zahájila forenzní audit a podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Na nestandardní postupy banka narazila při kontrole, pachatelé využili mezer v bezpečnostních a kontrolních mechanismech banky. Existuje vážné podezření, že podvodu minimálně svou nedbalostí mohli napomoci i zaměstnanci banky.

Banka si chce kontrolou zajistit odhalení všech možných problémů před zasláním informačního memoranda potenciálním investorům a dokončením privatizace. Investiční memorandum by mělo být rozesíláno přibližně v březnu po zveřejnění letošních hospodářských výsledků.

Svoji účast v případu banka nyní klasifikuje jako pochybnou a vytvořila k ní opravné položky a rezervy. Tato rizika již přitom započítala ve svých výhledech pro hospodaření v letošním a příštím roce.

Komerční banka minulý týden oznámila, že očekává za letošní rok podle mezinárodních účetních standardů ztrátu před zdaněním 7,1 miliardy korun. V příštím roce by pak ztráta měla činit 13,2 miliardy korun.

Autor:
Témata: Komerční banka

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Nulové mýtné nebude zadarmo. Stát i dopravce čeká spousta administrativy

Ilustrační snímek

Na konci příštího roku začne na 900 kilometrech silnic prvních tříd platit kamionové mýtné. Stane se tak bez ohledu na...

Česko dostane od Srbska 222 milionů korun. Země splácí své staré dluhy

Ministryně financí Alena Schillerová přichází na ranní jednání vlády. (14. 11....

Česká republika dostane od Srbska 221,7 milionu korun za staré dluhy. Příslušnou dohodu v pondělí podepsala na zámku v...

ŘLP má nové letouny. Budou jimi monitorovat pozemní zařízení

Řízení letového provozu koupilo dva nové letouny od německé společnosti...

Řízení letového provozu (ŘLP) koupilo dva nové stroje. Dispečeři je budou využívat primárně k monitorování vlastních...

Najdete na iDNES.cz