Někteří obchodníci na Wall Street šifrují konverzace.

Někteří obchodníci na Wall Street šifrují konverzace. | foto: Dan Materna, MAFRA

Podvodníci na Wall Street šifrují konverzace. V mailech kupí překlepy

  • 14
Někteří obchodníci na americké burze používají v emailové konverzaci zkratky i úmyslné překlepy, aby unikli pozornosti úřadů. Ty jsou ale se speciálními programy, které upozorňují na podezřelé prvky v komunikaci, o krok napřed. Důkaz o snaze skrýt stopy stojí na samém začátku komplikovaného vyšetřování.

Kriminální živly po činu málokdy nezanechají stopy, ať už jde o otisky prstů, vlasy či nedopalek od cigarety. Obdobných chyb se dopouštějí i nepoctiví finančníci z americké Wall Street.

Vyšetřovatelé případů nedovoleného obchodování (insider trading), při kterém spekulanti nezákonně využívají citlivé informace společností k nedovolenému obchodování, přitom mají mnohdy dopředu usnadněnou práci - podvodníci na sebe upozorňují v e-mailech sami.

Anglické zkratky pro „řekneme si po telefonu“ nebo „probereme to off-line“ jsou pro vyšetřovatele, kteří se probírají složkami emailové konverzace potenciálně neférových obchodníků, jasný varovný signál.

„Záměr pokračovat v konverzaci off-line poskytuje dostatek důkazů pro prokázání záměru, protože se daná osoba snaží zahladit po sobě stopy,“ řekl specialista na finanční delikty Eugene Ingoglia ze společnosti Morvillo LLP agentuře Bloomberg.

Kreativitě se meze nekladou

Zkratky či fráze jsou mezi spekulanty, kteří se snaží nekale ovlivnit celosvětové obchodování, hojně používané. Podvodníci jsou přitom ve svých konverzacích značně kreativní. Aby se vyhnuli sledování, často zkratky nebo slova obměňují, a přichází i s novými výrazy. Výjimkou nejsou ani úmyslné překlepy, ve kterých se telefon mění na fén. Státní zástupci uvádějí, že obchodníci tak obcházejí počítačové programy, které díky algoritmům automaticky upozorňují na podezřelé prvky v konverzaci.

Vyšetřovatelé komise pro burzu a cenné papíry obdržují tak velké množství emailové konverzace, že se bez automatizovaných programů neobejdou. „Důkaz o snaze k zahlazení je často silnější než důkaz domnělého zločinu,“ řekl Reed Brodsky, který dohlížel na případ finančních machinací společnosti Rajaratnam.

Náznaky v emailové konverzaci ale nestačí. Komplikované obchody mnohdy jinak než po telefonu nebo osobně navíc ani řešit nejde. Podezřelá emailová konverzace je tak pro hlídače Wall Streetu pouhý začátek, po kterém přichází probírání se dlouhými hodinami odposlechů, což jeden z vyšetřovatelů označil za pracný postup k získání důkazů, že ke zločinu skutečně došlo.