Německá stránka, kde se objevují podvodné inzeráty na prodej aut.

Německá stránka, kde se objevují podvodné inzeráty na prodej aut. - web www.mobile.de | foto: www.mobile.de

Podvodníci lákají na levná auta. Lidé se jich nedočkají

  • 14
Na německých inzertních stránkách vystupují podvodníci s nápadně výhodnými nabídkami ojetých vozů. Zájemce, kterého zláká nízká cena, ale žádný vůz nedostane a může nenávratně přijít o tisíce eur.

Před podvodnými inzeráty varovalo Sdružení obrany spotřebitelů. Na sdružení se obrátilo asi deset lidí, kteří mají s podvody zkušenost. "O peníze nikdo z nich nepřišel, podvody včas odhalili," řekla iDNES.cz mluvčí Ivana Picková.

Na inzeráty mohou lidé narazit například na portálech www.mobile.de nebo www.autoscout24.de. U některých vozů je uvedena nápadně výhodná cena. Prodejce komunikuje se zákazníkem nejčastěji po e-mailu.

Prodávajícím je většinou cizinec, který tvrdí, že pracuje v Anglii a potřebuje se zbavit svého vozu velmi kvalitní značky. Tvrdí, že potřebuje vůz s řízením na pravé straně, nikoliv vlevo, jak má právě vůz, který na inzerát nabízí a který je v Anglii v podstatě neprodejný. Proto prodává automobil tak levně.

Častým vozem, který zloději levně nabízejí, je Audi. Například za Audi A3 vyrobené v roce 2004 prodávající chce 4 150 eur a za Audi A8 Quattro TDI staré dva roky za 6 500 eur.

Přepravní společnost neexistuje
Slibuje na vlastní náklady dopravit vůz kupujícímu, prostřednictvím přepravní společnosti. Ta pak přebírá komunikaci se zájemcem o koupi vozu a požaduje zaplacení části kupní ceny předem. Tento požadavek potvrdí i prodávající, slibuje také 14denní lhůtu na vrácení vozu.

Částku požadují převést prostřednictvím Western Union na jméno fyzické osoby, která je údajně agentem přepravní společnosti. Pokud spotřebitel zaplatí, pak částku v řádu tisíců eur ani automobil nikdy neuvidí. Přepravní firma totiž vůbec neexistuje, jedná se pouze o webové stránky. Další informace (telefonní čísla, adresy...) jsou zřejmě také smyšlené.

"Mezinárodní platby pomocí Western Union slouží převážně k řešení akutních případů, např. když se někdo ocitne v cizině úplně bez prostředků, ale zpravidla se nepoužívají k platbám za zboží a jiným obchodním transakcím," varuje právník sdružení Jan Šulc, aby byli lidé obezřetní před platbami.