Podvodníci ukradli rekordní sumy peněz

aktualizováno 
Podvodníci se zdokonalují a získávají větší balíky peněz. Škody z hospodářských zločinů vzrostly dvaapůlkrát. O devíti z deseti případů policisté nevědí. Podvodníci jsou v tuzemské ekonomice čím dál chytřejší a začínají okrádat své obchodní partnery, stát či klienty o stále větší sumy. Škody z hospodářské kriminality, kterou prošetřili policisté, totiž za loňský rok dosáhly 50,8 miliardy korun.

To je podle Úřadu vyšetřování Policie ČR téměř dvaapůlkrát více než před rokem, ačkoliv počet zjištěných trestných činů loni asi o 12 procent poklesl.

"Trend čím dál více promyšlenější hospodářské kriminality sledujeme i letos," uvedl vedoucí odboru hospodářské kriminality úřadu vyšetřování Pavel Hájek. Zjištěné škody jsou podle Hájka navíc asi jen desetinou toho, co se v ekonomice odehraje ve skutečnosti.

Omezilo by zavedení majetkových přiznání podvody?
HLASUJTE ZDE!

K podobnému závěru došla poslední studie poradenské firmy PricewaterhouseCoopers o hospodářské kriminalitě u nás, v níž více než tři čtvrtiny firem uvedly, že neohlásí žádný nebo méně než polovinu zjištěných případů v jejich společnosti.

Za loňským růstem škod v ekonomice stojí podle zprávy vyšetřovatelů především velké případy, jako bylo odhalení podvodů s dokumentárními akreditivy v Komerční bance, spojených s firmou B.C.L. podnikatele Baraka Alona, jenž tento ústav dle jeho vedení připravil o 8 miliard korun. Pokračovalo tunelování kampeliček a k šetření se dostal rozsáhlý podvod v Moravia bance.

"Snižuje se podíl primitivních podvodů, nastupují složité případy. Nepoctiví podnikatelé se spojují, najímají si špičkové poradce a advokáty," upozorňuje Hájek. 

Mizí miliardy, vrací se miliony
Policie přiznává, že peníze, které zmizí různou formou ekonomické kriminality z firem a od jednotlivců, se nedaří vracet. Loni se podle zprávy vyšetřovatelů podařilo získat zpět jen 60 milionů korun.

"Základní problém je, že i když se pachatel dostane k soudu a je mu trestný čin prokázán, většinou nemá na svou osobu napsán žádný majetek a poškozený se tak nemůže nijak finančně zahojit," upozorňuje šéf vyšetřovatelů hospodářské kriminality republikového úřadu vyšetřování Pavel Hájek.

Vyšetřovatelé přitom považují za základní nutnost pro zlepšení výsledků boje proti ekonomické kriminalitě povinnost občanů podávat majetková přiznání při určitém příjmu, prokázat původ majetku, ale i povinnost pro podnikatele mít registrační pokladny pro účtování prodeje.

"Jsem přesvědčen, že majetková přiznání by většině občanů prospěla, protože my bychom získali možnost alespoň v některých případech vrátit jejich odcizené peníze. Neříkám, že jsou majetková přiznání samospasitelná, ale je to odrazový můstek, jak se dostat na finance bossů organizovaného zločinu," domnívá se Hájek.

Zákon o majetkových přiznáních, která by měli podávat jednou za tři roky občané s majetkem nad deset milionů korun, nyní posuzuje Poslanecká sněmovna. Pravicoví poslanci jsou nicméně proti jeho přijetí, především kvůli dalšímu ohrožení soukromí lidí.

"Jediný prospěch by měli soudní znalci, u nichž by si lidé museli nechat ocenit nemovitosti," uvedl poslanec Ivan Pilip. Největší škody mezi prošetřovanými případy ekonomické kriminality spadaly loni do kategorie porušování povinnosti při správě cizího majetku. Stále větší podíl také mají podvody, celní a daňové úniky.

V nejbližších letech pak lze očekávat posilování hospodářské kriminality v penzijních fondech, při obchodech s finančními deriváty a burzovními komoditami, ze strany správců konkursních podstat a likvidátorů a trestnou činnost na internetu. 

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty

Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl...

Další z rubriky

Nigérie zavedla linku na ohlašování zmetků, vyvolalo to posměch

Ilustrační snímek

Nigerijci mohou nově telefonicky nahlásit kontrolnímu úřadu SON produkty nevalné kvality. Jenomže propagační materiály...

Vláda chce od ledna zvýšit minimální mzdu na 13 350 korun

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší o 1 150 korun na 13 350 korun. Dohodli se na tom dnes zástupci koaličních...

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Najdete na iDNES.cz