Hackeři se snaží vylákat z důvěřivých Čechů data pomocí zavirovaných e-mailů. Ilustrační snímek.

Hackeři se snaží vylákat z důvěřivých Čechů data pomocí zavirovaných e-mailů. Ilustrační snímek. | foto: repro

Českem se šíří podvodné e-maily s výzvou k úhradě dluhu. Řeší je policie

  • 50
E-mailové schránky nejméně desítek Čechů čelí aktuální hrozbě podvodníků, kteří se od nich snaží vylákat citlivé údaje. Zprávy psané pochybnou češtinou vyzývají adresáty k úhradě fiktivního dluhu. Mají budit dojem, že pocházejí od banky. Obsahují přitom nebezpečnou přílohu. Případem se již zabývá policie.

Dopis rozesílaný z různých adres do českých e-mailových schránek obsahuje výzvu k uhrazení dluhu nejmenované bance. Podrobnosti mají být v příloze, jejíž spuštění však oslovení experti důrazně nedoporučují. Jeden z diskutujících na fóru viry.cz uvedl, že e-mail přišel z ruského serveru.

V e-mailu číhá nebezpečný vir. Přílohy nespouštějte

"Případem se zabývají naši specialisté. Podle dosavadních zjištění nejde o dlužnou částku, která je v e-mailu uvedena, ale principem je zavirovat počítač pomocí spustitelné přílohy. Proto doporučujeme přílohy nerozklikávat a podezřelý e-mail ihned smazat," popsal Pavel Šváb z ředitelství jihomoravské policie.

Pozorný a zkušený uživatel počítače by neměl na podvody naletět, v česky psané výzvě je totiž plno gramatických chyb. "Jsme velmi rádi, že jste vyuziváli produktu z naší banky. Dovolujéme Vás upozornit, že k 25.04.2014 dlužné částky na osobní účet ve vysi #4562401675566432 9840.39 Kč," stojí v dopise.

Volají mi desítky lidí, stěžuje si majitelka zneužitého čísla

Důvěryhodnost e-mailu se přitom snaží zachránit kontakt na zaměstnance "odboru vymahani pohledávek". Některá mobilní čísla jsou podle zjištění iDNES.cz autentická, patří však lidem, kteří se rovněž stali obětmi podvodníků. Někteří z nich už si raději telefon zřejmě vypnuli.

"Bohužel jste dnes už asi patnáctý, který mě volá a upozorňuje, že zasílám výhrůžné e-maily ohledně finančních pohledávek. Už to řeším s policií. Lidé mi volají, co to má znamenat, proč to zasíláme a že půjčky nemají, takže zatím se informovali, nebo mě s prominutím sprdli," říká Naděžda Florianová. Její mobilní telefon měl podle dopisu poskytnutého Jihomoravskou policií patřit zaměstnanci fiktivní banky jménem Borys Shter.

Podvodný e-mail

Vážený zákazníku,

Jsme velmi rádi, že jste vyuziváli produktu z naší banky.
Dovolujéme Vás upozornit, že k 25.04.2014 dlužné částky na osobní účet ve vysi #4562401675566432 9840.39 Kč. Nabízíme vám dobrovolně uhradit pohledávku v plné výši do 22.05.2014.

Dobrovolné uhrazeni pohledávky a dodrženi smlouvy #85799ED51622510B0 umožňuje Vám:
1) Dodržet pozitivní úvěrovou historii
2) Vyhnout se soudním sporům, placení poplatků a jiných soudních nákladů.

V případě prodlení uhrady pohledávky 9840.39 Kč v souladu s platnými právními předpisy, jsme oprávněni zahájit právní sankci na základe pohledávky.

Kopie smlouvy a platební údaje jsou připojeny k tomuto dopisu jako soubor "smlouva_85799ED51622510B0.zip"

S pozdravem,
Vedoucí odboru vymahani pohledávek
Bohuňková Irena
(ZDE je uvedeno mobilní číslo, pozn. redakce)

Podvodných e-mailů je několik verzí a podle informací diskutujících se maskují za poštu z různých českých domén, mimo jiné e-shopů. Znění dopisu je stejné včetně hrubek, liší se však výše údajné pohledávky, číslo smlouvy, a kontaktní údaje na pracovníka falešené nejmenované banky. Tato data nejspíš generuje robot.

Tuzemské banky obvykle čelí útokům hackerů v případech takzvaného phishingu. Klientům banky přijde e-mail, jehož součástí je odkaz s falešnou přihlašovací obrazovkou do internetového bankovnictví. Hesla se po zadání dostanou do rukou hackerů.

"Našim klientům vždy doporučujeme, aby dodržovali zásady bezpečnosti při práci na internetu a neotevírali nevyžádané zprávy ani jejich přílohy pocházející z neznámých zdrojů," radí mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Banka vydala na svém webu desatero bezpečnosti. Signálem, že je to podvod, mohou být zkomolená slova, nezvyklé slovní obraty a pravopisné chyby.