Na seznamu podvedených figuruje řada zvučných jmen.

Na seznamu podvedených figuruje řada zvučných jmen. | foto: Policie ČR

Podvodníci nabízí falešné ochranné známky. Zmatené firmy platí 28 tisíc

  • 25
Podvodníci oťukávají české společnosti. Fakturami se z nich snaží vylákat téměř 28 tisíc korun za zápis ochranné známky do své databáze. V ní jsou evidovány stovky českých firem. Kdo zaplatil, získá maximálně bezcenný záznam na webu.

Před podvodníky varoval i Úřad průmyslového vlastnictví. Společnost INDAB oslovuje tuzemské firmy a nabízí jim zápis ochranné známky do své databáze za 27 760 korun na dva roky.

„Evidence v těchto rejstřících není pro majitele průmyslových práv nikterak přínosná, nezakládá jim žádná práva, což ovšem není v příslušných dopisech zdůrazněno. Dopisy jsou navíc mnohdy udělány tak, aby působily dojmem, že jsou zasílány oficiálními institucemi,“ sdělil iDNES.cz ředitel odboru patentových informací Úřadu průmyslového vlastnictví.

Ochrana průmyslových práv oficiální cestou je přitom mnohem levnější a vede jen přes ÚPV nebo Evropský úřad pro duševní vlastnictví. Registrace ochranné známky na deset let stojí 5 000 korun, resp. 850 eur (zhruba 22 500 Kč) u evropského úřadu. „Přihlašovatelé a vlastníci průmyslových práv jsou těmito aktivitami klamáni,“ dodal patentový úřad.

Na webové stránce indab.org je 1 811 záznamů o registracích tuzemských firem, některé se opakují. Kdyby však teoreticky jejich počet byl poloviční a všechny subjekty zaplatily, mohly z firem vylákat 25 milionů korun.

Na seznamu figuruje řada zvučných jmen. Například skupina J&T, Kooperativa pojišťovna, IKEA, cestovní kancelář ESO a agentura Alexandria, Bohemia Energy, vinařství Tanzberg Mikulov, společnost Ticketpro, UPC a mnoho dalších.

„V roce 2014 skutečně došlo k zaplacení registračního poplatku, nicméně po ověření Úřadem průmyslového vlastnictví se od tohoto registru distancujeme,“ uvedl na dotaz redakce alternativní poskytovatel energií Bohemia Energy.

Lze se ale domnívat, že řada subjektů za pochybnou službu nezaplatila a podvodná firma je na listinu zařadila svévolně. „Známku jsme na portálu neregistrovali a neplatili zmíněné poplatky,“ odpověděla Monika Veselá z finanční skupiny J&T. Podobně zareagoval prodejce autodílů Auto Kelly, který je na seznamu uveden hned čtyřikrát.

Věrohodná faktura

Podle patentové expertky Michaely Chytilové nejde přitom jen o několik let staré případy. Řada firem obdržela fakturu od podvodníků v posledních týdnech. Expertka upozorňuje, že jde o sofistikovaný podvod a firmy se mohou nechat snadno napálit.

„Faktura na první pohled působí zcela seriózně, což potvrzuje také strmě vzrůstající počet společností, které se na nás obracejí s dotazem, zda ji mají proplatit,“ uvedla. Faktury vyzývají k uhrazení částky téměř 28 tisíc korun na období 2017 až 2019.

„Pokud podnikatel takovou fakturu v dobré víře uhradí, nezbývá než požadovat od podvodné společnosti vrácení částky, a to i v případném soudním řízení. Většina bank také umožňuje storno příkazu, avšak nejpozději den před datem splatnosti,“ radí daňová poradkyně Hana Uhýrková ze společnosti KODAP.