Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podvody s byty jsou veřejné

  9:22aktualizováno  9:22
Nezákonný trh s byty se v Praze rozrostl do obrovských rozměrů. Mnohé inzertní časopisy a internetové servery tyto podvody otevřeně podporují - "přenechám dekret na obecní byt za půl milionu korun", "koupím nájemní smlouvu, potřebné formality zařídím." Takové nabídky jsou v zcela běžné.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Jak probíhá fiktivní výměna? Grafika zde

Většinou nechybí ani telefonní čísla nabízejících. Přitom tyto obchody s byty ve vlastnictví města i soukromých majitelů jsou nezákonné.

Radnice Prahy 11 začala přísněji prověřovat všechny žádosti o směny obecních bytů. Zjistila totiž, že se na Jižním Městě množí takzvané fingované výměny.

Každou podanou žádost nyní pečlivě prověřuje nejen bytový odbor jako dříve, ale konečné rozhodnutí záleží na radních městské části. "Několik výměn jsme už nedoporučili a neschválili," řekla starostka Marta Šorfová.

Podvody bez trestu
"Kvůli nejasnostem jsme letos nedali souhlas v sedmi z osmadvaceti žádostí o výměnu bytů," doplnil mluvčí jedenácté městské části Filip Procházka.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Policisté sice občas vyšetřují podvodné machinace s byty, ale dokážou se dostat jen ke špičce ledovce a výsledky jejich vyšetřování v této oblasti bývají tristní. To potvrzuje i šéf magistrátního bytového odboru Vladislav Dykast, který popisuje kauzu z minulého roku. Tehdy magistrát předal policii podnět na podezření s nezákonnými machinacemi se 117 městskými byty.

"Ve třech případech se policii podařilo prokázat konkrétním lidem, že zadali podezřelé inzeráty. Ti však policii vypověděli, že šlo o nedorozumění, že žádný podvod spáchat neměli. Vyšetřovatelé proto tuto záležitost odložili a nikoho neobvinili," řekl Dykast.

Podvody s výměnami bují stále. Například v inzertním časopise Annonce bývají v jednom čísle desítky podivných inzerátů, které nabízejí přenechání nájemní smlouvy v bytech s regulovaným nájemným za odstupné ve statisících korun.

Pochybné inzeráty
Jeden z inzerátů nabízel jednopokojový městský byt v třetím patře v Libni o velikosti 44 metrů čtverečních za odstupné. Po zavolání na uvedené telefonní číslo se ozval příjemný ženský hlas. "Zatím zvažuji nabídky, ale viděla bych to tak na půl milionu korun," řekla žena. Na dotaz, jak to zařídit, aby to bylo legální, odpověděla: "Musíte si poradit, ale jsou realitky, které by vám pomohly," naznačila.

V mnoha případech se o tučné odstupné rozdělí nájemník s podvodným zprostředkovatelem. Tito překupníci v takových případech zorganizují fiktivní výměny bytů, které ve skutečnosti neexistují, a provedou je pouze na papíře. Ten, kdo má o levný byt zájem, jej dostane za statisícové sumy, a ten, kdo se jej zbavil, se nikdy do vyměněného bytu nenastěhuje.

Kšeftování s obecními byty nebývá nijak zvlášť utajené. "Některé realitní kanceláře s tím nemají problém a nabízejí konkrétní byty i na internetu," řekl realitní makléř Jiří Felix. Ten však dodal, že za mnoho takových podvodných výměn mohou i úředníci městských částí. "Oni nemají zájem to kontrolovat," míní.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Najdete na iDNES.cz