Pachatelé si údaje z karty zjistí takzvaným skimmingem. Ilustrační snímek

Pachatelé si údaje z karty zjistí takzvaným skimmingem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Další podvody s kreditkami. Břeclavanům vybrali peníze na Tchaj-wanu

  • 59
Policisté na jižní Moravě řeší další případ neoprávněných výběrů z bankovních účtů. Tentokrát je ohlásili lidé z Břeclavi. Zatímco Brňanům vybral někdo peníze v Kalifornii, v druhém případě se tak stalo na Tchaj-wanu. Policie varuje, že okradených může být mnohem víc.

"Břeclavští policisté v těchto dnech přijali oznámení od občanů, kteří zjistili, že jim byl proveden neoprávněný finanční výběr z bankovního účtu. Případy se shodují v tom, že transakce byla uskutečněna z bankomatu na Tchaj-wanu," potvrdila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Platební karty poškozeným lidem nikdo neukradl a měli je stále u sebe. Přesto jim byly peníze v zahraničí vybrány. Podvodníci si tak podle všeho předtím zkopírovali údaje z karty, když její majitelé vybírali peníze z bankomatu.

"Jedná se o takzvaný skimming, který označuje podvodný způsob fyzického okopírování magnetického proužku platební karty a následné odčerpání peněz prostřednictvím internetového platebního portálu či výběru hotovosti z bankomatu," popsala mluvčí.

S nainstalovaným skimmovacím zařízením se přitom v Břeclavi policie nesetkala poprvé. Zaznamenala ho už v červenci 2010. "Další případ evidujeme tento měsíc v Mikulově. Vzhledem k tomu, že se jedná o závažnou trestnou činnost týkající se neoprávněného zásahu do provozu bankomatu, věnují kriminalisté problematice zvýšenou pozornost," doplnila Haraštová.

Částky, které někdo z účtů na Tchaj-wanu vybral, jsou různé. Podle policie to byly v prvním případě tři tisíce korun a v druhém deset tisíc. "Nejvyšší částka pak byla přes třicet tisíc korun," uvedla mluvčí.

Možnému zneužití platebních karet lze podle policie předejít dodržováním jednoduchých bezpečnostních pravidel. "Lidé by se měli před začátkem transakce přesvědčit, zda nejsou na bankomatu provedeny nějaké konstrukční změny a zda se v bezprostřední blízkosti nenachází další osoby," popsala mluvčí.

Nejdůležitější zásadou pak je, aby si klient banky při zadávání PIN kódu druhou rukou zakryl desku s čísly. Tímto způsobem může zabránit možnému odpozorování číselné kombinace.

Břeclavané, kteří problémy s kartou již nahlásili, nemusí být jediní, komu někdo pomocí skimmovacího zařízení ukradl peníze. "Policisté žádají občany, kteří zjistili, že se stali obětí neoprávněného výběru, aby se dostavili na policejní služebnu a podali oznámení," uzavřela Haraštová.