Pohledávku Trendu získali Britové

  • 2
Pod polovinu vyvolávací ceny spadla prodejní hodnota pohledávky padlého investičního fondu Trend. Závazek kyperské společnosti Forminster Enterprises Limited vydražila britská společnost Suringham Enterprises za 120 milionů korun v holandské dražbě. Vyvolávací cena totiž byla 300 milionů, vymoci lze až 344 milionů korun.

Suringham Enterprises byla jediným účastníkem dražby. Pohledávku do aukce navrhl správce konkurzní podstaty Trendu Vítězslav Hálek, jenž ji spravuje na základě  dohody o narovnání uzavřené s Kypřany v prosinci roku 1999.

Podle této dohody uzavřené těsně před konkurzem Trendu v lednu 2000 by měla kyperská FEL vrátit Trendu peníze za majoritní balík akcií obchodního domu Kotva.

Britskou společnost Suringham Enterprises na dražbě zastupoval František Kokna, který podle obchodního rejstříku figuruje ve více než 20 firmách zabývajících se převážně realitní činností. Záměry s pohledávkou nesdělil.

Odmítl pouze, že by Suringham Enterprises měla cokoliv společného s dosavadním děním v Trendu v jeho trestní a konkursní kauze. O konečné částce prohlásil, že je zajímavá pro jeho klienta i správce konkurzní podstaty.

Dohodu tíží žaloba
Suringham Enterprises pohledávku koupila přesto, že u Městského soudu v Praze leží žaloba o určení neplatnosti dohody o narovnání mezi Trendem a kyperskou FEL. Kokna uvedl, že tato žaloba by neměla na postoji Suringham Enterprises nic změnit.

Podle internetového rejstříku britských firem byla Suringham Enterprises založena letos v červenci se sídlem v Londýně. Předmět její činnosti ani představitele rejstřík neuvádí.

Pohledávku, která je hlavním majetkem Trendu, chtěl už v červenci v dražbě prodat předchozí správce konkurzní podstaty Trendu, advokát Martin Razím. Kvůli různým stížnostem akcionářů a věřitelů Trendu se ale dražba nekonala.

Do konkursu Trendu se přihlásilo asi 30 věřitelů s celkovými pohledávkami za 1,1 miliardy korun. Drtivá většina pohledávek však byla popřena, devět věřitelů se obrátilo na soud.

Uznanou pohledávku má pouze osm věřitelů, přičemž celková výše jejich pohledávek činí jen asi pět milionů korun.

Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin  Kratochvíl. V roce 1995 fond převzaly osoby kolem společnosti Královéhradecká brokerská a podle policie jej nezákonnými machinacemi připravily o převážnou část majetku.

Při machinacích měly z Trendu vyvést i akcie Kotvy, které skončily na účtech FEL.
V celé trestní kauze Trendu a druhého vytunelovaného fondu Mercia bylo dosud obviněno 11 lidí.

Hlavním obviněným je bývalý šéf fondu Trend Miroslav Hálek, který má s konkursním správcem společné jen jméno. Policie škodu u obou fondů vyčíslila na více než 1,3 miliardy korun.