Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojďte s námi na prohlídku vašeho bytu

  10:00aktualizováno  10:00
Vstupte do světa chemikálií, o němž nejspíš nemáte tušení, a přesto může být i za dveřmi vašeho domova. Až budete procházet jednotlivými místnostmi virtuálního bytu, který vytvořil Evropský úřad spotřebitelských svazů, potkáte běžné výrobky, které máte doma - prášek na nádobí, televizi, šampon, koberec.

A zjistíte, že mohou obsahovat látky, které vašemu zdraví neprospívají. Zdůrazňujeme "mohou". Nechceme tvrdit, že ve všech výrobcích tohoto druhu jsou škodlivé chemikálie, ale pouze upozornit na to, že je mohou obsahovat, protože jejich použití předpisy většinou neupravují.

KUCHYNĚ

Pračka a lednička

Vaše pračka či lednička mohou obsahovat bromované zpomalovače hoření (BFR). Jsou to chemické látky, které se používají při výrobě řady domácích spotřebičů, protože mají schopnost zadržovat oheň. Jsou toxické a ukládají se v živých organismech. Dvě látky z velkého množství (je jich kolem 50) budou od roku 2006 zakázány v elektrických a elektronických přístrojích.

Čisticí, prací a mycí prostředky

Univerzální čističe mohou obsahovat řadu chemikálií, jako jsou např. dráživé a senzibilizující látky, které mohou dráždit kůži, oči nebo sliznici nosohltanu a způsobovat zdravotní problémy včetně navození alergie. Jejich výroba a odpady mohou znečistit ovzduší a být velmi jedovaté pro ryby v řekách a jezerech. V pracích prostředcích mohou být látky, které dráždí pokožku a mohou navodit alergii. Někdy v nich bývají také fosfáty.

Saponáty na nádobí

Mohou obsahovat řadu různých dráždivých chemických látek. Některé také obsahují fosfáty, jejichž únik do odpadních vod vyvolává jev zvaný eutrofizace. Podporují růst vodních řas, které hubí ryby.

Prostředky k hubení hmyzu

Některé prostředky k hubení hmyzu (elektrické i ve spreji) obsahují 20 procent lindanu, který působí toxicky na játra, krev a nervový systém, a to jak při vdechnutí, tak dotykem s kůží či při požití.

Čaj

Váš čaj může obsahovat olovo, DDT nebo jiné pesticidy. Prokázalo to už několik spotřebitelských testů. DDT je velmi jedovatý pesticid, který se hromadí v životním prostředí i v lidském těle.

Gumové holínky

Gumové holínky jsou pravděpodobně vyrobené z PVC a mohou obsahovat kadmium a fosfáty, obojí škodlivé látky.

Rada:

Kupujte čisticí a prací prostředky bez fosfátů. Pokud je obsahují, musí být vyznačeny na obale. Vyhněte se prostředkům proti hmyzu. Při nákupu ledničky nebo pračky vybírejte takové, které neobsahují BFR.

DĚTSKÝ POKOJ

Hračky z plastu

V hračkách z PVC mohou být ftaláty. Je to skupina chemických látek, které se používají při výrobě měkkého plastu. Existuje podezření, že negativně působí na žlázy s vnitřní sekrecí a některé mohou být i rakovinotvorné. Mohou být také zdrojem kontaktních alergií. Ftaláty jsou zakázány u hraček pro děti do tří let, na hračky pro starší děti se však žádná právní úprava nevztahuje. V bateriích elektrických hraček můžeme nalézt kadmium, k barvení hraček se používají barvy, které mohou obsahovat olovo. Oba těžké kovy jsou pro člověka nebezpečné.

Plenky

Plenky vašich dětí mohou obsahovat přídavné roztoky, parfém či barvicí přísady, nebo také tzv. butylovaný hydroxitoluen (BHT). Je ho tam však jen velmi malé množství, a nepředstavuje tak žádné přímé zdravotní riziko. Je však dobré si uvědomit, že dětská kůže je neustále vystavena působení chemikálií.

Oblečení

Potisky na dětských tričkách bývají někdy z PVC.

Botičky

Chemické látky se používají i k výrobě obuvi, například těžký kovy arzén, kadmium a olovo. Dále mohou obsahovat azobarvy, formaldehydy, nitrosaminy a těkavé organické sloučeniny. Mohou být i z PVC.

Rada:

Nekupujte hračky z měkkého PVC. V obchodě se ptejte, zda bylo při výrobě hračky použito olovo a kadmium. Při nákupu plenek se snažte ze složení vyčíst, zda neobsahují BHT. Pro malé děti nepoužívejte parfémované výrobky.

LOŽNICE

Záclony

V závěsech a záclonách mohou být kadmium a chrom, které se používají k barvení látek. Oba těžké kovy představují zdravotní riziko pro spotřebitele. Legislativa Evropské unie zakazuje kadmium v mnoha výrobcích, k barvení textilií však zakázáno není.

Matrace

Matrace, zvláště pak latexová pěna, může obsahovat velké množství různých chemikálií, z nichž byla většina označena za nebezpečné. Například butadien, který je evropskou směrnicí označen za karcinogen. Jeho použití v matracích však omezeno není. Matrace může také obsahovat známý karcinogen nitrosamin, který může být vdechován či vstřebáván pokožkou. Ani přítomnost nitrosaminu v matracích předpisy neupravují. V matracích mohou být také těkavé organické látky. Pravděpodobně se v nich nachází také velké množství bromovaných zpomalovačů hoření. Na jejich použití v matracích rovněž chybí zákonná úprava. Textilie mohou obsahovat také formaldehyd.

Ložní povlečení

Vaše cíchy nebo prostěradla mohou obsahovat celý koktejl chemických látek. Může to být například formaldehyd, předpokládaný karcinogen a alergen. Jeho použití v textiliích není nijak omezeno, upraven je jen obsah ve výrobcích pro děti do tří let. Dále to může být DDT a metylparathion, dva pesticidy, které se používají při pěstování bavlny v rozvojových zemích. Oba jsou na seznamu OSN nejnebezpečnějších chemikálií a jejich použití je v Evropské unii zakázáno.

Rtěnka

Vaše rtěnka může obsahovat butylovaný hydroxytoluen (BHT), který se používá jako antioxidant při výrobě potravin nebo kosmetických produktů. Je škodlivý pro životní prostředí. Ukládá se v živých organismech a jen velmi pomalu se odbourává.

Lak na nehty

Váš lak na nehty může obsahovat takzvané dibutylftaláty, třebaže ty jsou v kosmetických výrobcích zakázány. Při testech na zvířatech se prokázalo, že narušují žlázy s vnitřní sekrecí a mohou vést ke snížení schopnosti reprodukce a vyvolat u lidí rakovinu.

Rada:

Pokud můžete, kupujte si výrobky označené evropskou nebo českou ekoznačkou. Třebaže ekoznačky označují, že výrobek je bezpečný pro životní prostředí, nikoliv pro člověka, produkty s touto značkou jsou pod přísnou kontrolou a používání určitých chemických látek je v nich omezeno. Pokud máte v ložnici novou matraci, snažte se často větrat. Nové povlečení před použitím vždy nejméně jednou vyperte. Kupujte organickou bavlnu, ta je pěstována bez použití pesticidů. Vyhněte se lakům na nehty s dibutylftaláty. Evropská směrnice vyžaduje soupis přísad na obalech výrobků, je tedy možné se těmto látkám vyhnout. Seznam přísad si prohlédněte i při výběru rtěnky, pokud je na něm BHT, nákup si raději rozmyslete.

OBÝVACÍ POKOJ

Jedovaté osvěžovače

Test MF DNES (14. ledna) nedávno prokázal, že osvěžovače vzduchu používané v bytech nebo autech uvolňují rakovinotvorné látky. Výrobci přitom neporušují zákon nebo předpis. Žádný totiž neexistuje. Ani v České republice, ani v Evropské unii. Hlavní hygienik České republiky Michael Vít zadal Státnímu zdravotnímu ústavu úkol, aby provedl přesná měření emisí z osvěžovačů vzduchu a vyhodnotil jejich vliv na lidské zdraví. Zároveň chce prosadit, aby zákazníci byli na možné nebezpečí alespoň upozorněni na obalech. "Nejprve musíme prokázat, jak velké riziko tyto výrobky představují," odpověděl Vít na otázku MF DNES, zda se zasadí o zákaz těchto výrobků. "Zatím je tedy nezakazujeme, ale říkáme, že musí být označené, aby se zákazník sám mohl rozhodnout, zda si chce kazit ovzduší bytu. Než budeme znát výsledky, mohu dát jen rámcové doporučení, aby lidé tyto výrobky používali jen omezeně."

Nátěry

Barvy a laky se skládají z látek, jež mohou mít vliv na životní prostředí a zdraví lidí, kteří je vyrábějí nebo používají (při vypařování během zasychání barvy či laku). Většina barev obsahuje ředidlo. Často je jím pouze voda, ale bývá jím i čistý líh, citrusový olej a podobná organická rozpouštědla - zvláště v tzv. alkydových barvách, ale také v barvách ze lněného oleje. Těkavé organické sloučeniny mají zhoubný vliv na zdraví i životní prostředí. Použití organických sloučenin je v určitých případech omezeno, ale nikoli v barvách a lacích. Kdo je vystaven působení organických rozpouštědel, může trpět bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností nebo drážděním očí. V případě dlouhodobého dýchání vysokých koncentrací či v případě extrémních koncentrací existuje nebezpečí trvalého poškození nervového systému. Dotyk kůže s organickým terpentýnem a podobnými látkami může způsobit kontaktní dermatitidu.

Laminovaný nábytek

V laminovaném nábytku se může vyskytovat formaldehyd, nebezpečná látka, která je považována za rakovinotvornou, toxickou, žíravou a alergizující.

Osvěžovače vzduchu

Z osvěžovačů vzduchu se uvolňují škodlivé látky, např. benzen, styren nebo formaldehyd. Některé vůně jsou vysoce alergenní. Evropský výbor pro vědu nedávno omezil použití 28 parfémů v kosmetických prostředcích, použití vůní v osvěžovačích vzduchu však Evropská unie dosud neomezila.

Pohovka

Vaše pohovka může pravděpodobně obsahovat bromované zpomalovače hoření (BFR).

Televize, rádio s budíkem a počítač

Bromované zpomalovače hoření se používají v mnoha elektrických spotřebičích pro zvýšení odolnosti proti ohni. Většina z nás je vystavena každodennímu vlivu těchto látek, neboť mohou z televize či počítače unikat a my je pak můžeme vdechovat. Evropská studie FIRE, která má posoudit rizika pro člověka a které se účastní i česká strana, bude ukončena v roce 2006.

Rada:

Kupujte ekologické barvy a laky. V Česku jsou označeny logem Ekologicky šetrný výrobek. Vyhýbejte se dennímu používání osvěžovačů, popřípadě je používejte pouze v některých prostorách, třeba na toaletě. Pamatujte si, že krásná vůně automaticky neznamená, že je pokoj čistý. Při nákupu elektronických přístrojů vybírejte takové, které neobsahují bromované zpomalovače hoření.

KOUPELNA

Šampon, mýdlo a hydratační krém

Váš šampon, mýdlo či hydratační krém mohou obsahovat takzvané parabeny. Pokusy na zvířatech ukázaly, že mají mírně negativní vliv na žlázy s vnitřní sekrecí. Největší podezření existuje u látky butylparaben. Šampony a mýdla obsahují s velkou pravděpodobností také parfémy, z nichž některé mohou být alergenní. Jejich obsah musí být uveden ve složení, takže se jim lze vyhnout.

Ručník

Váš ručník může obsahovat malé množství formaldehydu, který se používá jako přísada proti mačkavosti v textiliích a je klasifikován jako látka rakovinotvorná. Její použití v textiliích však není zákonem upraveno.

Barvy na vlasy

Evropská komise vydala v roce 2001 zprávu, ve které varovala před zvýšeným rizikem rakoviny močového měchýře při častém a dlouhodobém používání „trvalých“ oxidačních barev na vlasy. Jsou to ty barvy, které se nesmyjí ani po šestém až osmém umytí hlavy, barva musí prostě „odrůst“. Barvy na vlasy mohou také způsobovat alergie. Podle směrnice o kosmetických výrobcích musí být všechny použité přísady vyznačeny na obale. Stále však není známo, jaké kombinace látek zvyšují riziko rakoviny močového měchýře.

Pasta na zuby

Zubní pasta může obsahovat látku triclosan, která zabíjí bakterie. Používá se také v antibakteriálních čisticích prostředcích, může být i v kuchyňských miskách nebo prkénkách z plastu. Triclosan byl prosazován jako prostředek k likvidaci bakterií. Široké používání triclosanu však může vést k tomu, že se bakterie přizpůsobí a stanou se odolnými vůči antibiotikům.

Menstruační vložky

Když se dánské sdružení spotřebitelů snažilo u výrobců černých slipových vložek zjistit, jaké chemické látky se používají k jejich barvení, dostalo se mu odpovědi, že je to výrobní tajemství. Výrobci nemají povinnost sdělovat složení menstruačních a slipových vložek, neboť nejde o kosmetické výrobky. Spotřebitel tedy nemá šanci zjistit, jaké látky jsou v těchto výrobcích obsaženy.

Rada:

Vyhněte se šamponům a mýdlům s parabeny. Nekupujte si zubní pastu obsahující triclosan. Obecně si dávejte pozor na výrobky, které jsou označeny jako „antibakteriální“, ty pravděpodobně triclosan obsahují. U barev na vlasy nejsme schopni dát žádnou radu. Černým slipovým vložkám se raději vyhněte.

Připraveno z materiálů a se souhlasem Evropského úřadu spotřebitelských svazů (BEUC), který je  partnerem Evropské komise pro řešení spotřebitelských záležitostí.
www.chemical-cocktail.org

REPRO: BEUC

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Coca-Cola se stahuje se sladkými nápoji ze středních škol

Coca-Cola (ilustrační snímek)

Nápojařská firma Coca-Cola už nebude nabízet na středních školách v České republice sladké nápoje, tedy například...

TEST DNES: Úplné výsledky testu ledových čajů

Ilustrační snímek

MF DNES testovala ledové čaje z obchodu. Nakoupili jsme dvanáct vzorků slazených černých a zelených čajů, jež jsou...

TEST DNES: Někde jen vločky, ovoce a ořechy, v jiných tyčinkách až 30 přísad

Ilustrační snímek

Müsli, ořechové, ovocné, proteinové, flapjacky, tyčinky všeho druhu zaplavují obchody. Nepovažujeme je za mlsání,...

Najdete na iDNES.cz