Pojištění aut provázejí spory

aktualizováno 
Česká pojišťovna získala bez výběrového řízení dvě z největších zakázek od veřejných institucí v hodnotě desítek milionů korun. Šlo v nich o pojištění povinného ručení motorových vozidel. Letos v červnu pojistila 4800 vozidel Policie ČR a loni na podzim několik tisíc vozů české armády.

Jak policejní ředitelství, tak ministerstvo obrany sice nejprve veřejné soutěže vyhlásily, posléze je však zrušily a zakázku přidělily přímo České pojišťovně. O tyto významné zakázky se již začal zajímat antimonopolní úřad.

"Od ministerstva obrany jsme si vyžádali dokumentaci, totéž učiníme i v případě ministerstva vnitra," uvedl mluvčí úřadu Josef Machů. V nejbližší době se prý úřad chystá zahájit prověrku tendrů.

Zadavatel zakázky má sice právo soutěž zrušit, podle šéfa antimonopolního úřadu Josefa Bednáře ho to však nezbavuje povinnosti veřejnou soutěž opakovat, pokud to vyžaduje zákon.

V obou případech zadavatelé využili paragraf zákona, který jim umožňuje přidělit zakázku přímo vybranému zájemci, pokud by se opakováním soutěže dostali do časové tísně a problémů.

"Už jsme na novou soutěž neměli čas. Museli jsme mít od ledna pojištěná auta a s Českou pojišťovnou jsme měli dobré zkušenosti," uvedl mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. V případě policie byli z tendru nejprve dva zájemci vyloučeni, protože nesplnili dané podmínky.

"Oba se proti tomu odvolali, čímž došlo k průtahům a naše auta musela být pojištěna do 30. června. Hrozilo, že se to nestihne, a proto jsme se obrátili na Českou pojišťovnu, u níž jsme měli auta i předtím pojištěná," vysvětlila mluvčí Policie ČR Ivana Zelenáková.

Ministerstvo obrany zrušilo soutěž podle Řepky proto, že ani jedna z pojišťoven nesplnila podmínky zadání a literu zákona. "Někteří uchazeči nabízeli pětiprocentní snížení sazeb pod hranici minimálního pojistného, aniž mohla být splněna podmínka jednoho roku bez nehody," uvedl.

Například pojišťovna Allianz se však proti tomu ohrazuje. "Nedopustili jsme se žádného rozporu se zákonem a uvedený důvod pro zrušení soutěže považujeme za nesprávný," reagovala mluvčí pojišťovny Kateřina Piro. Ačkoliv zástupci neúspěšných pojišťoven respektují právo zadavatele soutěž zrušit, stejně jako Allianz odmítají, že by jejich nabídky neodpovídaly zadání či zákonu.
Zcela spokojenou zůstává vítězná Česká pojišťovna.

"Všechna jednání byla transparentní, což můžeme doložit existujícími zápisy. Pro výběr České pojišťovny mluvila výhodnost nabídky, její velikost a zkušenosti. Tak rozsáhlou agendu dokážeme zvládnout jako jediní," tvrdí mluvčí pojišťovny Michal Urban.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

ČEZ zdraží elektřinu, část zákazníků od ledna připlatí osm procent navíc

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku některým zákazníkům elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří...

Najdete na iDNES.cz