Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za srážku v Alpách měl platit statisíce. Žalob na nepojištěné Čechy přibývá

  1:00aktualizováno  1:00
Na rakouské sjezdovce do něj narazila rozjetá seniorka a zlomila si pánev. Přestože byl přesvědčen, že je bez viny, za psychickou újmu Rakušanky právníci žalobou požadovali 20 tisíc eur. Český lyžař totiž neměl pojištění odpovědnosti. Nakonec byl rád, že ho bizarní nepříjemnost vyšla jen na 74 tisíc korun.

Vyjet do Alp může být bez pojištění odpovědnosti hazard (ilustrační foto). | foto: Petr Pravda, iDNES.cz

Je to už rok, co se sedmnáctiletému synovi pana Libora stala na rakouské sjezdovce nehoda. Pod lanovkou do něj narazila rozjetá rakouská seniorka. Zatímco jemu se nic nestalo, Rakušanka si zlomila pánev. Sanitka ji odvezla do nemocnice, policisté sepsali protokol. Asi měsíc po incidentu od nich Libor dostal dopis, že zastavují šetření, že nejde o jeho vinu.

„Považoval jsem to tehdy za vyřízenou věc. Syn víceméně stál a ona do něj vletěla. Nenapadlo by mě uvažovat o naší vině,“ říká dnes Libor (jméno bylo změněno). Po čtvrt roce měl však na poště další papír. Od právníků s návrhem na smír. Pokud zaplatí šest tisíc eur, nedají věc k soudu. Libor odpověděl, že žádnou vinu necítí. V polovině roku však proti nim byla vznesena žaloba. Odškodné? Teď už 20 tisíc eur.

Libor musel rychle sehnat advokáta, který je registrován u příslušného rakouského soudu. A do čtyř týdnů soudu napsat žalobní odpověď. Kdyby to neudělal, uznal by vlastně nároky žalobkyně a musel by částku zaplatit.

„Paradoxní je, že lyžařka tyto peníze požadovala jako náhradu za psychickou újmu po zranění. Ji by ten soud nestál ani cent, všechno včetně právníka měla kryté pojišťovnou,“ říká Libor.

Pojištění sice měl, ale ne to správné

Pojištění však neměla Liborova rodina. Sice měli sjednané cestovní pojištění na kreditní kartě, ale u ní nebývá v základu pojištění odpovědnost vůči třetím osobám. A nepomohla ani pojistka na dům, u níž sice odpovědnost pojištěna byla, týkala se však jen Česka.

Věci se rozběhly rychle. Soud nařídil rekonstrukci, které se účastnil i soudní znalec. Jeho verdikt: Liborův syn byl v dojezdové trase tři metry od ochranného plotu, což rakouský znalec ohodnotil jako nebezpečnou vzdálenost a určil jeho spoluvinu na 30 procent. Ještě před hlavním líčením dal soud možnost dohodnout smír.

„Přišli s tím, že chtějí osm tisíc eur. Na návrh právníka jsme jim odpověděli, že jim dáme dva a že už od nás nikdy nic nebudou požadovat. Hrozilo totiž, že soud dá protistraně možnost uplatňovat v budoucnosti náhradu v případě zdravotních potíží té zraněné paní. Přijali,“ říká Libor. Součástí dohody je i to, že rakouská pojišťovna proplatí oba tamní právníky, jejichž odměny by v případě hlavního líčení přesáhly 10 tisíc eur.

I když má příběh šťastný konec, Libora zkušenost stála rok života a 74 tisíc korun (vedle dvou tisíc eur zaplatil ještě 20 tisíc korun českému zastoupení advokátní kanceláře). „Dodnes si myslím, že jsme byli v právu. Výsledek rakouského soudního sporu Čecha proti Rakušance se ale nedal předvídat,“ říká Libor.

Zahraniční lyžaři jsou poučeni

Lidé z pojišťoven tvrdí, že podobných případů přibývá, každá jich řeší ročně několik desítek. „Naši lyžaři vyrážejí stále častěji lyžovat do ciziny. A zahraniční média navíc tyto případy popisují, včetně právních následků a možných náhrad za újmy, takže postižení postupují už poučeni,“ říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Pan Libor by se všem nepříjemnostem vyhnul, pokud by si sjednal navíc pojištění odpovědnosti vůči třetím osobám. Může být i součástí programů pro kreditní karty, podle pojišťoven je to však nedostatečné. V každém případě nikdy rozhodně nestačí kartička pojištěnce zdravotní pojišťovny.

Některé pojišťovny nabízejí pojištění odpovědnosti už v rámci základního balíčku, jinde je nutné o něj navíc požádat či zvolit dražší variantu. Tam, kde je možnost volby, si odpovědnost za škody pojistí podle pojišťovny od 50 do 80 procent klientů.

Rozdíl v ceně je přitom nepatrný. Za pojištění odpovědnosti se typicky připlácí tři až šest korun za den. Komplexní pojištění pro lyžaře, který chce strávit týden na rakouských sjezdovkách, pak vyjde na několik stokorun. Například u Kooperativy zaplatí klient 420 korun, u ČSOB Pojišťovny 378 korun. Ušetřit se dá v případě sjednání po internetu.

Velkou roli však hraje částka, na kterou je klient pojištěn. A ta se u jednotlivých nabídek liší. Například u odpovědnosti se limity plnění pohybují mezi dvěma a pěti miliony.

U většiny pojišťoven je součástí pojištění odpovědnosti také právní ochrana. „Jedná se tedy o pojištění nákladů na právní zastoupení a obhajobu pojištěného. Pojištěnému pojišťovna kryje v případě soudu náklady na právního zástupce a soudní výlohy,“ říká Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Obvykle kryje výdaje do půl milionu.

Pojišťovny také nabízejí nadstandardní pojištění pro rizikové aktivity a sporty – třeba Česká pojišťovna má v nabídce balíček Adrenalin.
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Cukrový strašák obchází Evropu. S nadváhou mají zatočit lehké coly

cukr

Coca-Cola a Pepsi Cola svorně rozjely taktiku na větší podporu bezkalorických nápojů. Výrobci colových nápojů jsou...

Účtenkové loterie se účastní méně lidí, posílají ale více účtenek

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Do třetího slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb se zapojilo 447 tisíc aktivních hráčů, kteří...

Na nové bydlení Češi nemají, stále častěji proto opravují to staré

Ilustrační snímek

Podnikání v oblasti rekonstrukcí zažívá boom. Nové byty jsou drahé a je jich málo, lidé se proto čím dál tím častěji...

Najdete na iDNES.cz