Pojištění si budou platit i lidé pracující na dohodu, navrhlo vládě ministerstvo

  4:21aktualizováno  4:21
Ministerstvo zdravotnictví chce zvýšit příjmy zdravotního systému. Navrhlo vládě, aby si zdravotní pojištění museli platit i lidé, kteří si na dohodu o provedení práce vydělají více než dva tisíce korun. Mohlo by to vynést miliardu ročně. Premiér Petr Nečas ale s návrhem nesouhlasí.
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby si pojištění museli platit i lidé pracující na dohodu

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby si pojištění museli platit i lidé pracující na dohodu | foto: Profimedia.cz

"Ministerstvo tak hledá zdroje pro úhradu zdravotní péče," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka. Dohoda o provedení práce zatím není vytížená pojistným, pouze srážkovou daní 15 procent. Nově by se tak muselo odvádět dalších 13,5 procenta z hrubé mzdy na zdravotní pojištění.

Heger, který už dříve v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že odvody na dohodu do návrhu vložil se souhlasem ministra financí Miroslava Kalouska, ve vládě zřejmě tvrdě narazí.

"Navržené opatření zvyšuje daňové zatížení a snižuje pružnost trhu práce. Jde tedy proti programovému prohlášení vlády. Proto ho můžeme podpořit jen velmi těžko," uvedl premiér Petr Nečas.

Výběr zdravotního pojištění zdaleka nestačí na pokrytí léčení, stát do něj letos dolije přes 50 miliard korun. Hegerův návrh by tak mohl pomoci. Ministr chce navíc zamezit vyhýbání se placení pojistného. Ve snaze ušetřit totiž lidé dělají naoko na dohodu, ale ve skutečnosti bohatě překračují povolených 150 hodin ročně.

Ministr práce Drábek by návrh podpořil

Zkontrolovat, kolik skutečně odpracovali, je prakticky nemožné. Podle úředníků pak hodinová mzda v extrémních případech vychází i na stovky tisíc korun.

Zatížení "dohod" sociálním pojištěním by chtěl také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, Hegerův stranický kolega z TOP 09. "Všechny varianty jsou v diskusi, nechci to konkretizovat," vzkázal Drábek prostřednictvím své mluvčí. Sociální pojištění platí zčásti firma a zčásti pracovník, celkem jde státu 31,5 % hrubé mzdy.

V rozhovoru pro MF DNES Drábek nedávno uvedl, že zavedení sociálních odvodů na dohodu by mohlo být způsobem, jak zamezit jejímu zneužívání. To by od Nového roku mohlo zesílit, protože počet hodin na dohodu se s velkou pravděpodobností rozšíří ze 150 na 300. Změna tento týden prošla v režimu legislativní nouze Poslaneckou sněmovnou.

Zdanění dohody jako pracovního poměru je logické, tvrdí Sobotka

Ministerstvo očekává, že řada lidí přejde nebo bude donucena přejít ze zaměstnaneckého poměru právě na dohodu, a stát tak přijde až o osm miliard na pojistném. "Je problém, že lidi, kteří nemohou najít zaměstnání, dělají krátkodobě na dohodu, jenže z toho jim nevzniká nárok na nemocenskou či na důchod," uvedl také Drábek.

Kdyby se vláda na návrhu zavést pojištění (ať už jen zdravotní, nebo i sociální) shodla, v Poslanecké sněmovně by ji podpořila i opozice. "Jestliže dohoda o provedení práce dostává větší prostor (rozšiřování hodin, pozn. red.), má logiku, aby se to zdaňovalo jako pracovní poměr," myslí si Bohuslav Sobotka, šéf sociálních demokratů.

Statistika o tom, kolik se v Česku uzavře dohod o provedení práce, neexistuje. Všeobecná zdravotní pojišťovna udělala vlastní odhady, podle kterých to je ročně asi 330 tisíc smluv s průměrnou odměnou
6 200 korun.

"Přínos jedné miliardy korun při zavedení pojistného je dolní hranice, náš odhad je až 2,25 miliardy," říká Tomáš Červinka, pověřený náměstek VZP pro pojistné.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Najdete na iDNES.cz