Pojišťovna ING: Zprostředkovatel pojistek Eurofinancial se chová neeticky

  8:42aktualizováno  8:42
Čtyři hlavní pojišťovny, AXA, Generali, ING a Kooperativa, pro které společnost Eurofinancial zprostředkovávala uzavření životních pojistek, dodržely slovo. Před čtyřiceti dny slíbily, že prověří chování firmy k jejím zákazníkům, kteří si stěžovali na její agresivní metody podnikání.
Generali

Generali | foto: Profimedia.cz

Klienti byli nespokojeni s podmínkami, za kterých uzavřeli životní pojistky. Stížnosti prošetřuje i Česká národní banka, která na zprostředkovatele pojistek dohlíží.

Pojišťovna ING přestala na začátku července s firmou spolupracovat. "ING si zakládá na své důvěryhodnosti, a proto nechce nadále kooperovat se společností, která používá praktiky, které hraničí s etickými standardy, “ uvedla mluvčí pojišťovny Alexandra Gjruić.

Generali šetření ještě neukončila a další dvě pojišťovny – Kooperativa a AXA – na vážné problémy nenarazily. "Neregistrujeme nadstandardní množství výpovědí pojistných smluv ani stížností ze strany klientů,“ uvedl mluvčí Kooperativy Marek Vích. Podle něj to jsou hlavní měřítka spokojenosti zákazníků.

Šetříme to přes telefon Negativní ohlasy nemá ani AXA, která staví Eurofinancial s objemem měsíčních obchodů kolem dvou milionů korun na čtvrté místo mezi partnery. AXA zjišťovala spokojenost lidí s firmou náhodnými telefonáty, které potíže nepotvrdily. "Celkově máme dva dopisy, v nichž lidé požadují vrácení pojistného po vypovězení smlouvy a zmiňují, že je to v souvislosti s Eurofinancial,“ řekl mluvčí pojišťovny Marek Zeman.

Firma láká studenty na snadný výdělek
Podle jednoho z klientů, který se MF DNES ozval a zjišťoval podmínky pro odstoupení, jsou na pobočkách AXA dobře informováni. "Když jsem zmínil Eurofinancial, tak mi po chvíli řekli, že vědí, že je to s ní průšvih, protože lidem dává za zrušení smlouvy pokuty a je to pro ně nevýhodné,“ uvedl pan Vlastimil, který nechce uvést celé jméno.

Eurofinancial spojitost mezi pokutami a uzavřením pojistky popírá. Podle jejího zástupce Davida Vlka lidé souhlasili s uzavřením smlouvy o spolupráci, která jim za zhruba 20 tisíc nabízela školení obchodních dovedností, k tomu benefity a jako další možnost uzavření pojistky.

"Studenti, kteří mají často pramálo zkušeností, se mohou ve firmě za tuto cenu mnohému přiučit,“ uvedl. "Máme téměř deset tisíc zákazníků a méně než procento nespokojených, což je úspěch,“ řekl Vlk s tím, že firma se nyní mění tak, aby s ní byli lidé spokojeni. A se stížnostmi se mají obracet na majitele firmy.

Fungování firmy v praxi podle výpovědí desítek lidí a nahrávek z jednání, které má MF DNES k dispozici, vypadá tak, že zprostředkovatelé ovlivňují potenciální klienty sliby snadného příjmu z prodeje pojistek a pak s nimi uzavřou smlouvu o životním pojištění na jejich jméno.

Následuje nátlak na shánění dalších duší. Kdo pojistku do tří let vypoví, musí zaplatit celou cenu "školení“ – 23 tisíc s daní. V oboru je běžné, že v případě výpovědi pojistky do dvou až tří let přichází zprostředkovatel o provizi. Její výše se pohybuje ve výši pojistného za dva roky.

"Chování je neetické"
"Zájemci o podnikání na finančním trhu získávají u seriózních firem vyškolení zdarma, aniž by si museli na sebe sjednávat jakýkoliv finanční produkt a aniž by jim hrozila jakákoliv sankce za ukončení spolupráce,“ uvedla Marta Gellová z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR.

"Je to rozhodně neetické jednání. Firma zneužívá naivity a nezkušenosti studentů, aby zvyšovala své zisky a zisky pojišťoven,“ komentuje metody společnosti Iva Dušková zabývající se etikou podnikání na VŠE v Praze.

Podle ní firma manipuluje lidmi, což sice v tržní ekonomice může být legální, ale Eurofinancial se už pohybuje za hranicí fair play. "To ničí pověst celého pojistného trhu. Zda to přesahuje zákon, musí posoudit ČNB,“ dodala.

Stížnosti registruje i Sdružení obrany spotřebitelů, které se obrátilo na centrální banku, aby je prošetřila. "S firmou vedeme správní řízení. Pokud zjistíme porušení zákona, jsme oprávněni zprostředkovateli uložit opatření k nápravě, pokutu až do výše deseti milionů korun, případně pozastavit jeho činnost,“ uvedl Pavel Palivec z tiskového oddělení ČNB.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Zmrzlina, nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama na zmrzlinu v soutěži Sexistické prasátečko 2018.

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...Najdete na iDNES.cz