Pojišťovny čeká boj o „nejdražší“ pacienty, získají za ně víc peněz

  8:29aktualizováno  8:29
Ministerstvo zdravotnictví chystá nový systém přerozdělování pojistného. Ten má přinutit zdravotní pojišťovny, aby u lékařů a nemocnic nasmlouvaly levnější ceny za péči, a pacienty by měl motivovat k menší spotřebě léků a méně častým návštěvám v ordinaci.
Podle navrhovaného přerozdělování budou mít pojišťovny za těžce nemocné pacienty více peněz. Ilustrační snímek

Podle navrhovaného přerozdělování budou mít pojišťovny za těžce nemocné pacienty více peněz. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Chceme od pojišťoven, aby se lépe staraly o své pojištěnce, dělaly programy, které jim pomohou," vysvětluje Jan Kvaček, analytik ministerstva zdravotnictví.

To chce, aby ke zvýšení efektivity byly motivovány všechny pojišťovny. Ze statistik ministerští úředníci spočítali, kolik jednotlivé skupiny nemocných stojí, rozřadili je do 25 základních skupin podle užívaných léků a dalších 250 kombinací (věk, pohlaví, diagnóza). Podle toho budou pojišťovnám přerozdělovat pojistné. Model funguje v Nizozemsku či na Slovensku.

Pojišťovny tak přestanou nahánět zdravé lidi, za které dostanou méně, ale přeorientují se na nemocné s diagnózami, u kterých si dokážou s nemocnicemi vyjednat efektivnější léčení. Například chroničtí pacienti s cukrovkou se budou koncentrovat u pojišťovny, která jim bude umět zajistit účinnou léčbu.

Výhodné to bude pro pacienta i pro pojišťovnu, která dostane za diabetika podle přerozdělovacích tabulek víc než za zdravého člověka – vydělá, pokud vymyslí, jak skutečné náklady na léčení srazit.

Za správný léčebný postup získává lékař bonusy

Že se náklady snížit dají, dokázala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, druhá největší po VZP. V pilotním projektu se jí podařilo stlačit náklady na tisíc zúčastněných chronicky nemocných pacientů v průměru na polovinu – konkrétně náklady na léčbu diabetika dostala z 68 na 25 tisíc korun ročně.

Na to, aby nemocní nechodili na zbytečná či opakovaná vyšetření, dodržovali léčebný režim a nejedli zbytečné léky, dohlíží praktický lékař, který za to od pojišťovny dostává bonus. Zároveň také posílá pacienty do zdravotnických zařízení, se kterými má pojišťovna nasmlouvané výhodné ceny za péči.

"Zhruba 18 procent našich chronicky nemocných klientů spotřebuje 60 procent peněz," všímá si Jaromír Gajdáček, ředitel ZPMV a šéf Svazu zdravotních pojišťoven ČR. To, co se ušetří, by podle něj mělo jít na léčbu nákladných pacientů.

Tam kvůli stagnujícímu výběru pojistného a rostoucím nákladům na péči hrozí nedostatek peněz.

Pro nové přerozdělování je zejména VZP

Rozdíly v tom, kolik by které pojišťovně podle nového systému mělo jít, nejsou velké. Nejvíc by tratila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (-146 milionů) a Revírní bratrská pokladna (-85 milionů). Nejvíc by si polepšila Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (+74 milionů) a VZP (+53 milionů). To jsou v balíku více než 200 miliard korun přerozdělovaných ze zdravotního pojištění jen drobné. Podle Gajdáčka je proto zavádění nového a podle něj administrativně náročného systému zbytečné. "Ale přizpůsobíme se mu," avizuje.

Nejvíc po novém přerozdělování volala VZP, která si stěžovala, že má příliš nákladné pojištěnce. S tím souvisí zkazky, že agenti pojišťoven, případně lékaři přemlouvají nákladné pojištěnce, aby raději odešli k jiné pojišťovně, protože ty jejich na další léčení nebudou mít peníze. Anebo naopak. "Řada pojišťoven se snaží nabírat zdravé pojištěnce, ideální je pro ně starý zdravý člověk. Teoreticky tak mohou lovit například v klubu turistů," přibližuje Jan Michálek, vedoucí analytiků ministerstva zdravotnictví. Nový systém obojí motivaci pojišťovnám sebere.

Změna půjde do vlády nejdříve v dubnu v jednom balíku změn zdravotních zákonů. Platit by mohla od roku 2014.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Česko dostane od Srbska 222 milionů korun. Země splácí své staré dluhy

Ministryně financí Alena Schillerová přichází na ranní jednání vlády. (14. 11....

Česká republika dostane od Srbska 221,7 milionu korun za staré dluhy. Příslušnou dohodu v pondělí podepsala na zámku v...

Pokud Češi nezačnou víc třídit, sběr odpadů se zdraží, říká ministerstvo

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Skládek už máme dost, budeme víc recyklovat a zbylým odpadem alespoň topit, plánuje ministerstvo životního prostředí....

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Najdete na iDNES.cz