Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojišťovny čelí nájezdu firem, které chtějí podvody získat miliony

  1:25aktualizováno  1:25
V poslední době roste počet firem, které se kvůli krizi snaží z pojišťoven vylákat peníze pojišťovacím podvodem. Krachující společnosti se během několika měsíců pokusily "podojit" ústavy o miliardy korun.

Prokazatelné pojistné podvody stály loni pojišťovny přes půl miliardy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Případ první. Muž ohlásil pojistnou událost, že mu spadl komín na dům, poškodil střechu a okapy. Když na místo přijel technik pojišťovny, zjistil, že komín je na svém místě. Majitel se ve skutečnosti teprve chystal léty a počasím poničený komín na dům šikovně shodit, aby pak mohl požadovat po pojišťovně náhradu škody. Pojišťováci však nešťastníka překvapili svým rychlým příjezdem.

To je klasický střípek ze svodky České pojišťovny.

Případ druhý. Zástupci nejmenované firmy aktuálně čelí vyšetřování, že se pokusili o pojistný podvod ve výši osmnácti milionů korun. V areálu firmy totiž najednou úplně shořelo patnáct tatrovek zaparkovaných pěkně v řadě vedle sebe.

Detektivům pojišťovny se velmi brzy potvrdilo prvotní podezření: zaprvé – firma je v insolvenci, zadruhé – snaží se doložit, že nákladní auta prošla těsně před požárem nákladnými generálkami za několik milionů korun.

Případ bude podle zástupců pojišťovny brzy předán policii. Pojišťovna totožnost firmy nechce uvést právě kvůli probíhajícímu vyšetřování.

Neprodejné zboží? Zapálit

Případ první je klasika. Ten druhý spíše krizový fenomén. Tuzemské pojišťovny totiž evidují stále více pokusů o mnohamilionové podvody. "Podojit" je se totiž kvůli ekonomické recesi nejvíc snaží právě chřadnoucí firmy.

Podle zástupců největších pojišťoven chtějí v posledních měsících podvodníci z ústavů vylákat až několik miliard korun. Prokázané pojistné podvody za loňský rok přitom ústavy stály něco přes půl miliardy.

Vzhledem k tomu, že se případné výplaty z majetkového firemního pojištění pohybují i v desítkách milionů korun, přibývá práce nejen běžným likvidátorům, ale hlavně pojišťováckým nebo najatým detektivům.

Nejčastější pojistné podvody

- Krádeže automobilů
- Nehody automobilů
- Požáry průmyslových budov
- Pracovní úrazy
- Fingovaná vloupání do provozoven
- Podvody u cestovního pojištění

Ti například zjišťují, proč najednou několikanásobně víc než kdy předtím hoří sklady s firemním majetkem. Typickým případem z poslední doby je požár a zničení skladových zásob podnikatele, který je v platební neschopnosti a ve skladišti na odlehlém místě přechovává neprodejné zboží. Původ výrobků přitom nelze prokázat, protože tvrdí, že pocházejí z Malajsie a Šanghaje.

Plný sklad materiálu patřící jinému podniku byl zase vytopen prasklým vodovodem. Také tato firma byla v platební neschopnosti.

Dříve připadalo podle pojišťoven zhruba 15 procent peněz, které po nich klienti žádali, na pojistné podvody. Nyní, s nástupem ekonomické krize, se tento podíl zvýšil na čtvrtinu. Nejde přitom ani tak o celkový nárůst podvodů, ale právě o větší počet těch milionových.

"Ze zjištěných podvodů máme v prvním čtvrtletí už nárůst o čtyřicet procent. K tomu ale řešíme podobně rychle rostoucí počet pokusů," potvrdil šéf interního auditu pojišťovny Kooperativa Karel Hromada. Podobný nárůst existuje podle České asociace pojišťoven na celém trhu obecně.

Také jedničce na trhu, České pojišťovně, nyní přidělávají podvodníci práci. "Krize je pro spousty lidí novým motivem, proč to zkusit. Zapojujeme policisty, vyšetřovatele, hasiče, experty a soudní znalce," uvedl mluvčí Václav Bálek.

Ale skokový nárůst se nakonec nemusí objevit v konečných statistikách. Pro pojišťovnu je nakonec lepší, když "podvodník" výměnou za beztrestnost couvne a k výplatě nakonec nedojde. V několika případech už došlo dokonce k fyzickému napadení pracovníků pojišťovny.

Sílící tlak firem, ale i podvodných skupin paradoxně podporuje stát. "Máme strach, že počet pojistných podvodů do budoucnosti ještě vzroste s tím, jak k některým nehodám už nebudou jezdit policisté. Už teď jsou fingované nehody jedny z nejčastějších pokusů o pojišťovací podvody," uvedl pracovník České pojišťovny, který si přál zůstat v anonymitě.

Návrh nového zákona o pojišťovnictví, který už prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením, zase kvůli ochraně osobních údajů zakazuje pojišťovnám vyměňovat si navzájem údaje o jednotlivých klientech. Na takovém principu přitom například fungují bankovní registry, které shromažďují data o dlužnících. Pokud zákon projde, budou moci podvodníci uzavřít třeba deset pojistek a vymáhat plnění u všech deseti pojišťoven.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Česká ekonomika prudce zpomalila, meziroční růst klesl téměř o dvě procenta

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Najdete na iDNES.cz