Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojišťovny čelí nájezdu firem, které chtějí podvody získat miliony

  1:25aktualizováno  1:25
V poslední době roste počet firem, které se kvůli krizi snaží z pojišťoven vylákat peníze pojišťovacím podvodem. Krachující společnosti se během několika měsíců pokusily "podojit" ústavy o miliardy korun.

Prokazatelné pojistné podvody stály loni pojišťovny přes půl miliardy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Případ první. Muž ohlásil pojistnou událost, že mu spadl komín na dům, poškodil střechu a okapy. Když na místo přijel technik pojišťovny, zjistil, že komín je na svém místě. Majitel se ve skutečnosti teprve chystal léty a počasím poničený komín na dům šikovně shodit, aby pak mohl požadovat po pojišťovně náhradu škody. Pojišťováci však nešťastníka překvapili svým rychlým příjezdem.

To je klasický střípek ze svodky České pojišťovny.

Případ druhý. Zástupci nejmenované firmy aktuálně čelí vyšetřování, že se pokusili o pojistný podvod ve výši osmnácti milionů korun. V areálu firmy totiž najednou úplně shořelo patnáct tatrovek zaparkovaných pěkně v řadě vedle sebe.

Detektivům pojišťovny se velmi brzy potvrdilo prvotní podezření: zaprvé – firma je v insolvenci, zadruhé – snaží se doložit, že nákladní auta prošla těsně před požárem nákladnými generálkami za několik milionů korun.

Případ bude podle zástupců pojišťovny brzy předán policii. Pojišťovna totožnost firmy nechce uvést právě kvůli probíhajícímu vyšetřování.

Neprodejné zboží? Zapálit

Případ první je klasika. Ten druhý spíše krizový fenomén. Tuzemské pojišťovny totiž evidují stále více pokusů o mnohamilionové podvody. "Podojit" je se totiž kvůli ekonomické recesi nejvíc snaží právě chřadnoucí firmy.

Podle zástupců největších pojišťoven chtějí v posledních měsících podvodníci z ústavů vylákat až několik miliard korun. Prokázané pojistné podvody za loňský rok přitom ústavy stály něco přes půl miliardy.

Vzhledem k tomu, že se případné výplaty z majetkového firemního pojištění pohybují i v desítkách milionů korun, přibývá práce nejen běžným likvidátorům, ale hlavně pojišťováckým nebo najatým detektivům.

Nejčastější pojistné podvody

- Krádeže automobilů
- Nehody automobilů
- Požáry průmyslových budov
- Pracovní úrazy
- Fingovaná vloupání do provozoven
- Podvody u cestovního pojištění

Ti například zjišťují, proč najednou několikanásobně víc než kdy předtím hoří sklady s firemním majetkem. Typickým případem z poslední doby je požár a zničení skladových zásob podnikatele, který je v platební neschopnosti a ve skladišti na odlehlém místě přechovává neprodejné zboží. Původ výrobků přitom nelze prokázat, protože tvrdí, že pocházejí z Malajsie a Šanghaje.

Plný sklad materiálu patřící jinému podniku byl zase vytopen prasklým vodovodem. Také tato firma byla v platební neschopnosti.

Dříve připadalo podle pojišťoven zhruba 15 procent peněz, které po nich klienti žádali, na pojistné podvody. Nyní, s nástupem ekonomické krize, se tento podíl zvýšil na čtvrtinu. Nejde přitom ani tak o celkový nárůst podvodů, ale právě o větší počet těch milionových.

"Ze zjištěných podvodů máme v prvním čtvrtletí už nárůst o čtyřicet procent. K tomu ale řešíme podobně rychle rostoucí počet pokusů," potvrdil šéf interního auditu pojišťovny Kooperativa Karel Hromada. Podobný nárůst existuje podle České asociace pojišťoven na celém trhu obecně.

Také jedničce na trhu, České pojišťovně, nyní přidělávají podvodníci práci. "Krize je pro spousty lidí novým motivem, proč to zkusit. Zapojujeme policisty, vyšetřovatele, hasiče, experty a soudní znalce," uvedl mluvčí Václav Bálek.

Ale skokový nárůst se nakonec nemusí objevit v konečných statistikách. Pro pojišťovnu je nakonec lepší, když "podvodník" výměnou za beztrestnost couvne a k výplatě nakonec nedojde. V několika případech už došlo dokonce k fyzickému napadení pracovníků pojišťovny.

Sílící tlak firem, ale i podvodných skupin paradoxně podporuje stát. "Máme strach, že počet pojistných podvodů do budoucnosti ještě vzroste s tím, jak k některým nehodám už nebudou jezdit policisté. Už teď jsou fingované nehody jedny z nejčastějších pokusů o pojišťovací podvody," uvedl pracovník České pojišťovny, který si přál zůstat v anonymitě.

Návrh nového zákona o pojišťovnictví, který už prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením, zase kvůli ochraně osobních údajů zakazuje pojišťovnám vyměňovat si navzájem údaje o jednotlivých klientech. Na takovém principu přitom například fungují bankovní registry, které shromažďují data o dlužnících. Pokud zákon projde, budou moci podvodníci uzavřít třeba deset pojistek a vymáhat plnění u všech deseti pojišťoven.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Najdete na iDNES.cz