Pojišťovny chtějí bič na podvodníky, sdílené databáze

  4:11aktualizováno  4:11
Delší bič na podvodníky si chtějí uplést tuzemské pojišťovny. Rády by vytvořily společně sdílenou databázi, v níž by byly evidovány pojistné podvody, lidé s nimi spojení a vůbec podezřelé případy pojistné likvidace.
Systém by přispěl k ochraně poctivých klientů, kteří na nepoctivce teď musejí doplácet. Ilustrační foto.

Systém by přispěl k ochraně poctivých klientů, kteří na nepoctivce teď musejí doplácet. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pro MF DNES to uvedl šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. "Chceme se vzájemně informovat o problematických klientech. V podstatě by náš systém byl podobný bankovnímu registru," říká Síkora.

Důvodem je podle něj stálý nárůst pojistných podvodů, jejichž výši za loňský rok odhaduje na půl miliardy korun. "Pojišťovny teď mají při jejich odhalování ztíženou práci," dodává Síkora.

Nejvíc podvodů se podle statistik České pojišťovny vztahuje ke škodám na automobilech. Lidé se při nich snaží například peníze za nabourané auto inkasovat od více pojišťoven a ty se o tom nemusí dozvědět.

Paragraf, který by jim umožnil vzájemně se informovat a uchovávat data o potenciálních podvodnících, byl součástí návrhu novely zákona o pojišťovnictví, jenž prošel vládou a teď ho čeká cesta parlamentem.

Na popud Úřadu pro ochranu osobních údajů byl však paragraf o sdílení informací vyškrtnut. "Sdílení databází osobních údajů by mělo mít své limity," říká mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Ty jsou obecně dány zákonem o ochraně osobních údajů a podle Štěpánkové úřad nesouhlasí s tím, aby byla vytvořena speciální úprava pro pojišťovny. Jejich představitelé se však nemíní lehce vzdát.

"Pokusíme se paragraf do zákona opět vrátit v Poslanecké sněmovně," říká Síkora. Pomoci by v tom mohl třeba hospodářský výbor, ale pozměňovací návrh zákona může podat kdokoli z poslanců.

Pojišťovny si od systému sdílených informací slibují větší počet odhalených podvodů a tím i nižší náklady na vyplácení škod. Nepřímo lákají na to, že by se úspory mohly projevit v nižších sazbách pojistného.

"Systém by přispěl k ochraně poctivých klientů, kteří na nepoctivce teď musejí doplácet," říká mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Dnes si pojišťovny informace sice mohou vyměňovat a dělají to, ale hlavně v rámci dvoustranných jednání, a na podvodné jednání se často přichází spíše náhodou.

To by centrální databáze mohla změnit. Její vznik podporuje také Česká národní banka, která nad pojišťovacími ústavy provádí dohled. "Považujeme za potřebné umožnit pojišťovnám vzájemnou výměnu informací," říká mluvčí banky Pavel Zúbek.

Ani ČNB však vládu neobměkčila a ta dala na slova Úřadu pro ochranu osobních údajů. Detektivové České pojišťovny, která patří k lídrům trhu, odhalili jen za první tři měsíce letošního roku podvody za 97 milionů korun. V roce 2007 to bylo celkem 264 milionů. Za pojistný podvod hrozí podle jeho výše podmínka až dvanáct let vězení.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Česko dostane od Srbska 222 milionů korun. Země splácí své staré dluhy

Ministryně financí Alena Schillerová přichází na ranní jednání vlády. (14. 11....

Česká republika dostane od Srbska 221,7 milionu korun za staré dluhy. Příslušnou dohodu v pondělí podepsala na zámku v...

ŘLP má nové letouny. Budou jimi monitorovat pozemní zařízení

Řízení letového provozu koupilo dva nové letouny od německé společnosti...

Řízení letového provozu (ŘLP) koupilo dva nové stroje. Dispečeři je budou využívat primárně k monitorování vlastních...

V Česku ubylo vín „řízlých“ cukrem a vodou. Falšuje se i víno v plastu

Víno (ilustrační foto)

Z nabídky českých vinoték a jiných podniků mizí padělané víno. Počet vín, ředěných například vodou či syntetickým...

Najdete na iDNES.cz