Pojišťovny chtějí bič na podvodníky, sdílené databáze

  4:11aktualizováno  4:11
Delší bič na podvodníky si chtějí uplést tuzemské pojišťovny. Rády by vytvořily společně sdílenou databázi, v níž by byly evidovány pojistné podvody, lidé s nimi spojení a vůbec podezřelé případy pojistné likvidace.
Systém by přispěl k ochraně poctivých klientů, kteří na nepoctivce teď musejí doplácet. Ilustrační foto.

Systém by přispěl k ochraně poctivých klientů, kteří na nepoctivce teď musejí doplácet. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pro MF DNES to uvedl šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. "Chceme se vzájemně informovat o problematických klientech. V podstatě by náš systém byl podobný bankovnímu registru," říká Síkora.

Důvodem je podle něj stálý nárůst pojistných podvodů, jejichž výši za loňský rok odhaduje na půl miliardy korun. "Pojišťovny teď mají při jejich odhalování ztíženou práci," dodává Síkora.

Nejvíc podvodů se podle statistik České pojišťovny vztahuje ke škodám na automobilech. Lidé se při nich snaží například peníze za nabourané auto inkasovat od více pojišťoven a ty se o tom nemusí dozvědět.

Paragraf, který by jim umožnil vzájemně se informovat a uchovávat data o potenciálních podvodnících, byl součástí návrhu novely zákona o pojišťovnictví, jenž prošel vládou a teď ho čeká cesta parlamentem.

Na popud Úřadu pro ochranu osobních údajů byl však paragraf o sdílení informací vyškrtnut. "Sdílení databází osobních údajů by mělo mít své limity," říká mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Ty jsou obecně dány zákonem o ochraně osobních údajů a podle Štěpánkové úřad nesouhlasí s tím, aby byla vytvořena speciální úprava pro pojišťovny. Jejich představitelé se však nemíní lehce vzdát.

"Pokusíme se paragraf do zákona opět vrátit v Poslanecké sněmovně," říká Síkora. Pomoci by v tom mohl třeba hospodářský výbor, ale pozměňovací návrh zákona může podat kdokoli z poslanců.

Pojišťovny si od systému sdílených informací slibují větší počet odhalených podvodů a tím i nižší náklady na vyplácení škod. Nepřímo lákají na to, že by se úspory mohly projevit v nižších sazbách pojistného.

"Systém by přispěl k ochraně poctivých klientů, kteří na nepoctivce teď musejí doplácet," říká mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Dnes si pojišťovny informace sice mohou vyměňovat a dělají to, ale hlavně v rámci dvoustranných jednání, a na podvodné jednání se často přichází spíše náhodou.

To by centrální databáze mohla změnit. Její vznik podporuje také Česká národní banka, která nad pojišťovacími ústavy provádí dohled. "Považujeme za potřebné umožnit pojišťovnám vzájemnou výměnu informací," říká mluvčí banky Pavel Zúbek.

Ani ČNB však vládu neobměkčila a ta dala na slova Úřadu pro ochranu osobních údajů. Detektivové České pojišťovny, která patří k lídrům trhu, odhalili jen za první tři měsíce letošního roku podvody za 97 milionů korun. V roce 2007 to bylo celkem 264 milionů. Za pojistný podvod hrozí podle jeho výše podmínka až dvanáct let vězení.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Kdepak první republika, nejlíp se mají Češi dnes, tvrdí studie

Prezident T. G. Masaryk v doprovodu předsedy vlády Antonína Švehly přicházejí...

Život v Československu ve dvacátých letech 20. století bývá často idealizován. V mnoha ohledech byl však výrazně horší...

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Najdete na iDNES.cz