Pojišťovny zaplatí miliardy

  • 7
Očekávané obrovské ztráty na životech a majetku způsobené včerejším teroristickým útokem na Světové obchodní centrum v New Yorku a budovu Pentagonu ve Washingtonu budou s největší pravděpodobností znamenat nejdražší neštěstí v historii pojišťovacího sektoru. "Již teď je jisté, že pojišťovny zaplatí miliardy dolarů," potvrdil deníku Financial Times vrchní ekonom Insurance Information Institute Robert Hartwig.

Analytici přitom odhadují, že životní pojistky a pojistky firem kryjící jejich závazky vůči zaměstnancům budou vyšší než částky vyplacené za škody na majetku a zničená letadla. "Počáteční náznaky ukazují, že by ztráty v tomto regionu mohly dosáhnout 10 až 15 miliard dolarů," řekl analytik ratingové agentury Moody's pro agenturu Reuters.

Zatím nejdražším pojišťovacím případem v historii byly škody způsobené v roce 1992 hurikánem Andrew. Ten zasáhl východní pobřeží Spojených států a v současných cenách stál pojišťovny 20 miliard dolarů. Tehdy ale zahynulo "pouze" 38 lidí, při včerejším útoku to budou zřejmě tisíce a možná i desetitisíce lidí.

Zcela jistě přesáhnou náklady pojišťoven částku 775 milionů dolarů, kterou je stály rasové nepokoje v roce 1992 v Los Angeles. Pumový atentát v Oklahomě v roce 1995 je stál 125 milionů dolarů.

Světové obchodní centrum se nestalo cílem útoku teroristů poprvé. V roce 1993 však bombový atentát způsobil škody ve výši 510 milionů dolarů.

"Tehdejší útok ale vypadá s tím včerejším jako malý ohníček," řekl americké televizi CNN mluvčí americké Národní asociace nezávislých pojišťovatelů Joe Anotti. Pojišťovny podle něj budou muset vyplatit za škody na majetku a na životních pojistkách "miliardy dolarů".

Podle mluvčího pojišťovny Northwestern Mutual, která se zabývá hlavně životním pojištěním, nebudou mít ale pojišťovny ještě velkou práci. "Většinu lidí bude zajímat spíše, co se stalo s jejich rodinami než aby se starali o peníze."

Obrovské peníze, které budou muset pojišťovny vyplatit, již ale způsobily prudký propad akcií těchto firem na světových burzách.

Škody takovéhoto rozsahu poznamenají s největší pravěpodobností ceny pojistného. Podle mluvčího České pojišťovny Michala Urbana pravděpodobně stoupnou sazby pojištění odpovědnosti leteckého provozu a letadel. V případě velmi vysokých škod mohou vzrůst i sazby majetkového pojištění pro velké firemní klienty.

Další pojišťovny s podobným prohlášením váhají. "Je těžké odhadnout, jak poslední události pozmění světovou ekonomiku a politiku, natož říci, jak postihnou ceny produktů pojišťoven," uvedl mluvčí Kooperativy Martin Diviš. Nic bližšího nesdělila ani pojišťovna Allianz.

V obou mrakodrapech sídlilo 430 firem
Světové obchodní centrum v New Yorku bylo sídlem zhruba 430 firem. Ve dvou výškových budovách, které byly jeho součástí, pracovalo okolo 50 tisíc zaměstnanců.

Jednou z institucí, jež zde měla kanceláře, byla zdravotní pojišťovna Blue Cross & Blue Shield. Jejích 4000 pracovníků zabralo celých sedm pater mrakodrapu, do kterého úmyslně narazilo unesené letadlo.

"Čistě na základě ústních informací věříme, že se je všechny podařilo evakuovat. Nedokážu však odhadnout, nakolik je tato zpráva spolehlivá," uvedl CNN mluvčí společnosti Sean Doolan.

Ve věžích, které po nárazu dvou letadel začaly hořet a po chvíli se celé zhroutily, však sídlily také prominentní investiční banky.

Největší nájemce prostor v budově, Morgan Stanley, má sice svou centrálu na jiném místě New Yorku, přesto si pro svých 3500 pracovníků pronajal ve Světovém obchodním centru 22 pater v mrakodrapu, který spadl jako druhý, a tři patra ve třetí, nižší budově, jež se také po požáru zhroutila.

"O stavu našich zaměstnanců máme omezené informace kvůli problémům s komunikací," uvádí se v prohlášení šéfa banky Phila Purcella.

Mezi další velké finanční instituce, které měly v centru sídlo, patří německé banky Deutsche Bank, Commerzbank a Allianz nebo americká Bank of America.

Své newyorské centrály zde mělo i velké množství vládních institucí včetně americké Burzovní komise. Sídlila zde i agentura Port Authority, která patří státům New York a New Jersey a provozuje letiště, přístavy a autobusová nádraží v oblasti New Yorku.

Port Authority je zároveň stavitelem a majitelem Světového obchodního centra.

,