(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Peníze nejsou vše. Ani po růstu mezd se zaměstnanci do řetězců nehrnou

  • 176
Ani letošní nárůst platů v obchodních řetězcích nezvýšil zájem lidí o práci v prodejnách. Poptávka po zaměstnání v maloobchodu dál klesá, obchodníci přitom nabízejí tisíce volných pracovních míst. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Například Lidl hledá téměř 500 lidí, Billa 365.

Podle ředitele personálně-poradenské společnosti McROY Tomáše Surky je nabídka míst stále větší a je možné čekat gradaci s příchodem Vánoc. Každý z největších řetězců inzeruje stovky volných pracovních míst. „Odráží to současnou situaci na trhu práce, i přes razantní navyšování mezd, místy meziročně až o desítky procent, není dostatek volných pracovníku, kteří chtějí tuto práci vykonávat,“ uvedl Surka.

Boj o pokladní vrcholí. Prodavačky v řetězci dostanou 860 korun navíc

Zájem o práci v maloobchodu klesá

 „Lidé často chtějí získat zkušenosti v administrativě, chtějí využít příležitosti, že je teď dost možností, a i kritéria na administrativní pracovníky se snižují,“ uvedla manažerka Grafton Recruitment Michaela Dimitrová.

„Maloobchod si konkuruje na trhu práce s výrobními podniky a logistikou, kteří hledají tisíce lidí stejného profilu a mívají významně vyšší mzdy. Konkurenční výhodou retailu je zase lehčí práce a absence směnného provozu,“ dodal manažer marketingu a náboru ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Lidl nabízí na svých internetových stránkách 462 volných míst, z toho 209 na plný úvazek. Nabízená mzda pro prodavačky s pracovní dobou 30 hodin týdně dosahuje po druhém roce 18 900 Kč. Při pracovní době 35 hodin to je 23 000 Kč. Nabízené mzdy se liší podle regionů. Asistent zákaznické linky v Jihlavě si po druhém roce přijde podle inzerátů na 27 300 Kč, manažer prodejny až na 60 000 Kč a vedoucí oddělení skladu na severu Moravy na 77 000 Kč.

Řetězce nabízejí stovky volných míst

Kaufland inzeruje 95 volných míst. Na pozici asistenta prodeje slibuje v Mladé Boleslavi po druhém roce výdělek 24 000 Kč. U stejné pozice na 30 hodin týdně do nové prodejny v Přerově firma uvádí po druhém roce mzdu 15 750 Kč.

Řetězec Globus lépe zaplatí své lidi. V průměru o 1000 korun si polepší i pokladní

Globus má na svých stránkách téměř 200 inzerátů na volná místa, Tesco inzeruje zhruba 250 míst a brigád. Například u prodavačky pultu lahůdek v prodejně v pražských Letňanech uvádí mzdu 19 000 až 20 260 Kč za měsíc. Albert nabízí na prodejnách, centrále a v logistice téměř 300 pozic, Billa 365 a Penny market 231.

Některé řetězce lákají na 13. plat vyplacený před Vánocemi, možnost zkrácených úvazků, stravenky či vánoční poukázky. Nabízejí i nadstandardní příplatek za práci v neděli, slevu na firemní výrobky nebo pětitýdenní dovolenou.

Průměrná hrubá mzda pokladních a dalších provozních zaměstnanců v obchodních řetězcích letos mírně stoupla na zhruba 15 000 korun, uvádí Odborový svaz pracovníků obchodu. Některé řetězce letos zvýšily platy pracovníkům i dvakrát. Platy v maloobchodu i tak zaostávají za růstem průměrné mzdy, která v druhém čtvrtletí dosáhla 29 346 Kč.

Například v Lidlu dosahuje při čtyřicetihodinovém úvazku týdně průměrná mzda prodavačů a pokladních podle firmy 24 897 Kč. Nástupní mzda pro pokladní v Penny marketu je v průměru 17 500 Kč, v Praze 20 500 Kč. Kaufland nedávno uvedl, že na nejnižších pozicích garantuje nejpozději do dvou let od nástupu mzdu minimálně 21 000 Kč.