Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Pokuta 1,65 miliardy za stavební kartel nebude. Stát musí peníze vrátit

  • 50
Krajský soud v Brně zrušil historicky nejvyšší pokutu udělenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, kterou loni dostaly velké stavební firmy za údajný kartel při veřejných zakázkách v letech 2006–2008. Sedm stavebních firem zaplatilo na pokutách celkem 1,65 miliardy korun, což je nejvyšší pokuta za kartel v historii ÚOHS. Rozhodnutí je pravomocné a stát bude nejspíš muset vybrané pokuty vrátit.

Soud tak vyhověl žalobě sedmi stavebních společností, mezi kterými jsou největší hráči na trhu jako Skanska, Eurovia či Strabag, a rozhodnutí zcela zrušil. Firmy už musely pokutu zaplatit. Stát musí peníze, které firem vybral, vrátit i se 14procentním úrokem.

Krajský soud v Brně v rozhodnutí vysvětlil zrušení pokuty tím, že se ÚOHS ve svém rozhodování dopustil závažné procesní vady, neboť zabavování dokumentů ve firmách při raziích překročilo povolený rozsah. Vyhověl tak stížnostem stavebních firem, které si právě na toto stěžovaly.

Stavaři žalují antimonopolní úřad. Chtějí odložit trest za kartel

„Z hlediska svého průběhu a zajištěných dokumentů neodpovídala šetření původnímu podezření; nevyhověl tedy podmínce nezbytnosti a provedená místní šetření nelze jinak než pokládat za nezákonná,“ uvedl soud. V právní terminologii se tento termín označuje jako zakázaný lov informací nebo fishing expedition. „V důsledku toho není možné použít některé klíčové důkazy získané během místních šetření a bez nich závěr žalovaného o vině neobstojí a logicky tak neobstojí ani jeho závěr o trestu,“ uvedl soud.

Antimonopolní úřad nesouhlasí

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podal v reakci na pondělní rozhodnutí kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu. „Krajský soud napadl místní šetření prováděná Úřadem na počátku správního řízení v roce 2012. Úřad bude muset provést velice pečlivý rozbor a analýzu soudního rozsudku,“ uvedl pro iDNES.cz předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Půjde tak o další z mnoha rozhodnutí, které krajský soud v Brně antimonopolnímu úřadu vrátil. I předchozí nejvyšší pokuta za kartel elektrotechnických firem v hodnotě miliardy korun skončila nakonec tak, že ji soudy zrušily (o rušených pokutách jsme psali zde).

Rozhodnutí je pravomocné, a proto ho lze napadnout pouze kasační stížností. Soud může následně dát za pravdu ÚOHS a tím celou věc ukončit, nebo potvrdit rozhodnutí krajského soudu a vrátit celý případ předsedovi antimonopolního úřadu. Tím by začal dlouhý proces, na jehož konci může být až vrácení zaplacených pokut ze státního rozpočtu i s vysokým úrokem.

Rekordní pokuty za 1 650 000 000 korun

Sedm stavebních firem zaplatilo na pokutách celkem 1,65 miliardy korun, což je nejvyšší pokuta za kartel v historii ÚOHS. Jednalo se o domluvu na třech zakázkách, především v Jihočeském kraji.

Tím, že se firmy domlouvaly na tzv. krycích nabídkách, měly znemožnit hospodářskou soutěž a dopustily se tzv. bid riggingu. Skanska zaplatila necelých 530 milionů, Strabag 497 milionů, Eurovia 492 milionů korun. Ostatní pokuty jsou o řád nižší: Swietelsky zaplatil 76 milionů korun, M - Silnice 46 milionů, Berger Bohemia 13 milionů a Lesostavby Třeboň 4,2 milionu korun.

„Jsem rád, že zrušení rozsudku potvrdilo to, co jsme od začátku říkali. Tedy, že antimonopolní úřad zásadním způsobem porušil zákon,“ říká Radek Pokorný, advokát společnosti Eurovia.

,