Nomura, spoluvlastník IPB, nevýhodně sloučila Plzeňský Prazdroj s Radegastem. Ilustrační foto.

Nomura, spoluvlastník IPB, nevýhodně sloučila Plzeňský Prazdroj s Radegastem. Ilustrační foto. | foto: www.ct24.cz

Policie obviní manažery Nomury z tunelování

  • 69
V nejznámější kauze zkrachovalé IPB, akci České pivo, padne v nejbližších týdnech další obvinění za pokus o tunelování. Policie by měla obvinit Randalla Dillarda a Davida Thirska, dva vysoké manažery českého zastoupení japonské Nomury, která měla v IPB téměř padesátiprocentní podíl.

Policie chce manažery obvinit ze zneužívání informací v obchodním styku. "Obvinění je připraveno, ale vzhledem k tomu, že oba dotyční jsou cizí státní příslušníci, je to trochu administrativně náročnější," uvedl zdroj obeznámený s případem.

Podle zdroje jde o stejný skutek, za který už byl v závěru loňského roku obviněn další manažer Nomury v Česku, Eduard Onderka. - více zde

V kauze České pivo jde o prodej Plzeňského Prazdroje, který vlastnila IPB a skupina firem okolo ní, japonské Nomuře. Ta pivovar spojila s Radegastem a celou skupinu prodala za 24 miliard jihoafrickému SABMiller. Podle policie byla tato transakce pro IPB nevýhodná a pro Nomuru znamenala neoprávněný majetkový prospěch ve výši více než sedm miliard korun.

"Cílem těchto nových obvinění je odlákat pozornost od skutečnosti, že stát prohrál arbitráž na ochranu investic, zastrašit Nomuru a její zaměstnance," uvedl Jiří Hrabovský, mluvčí Nomury v Česku.

"Jsme znechuceni tím, jak stát zneužívá represivní složky proti mezinárodním investorům," dodal. Podle něj byl prodej Prazdroje standardní investicí a pro IPB byl výhodný.

Zdroj z policie odmítl, že by k jakýmkoliv politickým tlakům docházelo. "Nic takového jsme nezaznamenali, je to k smíchu. To, že budou obviněni, se připravovalo před výrokem arbitráže," upozornil. 

Vyšetřovatelé si podle něj naopak mysleli, že za nedávno zvažovaným vypuštěním takzvaného tunelářského paragrafu 128 z trestního zákona, stojí exmanažeři kolem bývalé IPB.

Případem České pivo se minulý týden při ústním řízení zabývala arbitráž v Paříži. U ní žaluje Česko Nomuru o 111 miliard korun jako odškodnění za očištění banky, která padla v červnu 2000. IPB následně převzala ČSOB, která vede s Nomurou separátní při u soudu v Praze, kde požaduje v zastoupení státu odškodnění od 9 do 24 miliard.

Zatímco tyto dva případy teprve čekají na verdikt, Nomura již jeden významný rozsudek ve svůj prospěch získala. V polovině března vyhrála první kolo takzvané londýnské arbitráže. - více zde

Podle rozhodců český stát poškodil Nomuru tím, že polostátním bankám na konci devadesátých let finančně pomáhal a IPB ne. V druhém kole se bude rozhodovat o výši škody. Zatímco zástupci státu očekávají nepatrný trest, Nomura požaduje desítky miliard.