Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie obvinila zástupce Nomury kvůli Českému pivu

  15:49aktualizováno  15:49
Podezřelé transakce kolem zkrachovalé IPB přinesly další obvinění. V kauze České pivo, která se týká transakcí z let 1998 až 2000 s akciemi Plzeňského Prazdroje, obvinila policie tehdejšího zástupce Nomury Eduarda Onderku.
Policejní auto před IPB

Policejní auto před IPB - Neznámý lupič přepadl pobočku IPB ve Švehlově ulici v desáté městské části. Ukradené peníze, jejichž hodnotu policie odhadla na více než milion korun, se mu však nepodařilo odnést. (4. dubna 2001) | foto: iDNES.cz

Jeho jméno tak přibylo k bývalým náměstkům generálního ředitele IPB Liboru Procházkovi a Aladáru Blassovi a další šestici podnikatelů.

Sedmatřicetiletý Onderka je ní stíhán za zneužití informací v obchodním styku. Obviněnému, který v Česku zastupoval Nomuru na konci 90. let, tak hrozí až 12 let vězení. Vyšetřovatel případu sdělil, že si manažer obvinění převzal, zatím však nevypovídal.

Onderka je již stíhán v jiné kauze týkající se IPB, která nedávno doputovala k pražskému městskému soudu. V případu jde o emisi dluhopisů.

Státní zástupkyně Darja Dunajová vypracovala obžalobu na někdejšího generálního ředitele IPB Jana Klacka, jeho dva náměstky Procházku a Blaase a čtyři členy představenstva - Onderku, Jiřího Fabiána, Jiřího Fárka a Alfréda Šebka. Hlavní líčení soud dosud nenařídil

V kauze České pivo jde velmi zjednodušeně o to, že si Nomura podle policie nákupem akcií Plzeňského Prazdroje pojistila do budoucna svou investici do nákupu akcií IPB. Přitom se nákupy akcií IPB a akcií Prazdroje (takzvaný projekt České pivo) uskutečnily souběžně a byly vzájemně podmíněny.

"Skupina Nomura získala tímto krokem vedoucím k pojištění svých investic neoprávněný majetkový prospěch ve výši více než sedm miliard korun," uvedla mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jana Pinková.

Podle žalobkyně Dunajové byly transakce velmi komplikované. "Jenom výrok skutku, který se obviněnému klade za vinu, má šest stránek," řekla. Podle ní šlo o složitou operaci a soustavu smluv, na které je zainteresováno asi šest společností včetně zahraničních fondů, mezi nimiž se uskutečňovaly nejrůznější převody směnek.

Investice Nomury na nákup akcií IPB (přes sedm miliard korun) nakonec odpovídala úvěrovým prostředkům (přes sedm miliard korun), které banka poskytla zprostředkovaně přes tři společnosti firmě České pivo, jež nakonec akcie Pražského Prazdroje nakoupila.

"Výsledkem akce je, že se Nomuře vyrovnala investice do IPB, jakoby nula od nuly pošla," vysvětlila Dunajová. České pivo poté i s Prazdrojem získala Nomura a za necelý rok a půl akcie pivovarů prodala společnosti SAB za 24 miliard korun.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Najdete na iDNES.cz