Policie začala vyšetřovat podezřelé zakázky s advokátními kancelářemi z dob ministra dopravy Aleše Řebíčka. Ilustrační foto

Policie začala vyšetřovat podezřelé zakázky s advokátními kancelářemi z dob ministra dopravy Aleše Řebíčka. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Zvládla by to sekretářka, Řebíčkovi advokáti si naúčtovali stamiliony

  • 307
Policie vyšetřuje obří zakázku pro čtveřici advokátních kanceláří, které několik let za téměř půl miliardy korun radily ministerstvu dopravy. Soutěží z doby ministrování Aleše Řebíčka se už zabývá i Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Kanceláře si měly účtovat tisíce za banální práce, které zvládne sekretářka.

"Věcí se zabývá náš útvar, nicméně nebudeme poskytovat podrobnější informace," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej, podle něhož dosud nebyla obviněna žádná osoba. Vyšetřování vyšlo najevo díky jedné ze žádostí o informace na ministerstvu dopravy ohledně sporného tendru až za 450 milionů korun. Ministerstvo odmítlo odpovědět kvůli probíhajícímu trestnímu řízení.

Podle informací MF DNES policii zajímají především faktury za jednodušší právní služby. "Často se účtovaly částky přes tři tisíce korun i za banální práce, které by zvládla sekretářka," řekl zdroj MF DNES. Na řadě zakázek pracovali pouze advokátní koncipienti. "Je to jako jezdit do Baumaxu Rolls-Roycem," přirovnal v roce 2010 zakázky pro advokáty tehdejší náměstek ministra dopravy Víta Bárty Radek Šmerda.

Advokátní kanceláře nebyly zatím podle svých vyjádření policií kontaktovány. "My máme vše v pořádku, je to věc ministerstva," řekl Karel Muzikář, šéf advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges (WGM). "Nevím o tom, že by nás policie kontaktovala, navíc jsme ani v rámci této zakázky příliš práce nedostali, jen za zhruba třicet milionů korun," řekl Miroslav Jansta z AK Jansta, Kostka & spol.

Kauzy byly složité, proto stály tolik

Zakázku na právníky kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2011. Podle NKÚ stála hodina služeb WGM 4 800 korun, o 1 300 korun více než u ostatních tří firem, s nimiž mělo v rámci velké zakázky ministerstvo uzavřenou smlouvu.

Nejdražší advokátní kancelář v této zakázce získala od ministerstva a podřízeného Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ze všech peněz největší část - z celkové fakturované hodnoty právních rad za 272 milionů korun získala smlouvy za 209 milionů korun, tedy na 43 541 hodin práce.

Muzikář už dříve vysvětloval výši sazby výjimečnou složitostí a náročností kauz. "Ve vztahu k hodinové sazbě vysoutěžené pro ministerstvo dopravy mohu sdělit, že výše této sazby v sobě již obsahuje podstatnou slevu poskytovanou naší kanceláří klientům z oblasti státní sféry," uvedl. Podle něj jeho právníci ušetřili státu miliardy korun například ve sporu s rejdaři či při řízení s Evropskou komisí o odebrání dotací na jednu ze železničních staveb.

Při otevřeném tendru nerozhodovala ani cena

Velkou soutěž ministerstvo vyhlásilo kvůli údajné úspoře peněz. Nekonal se však otevřený tendr, jen ministerstvo oslovilo osm advokátních kanceláří, ze kterých vybralo čtyři - nerozhodovala ani cena. Dvojici WGM a AK Jansta, Kostka & spol. doplnily AK Kříž Bělina a AK Hartman, Jelínek, Fráněk. "Tyto kanceláře přitom neměly zkušenosti v agendě silničního hospodářství a potřebné zkušenosti a znalosti získávaly za pochodu od jednotlivých zaměstnanců ŘSD ČR," uvádí zpráva o činnosti ŘSD.

Ministerstvo rámcovou smlouvu ukončilo v roce 2010 s výjimkou spolupráce s AK WGM při sporech s vodními dopravci kvůli nesplavnému Labi. Ředitelství silnic a dálnic například chystá úplně nový tendr na právníky a čeká snížení cen zhruba o polovinu. Samotné ministerstvo rovněž začalo za právníky výrazně šetřit. Ještě v roce 2009 vyplatilo 32 milionů externím právníkům, loni už jen 7,5 milionu korun.