Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie zatkla „létajícího Čestmíra“, letenkáře připravil o desetitisíce

  2:43aktualizováno  2:43
Policie zadržela celostátně hledaného Ladislava Matušku, který podváděl prodejce letenek a získal od nich letenky v hodnotě nejméně desítek tisíc korun. Policisté si na něj počkali na letišti právě při návratu z jedné z jeho bezplatných cest.

Ladislav Matuška | foto: Blog Ladislava Matušky

Příběh muže, který se podle svých slov věnuje "především řízení procesů", připomíná jiné, už legendární vykuky. Například Lukáše Kohouta, který vystupoval jako falešný asistent bývalého ministra zahraničí Jana Kavana a prolétal stovky tisíc korun ze státních peněz. Matuška skončil se svými výlety paradoxně kvůli stejnému prostředku, který jeho podvody umožňoval: internetu.

Jeho postup byl vždy stejný: vystupoval jako zástupce firmy Lawyalty a objednal si u agentury letenku, většinou s velmi brzkým odletem, často i v řádu několika hodin. Když agentura chtěla doklad o zaplacení, poslal náhled z internetového bankovnictví u Fio Bank, který budil zdání, že peníze poslal.

Platební příkaz byl skutečně podán, ale převod peněz neproběhl. Přesto se mu tak podařilo koupit letenku do Jižní Afriky na náklady Student Agency. "Velmi naléhavě se domáhal jejího vystavení," říká mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Jak se Matuška snažil přelstít letenkáře

U firmy, která prodává letenky, si jen krátkou dobu před odletem objednává letenku. Jako metodu platby volí bankovní převod, při kterém se prodávajícímu nepřipíše převáděná částka na účet okamžitě. Následně jako doklad toho, že peníze odeslal, posílá náhled svého účtu z internetového bankovnictví, kde je uvedeno, že zadal příkaz k platbě. Ten však není možné uskutečnit, protože na Matuškově účtu není dost peněz. To však prodejce letenky neví...

Matuška se snažil vystupovat jako mimořádně vytížený a důležitý člověk. "Vzhledem k tomu, že naši zaměstnanci pracují 24 hodin denně v různých pobočkách ve světě, je bezpodmínečně nutná e-mailová komunikace," napsal například do jedné z agentur.

Ne všude jeho výpisu uvěřili. Například ve společnosti OK-Tours mu letenky do Sao Paula odmítli vystavit i poté, co poslal "doklad" o zaplacení. "Příkaz je jen cár papíru. Interně jsme to tedy vyhodnotili jako neseriózní a transakci zamítli," uvedl Roman Fritschka z OK-Tours.

Příkaz, který poslal, měl sice začerněné některé ostatní transakce, když se však vytiskl, začernění zmizelo a objevil se také pouze stokorunový zůstatek firmy na účtě. Z toho bylo patrné, že příkaz sice zadat mohl, ale nešlo ho kvůli nedostatku peněz uskutečnit.

Na Matušku se začala kupit trestní oznámení, například od Student Agency, jíž nezaplatil za letenku. Firma se snažila zjistit, kdy se Matuška ze zahraničí vrací. Dopátrala to, že letenku na zpáteční cestu z Floridy do Prahy mu prodala společnost Asiana. "Začali jsme pak urgovat policii na letišti, aby ho zatkla po příletu, což se nakonec povedlo," popisuje Ondrůj.

Cizinecká policie zatčení Matušky potvrdila. Případ vyšetřuje mostecká policie, ta se k případu zatím nechce dál vyjadřovat. Jen Asiana a Student Agency hlásí škodu dohromady za více než padesát tisíc korun, ve skutečnosti však bude částka ještě vyšší. Matuška totiž u Student Agency kupoval letenku do Kapského Města v Jihoafrické republice, zpět se však vracel z americké Floridy. Není tak jasné, jakým způsobem se dopravoval mezi těmito lokalitami.

Člen pirátské strany podváděl i jinak

Podle informací MF DNES podala trestní oznámení na Matušku i Fio Banka. "K uvedené záležitosti se odmítáme vyjadřovat mimo jiné s ohledem na bankovní tajemství a presumpci neviny," řekla mluvčí Vendula Žaloudíková.

MF DNES kontaktovala Matušku krátce po jeho zatčení. K celé záležitosti se nechtěl vyjadřovat. Na dotaz, zda letenku do Česka zaplatil, řekl jen, že to "právě řeší".

Při zadání jeho jména do internetových vyhledávačů se objevují odkazy na další podvody. Matuška vystupuje také jako člen České pirátské strany, údajně za ni kandidoval i ve volbách do parlamentu. Strana ho však ještě před volbami vyškrtla. "Měl nevyjasněné majetkové poměry," vysvětlil mluvčí strany Jaroslav Kučera. Matuška byl i aktivní bloger

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Dopravní obr pravidelně v Praze. Dreamliner bude od října létat do Kataru

Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways

Fanoušky dopravních letadel a především všechny příznivce pohodlného cestování čeká od konce října příjemná novinka v...

Dálnici D1 u Mirošovic zmodernizuje za miliardu korun Eurovia

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Zhruba sedm a půl kilometru dlouhý dálniční úsek mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi na Benešovsku zmodernizuje sdružení...

Najdete na iDNES.cz