Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici plánují další rozšiřování Temelína

  10:25aktualizováno  10:25
Temelínská elektrárna podle představ energetiků vyroste. Počítají totiž se zvýšením jejího výkonu ze současných dvou na pět tisíc megawattů. Scénář představil na pražské konferenci Energie pro život náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina.

Ministerstvo argumentuje možnou energetickou krizí, která hrozí kvůli nízkým limitům těžby severočeského uhlí a také malým růstem množství energie z obnovitelných zdrojů, což jsou vodní a větrné elektrárny a elektrárny na biomasu.

Rozšiřování těžby hnědého uhlí odmítají totiž severočeské obce. "Ministerstvo pracuje na nové koncepci energetiky. Představil jsem jen scénář, který vychází z toho, že za dvanáct let severočeské uhelné elektrárny skončí. Pochopitelně, že v úvahu přichází rozšíření Temelína," uvedl náměstek Martin Pecina.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže odborníci uvažují o pořízení reaktorů evropského typu EPR, které se staví například ve Finsku a Francii. Mají kolem 1500 MWh výkonu a vysokou bezpečnost.

Představy ministerstva průmyslu Jihočechy šokují
Státní energetická koncepce, kterou připravilo vloni ministerstvo průmyslu a obchodu, přitom počítá s výstavbou jen dvou bloků s výkonem kolem 600 MWh. Nové bloky by měly stát v lokalitě Temelín, ale i takovou variantu Jihočeši odmítají. Představy ministerstva průmyslu o více než dvojnásobném rozšíření výkonu elektrárny je šokují.

"Je naší povinností představit vizi do budoucna. To ještě neznamená, že budeme hned stavět novou jadernou elektrárnu," namítl Pecina. Nabízí přitom jen dvě východiska z krize: Elektřinu dovážet, nebo stavět nové jaderné zdroje. Ve druhém případě se musí staveniště připravit do pěti let a do roku 2025 musí nové jaderné bloky fungovat.

"Martin Pecina se projevuje jako neřízená střela. Vůbec nerespektuje závaznou koncepci státu," uvedla předsedkyně sdružení Jihočeské matky Dana Kuchtová.

Podobné vize, ve kterých figuruje Temelín, překvapily zástupce kraje. Jihočeští zastupitelé přitom vloni žádali vládu, aby o rozšíření Temelína nahlas ani neuvažovala.

"S námi o takových scénářích nikdo nejednal, na nic se nás nikdo neptal. Dostavbu Temelína i hlubinné úložiště radioaktivního odpadu na území kraje jsme odmítli," připomněl jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Najdete na iDNES.cz