(ilustrační snímek) - Daňové povinnosti musí plnit všichni

(ilustrační snímek) - Daňové povinnosti musí plnit všichni

Politici plánují univerzální sazbu daně: 19 procent téměř na všechno

  • 680
Už v příštím roce by mohlo být jednodušší pamatovat si výši daňových sazeb - ty hlavní by mohly být prostě 19 procent. Týkat by se to mělo daně z příjmu lidí a firem a také DPH.

Rok 2012 by měl být rokem velkých daňových změn. "Souběžně s daňovou reformou se připravuje i důchodová reforma a ta má o řád vyšší závažnost. Z toho vyplývá, že sazby mohou být podmíněny hledáním zdrojů pro uskutečnění důchodové reformy. Týká se to všech daní – jak DPH, tak pojistného i­ daně z příjmu," prohlásil náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Jednotnou sazbu sám podporuje. "Z čistě ekonomického důvodu, aby DPH nedeformovalo volbu spotřebitelů při konzumaci zboží a služeb," uvedl.

Zrušení snížené sazby DPH (dnes 10 procent) by znamenalo zdražení potravin, léků, ale třeba i­ knih, novin, časopisů a zdravotní péče a zdravotnických pomůcek.

19procentní daň by stát ročně obohatila o 50 miliard

Otázka DPH je politicky velmi citlivá, premiér Petr Nečas zatím jen opatrně mluvil o postupném zvyšování DPH – nejprve z 10 na 12 a poté například na 17 či více procent. S konkrétním požadavkem jednorázového sjednocení sazeb na devatenácti procentech co nejdříve přišel ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09), když představil ministerský koncept reformy penzí.

Jednotná sazba, která by nezvedla ani nesnížila příjmy do státního rozpočtu, by se pohybovala mezi 16 a 17 procenty. Kvůli chystané penzijní reformě ale politici budou směřovat výš. "Devatenáctka" by ročně státní rozpočet obohatila asi o 50 miliard korun. Politici slibují, že by částka šla do zvláštního fondu a použila se výhradně na reformu.

"Náš postoj k DPH je jasný. Nesjednocovat sazby, sníženou sazbu možná o dvě až tři procenta nahoru kvůli důchodové reformě. Česko není na jednu sazbu připraveno, možná za pět let," uvedl již dříve Michal Babák, poslanec a­ ekonomický expert Věcí veřejných.

Ministerstvo financí by chtělo diskusi o budoucnosti DPH otevřít do konce ledna.

Přehled daňových změn

Daň z příjmů: 19 procent 
Na rok 2012 se připravuje zcela nový zákon o daních z příjmů. Nejviditelnější bude změna sazby daně, která se posune z 15 na 19 procent. Bude se však počítat z hrubé mzdy, nikoliv z vyšší, superhrubé mzdy včetně odvodů. Celková míra zdanění příjmů se nemá změnit. Vláda tím plní svůj závazek o „rovném“ zdanění i vysokých příjmů, z kterých se už neplatí sociální a zdravotní.

Zaměstnanci: náhrada za benefity

S novým zákonem o daních z příjmů mají skončit či prořídnout řady výjimek a odečitatelných položek. Největší přetahování se odehraje o stravenky a režijky. Zaměstnancům má daňové výjimky vynahradit výdajový paušál (odečitatelná položka ze základu daně) v předběžně kalkulované výši 2 000 korun měsíčně. Při nové, 19 procentní sazbě daně to odpovídá slevě na dani ve výši 380 korun měsíčně.

Živnostníci: tahanice o paušály

Rozhodnuto není o výdajových paušálech pro živnostníky a ostatní samostatně výdělečně činné. Ty jsou nyní velmi výhodné zejména pro některé druhy povolání, jako jsou například právníci, umělci či sportovci. Nyní jsou roztříštěné, paušály by se měly sjednotit na dva tři a zřejmě i absolutně snížit. O to však bude ještě ve vládní koalici velký boj, u řemesel zřejmě zůstanou beze změn.

Daň z přidané hodnoty: 19 procent

Sazba daně z přidané hodnoty by se měla sjednotit na devatenácti procentech. Nyní je deset a dvacet procent. K úplnému sjednocení však pravděpodobně nedojde, protože námitky má ODS i Věci veřejné. V nižší sazbě zřejmě zůstanou citlivé položky, jako jsou základní potraviny či léky. Dodatečný výnos z DPH by podle politické dohody měl zamířit na posílení důchodového účtu v době povinného individuálního spoření.

Stropy na sociální a zdravotní pojištění

Stropy na sociální pojištění se v příštím roce sníží, u zdravotního to není jisté. Nyní se sociální i zdravotní platí jen do šestinásobku průměrné hrubé měsíční mzdy. U sociálního se strop sníží na trojnásobek, aby vláda vyhověla Ústavnímu soudu (bohatší platí na důchod příliš, dostávají málo). U zdravotního na snížení stropu nic netlačí a šetření ve zdravotnictví je vysoce nepopulární.

,